Szklane rozwiązania w architekturze

Szklane rozwiązania w architekturze

Centra światowych stolic to dziś prawdziwe ekspozycje barw i kształtów na niezwykłych rozwiązaniach architektonicznych. Krajobraz zabytkowych uliczek coraz częściej musi współgrać z modernistycznymi zabudowaniami, w których dominującym elementem jest szkło. Czytaj dalej

 

Szklana perspektywa

 Również polskie miasta nabierają tego nowoczesnego wymiaru, który stopniowo rozszerza swój zasięg w sąsiedztwie wiekowych, urokliwych kamieniczek. Wysokie biurowce, przestrzenne galerie handlowe czy luksusowe apartamentowce stanowią nieodłączną część miejskiej zabudowy. - "Modernistyczne obiekty pełne szklanych powierzchni nie muszą wcale kłócić się z tradycyjną, zabytkową architekturą." – podkreśla Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta szkła architektonicznego – "Zaprojektowane przy uwzględnieniu dotychczasowego wyglądu okolicy, mogą stać się bardzo atrakcyjnym jej uzupełnieniem, podziwianym każdego dnia przez mieszkańców i turystów." Jednocześnie stanowią one bardzo praktyczne rozwiązanie dla samych lokatorów, czyniąc pomieszczenia znacznie jaśniejszymi i bardziej przestrzennymi wizualnie. Niezagospodarowane wcześniej adresy stają się więc miejscami narodzin kolejnych form architektonicznych, łączących interesujący kształt z niezbędną funkcjonalnością budynku.

 

 

Nie tylko szyba

 Szklane powierzchnie nie ograniczają się już tylko do okien domów mieszkalnych czy wystaw sklepowych. Nowo powstające obiekty ze szkła sprawiają, że ulice stały się swoistą galerią pełną błyszczących, świecących, a przede wszystkim niebanalnych dzieł współczesnej sztuki budowlanej. Architekci prześcigają się w tworzeniu zaskakujących projektów, w wyniku czego powstają gmachy, w których obok łagodnych, owalnych kształtów, pojawiają się kanciaste załamania przestrzeni, wystające z budynku charakterystyczne elementy, czy wielkie, płaskie tafle ze szkła. – "Współczesna technika daje nam niemal nieograniczone możliwości formowania i bezpiecznego instalowania szklanych powierzchni". – zapewnia Marek Malik z Villa Glass Studio – "Dzięki temu możemy oryginalnie i praktycznie wypełnić różne przestrzenie, wzbogacając miejski krajobraz o kolejne atrakcyjne wizualnie budowle. Kształt i kolorystyka zastosowanych rozwiązań zależy już od wyobraźni architekta oraz oczywiście od możliwości estetycznego dostosowania ich do urody okolicy.

 

 

Odbicie miasta w szkle

 Niezliczone możliwości stosowania szklanego materiału w architekturze warto także wykorzystać w projektach realizowanych na znacznie mniejszą skalę. Domy jednorodzinne z balustradami ze szkła na balkonach, duże przyozdobione kwiatami okna czy różnego rodzaju gustowne dekoracje mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd i klimat spokojniejszych dzielnic, oddalonych od zgiełku centrum. Spacerując ulicami miasta możemy dostrzec coraz więcej pomysłowych aranżacji, łączących aktualne trendy artystyczne z szerokimi możliwościami techniki. Wielobarwna gra świateł odbijająca się w błyszczących szklanych powierzchniach to część ekspozycji współczesnych miejskich galerii, otwartych dla każdego przez całą dobę.

 

 

Źródło: pointb / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 597

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >