Szklarnie ogrodowe dla początkujących ogrodników

Szklarnie ogrodowe dla początkujących ogrodników

Uprawa roślin ogrodowych w zmiennych warunkach pogodowych w naszym kraju może sprawiać sporo problemów. Jednak wielu z nim łatwo zapobiec. Wystarczy zdecydować się na odpowiednią ochronę jaką daje szklarnia ogrodowa. Czytaj dalej

 

Powody, dla których warto mieć szklarnię ogrodową

Wysokiej jakości szklarnie ogrodowe doskonale chronią rośliny przed czynnikami, które mogłyby opóźniać, a nawet hamować wzrost upraw. Strefa klimatyczna, a jakiej znajduje się Polska raczej nie sprzyja uzyskaniu dorodnych warzyw ciepłolubnych, mimo że lata coraz częściej zdarzają się naprawdę upalne. Natomiast charakterystyczne są duże spadki temperatury w nocy – późną wiosną występują nawet przygruntowe przymrozki. Bez odpowiedniej ochrony delikatne sadzonki mogłyby zmarnieć. Jednak nie tylko chłód zagraża roślinom, ale też gwałtowne opady i silne wiatry, a jak wiadomo takie zjawiska zaczynają się regularnie pojawiać w okresie letnim. Wystarczy kilka minut burzy, aby niemal kompletnie zniszczyć uprawiane warzywa i owoce.


Szklarnie ogrodowe dla początkujących ogrodników

 

Czytaj również: Jak zbudować hotel dla owadów?


To nie wszystko, ponieważ dzięki osłonie, jaką daje szklarnia przedłuża się okres wegetacyjny roślin, i to znacznie. Już w lutym można przygotowywać rozsady warzyw, a z ostatnich zbiorów cieszyć się w październiku, czasami nawet w listopadzie. Mało tego, niektóre gatunki warzyw jak por, szpinak czy roszponka spokojnie mogą zimować pod szklarnią (nieogrzewaną). Niekiedy należy jeszcze okryć je agrowłókniną, ale świeże warzywa zawsze mogą być na stole.

 

Warto też podkreślić, że szklarnie ogrodowe stwarzają wyjątkowo korzystny mikroklimat, wprost idealny dla rozwoju różnych gatunków roślin. To nie tylko kwestia odpowiedniej temperatury, ale także wilgotności i wentylacji. Dostępne automatyczne nawadniacze sprawiają, że nie trzeba martwić się ani suszą, ani też deszczem, który nie przestaje padać.


Szklarnie ogrodowe dla początkujących ogrodników

Szklarnia ogrodowa Trioszka - Sklep.ArlenTeam.pl


Szklarnia stanowi ponadto skuteczną zaporę przed inwazją szkodników np. ślimaków, które potrafią w kilka godzin zniszczyć niemal całe uprawy.


Szklarnie ogrodowe - polecane tunele

Każdy, kto zdecyduje się na szklarnię musi wybrać odpowiedni jej model. Obecnie już raczej nikt nie męczy się z samodzielnym stawianiem całej konstrukcji od podstaw – szkoda na to czasu i sił, a efekt również niekoniecznie może w pełni zadowalać. Poza tym w ofercie producentów szklarni są na tyle ciekawe propozycje, że z pewnością jest w czym wybierać.


Kiedyś dominowały szklarnie ze szkła lub tunele foliowe. Owszem, nadal można na takie modele się zdecydować. Natomiast coraz więcej osób stawia na nowoczesne i wyjątkowo funkcjonalne szklarnie ogrodowe z poliwęglanu. Nie ma w tym żadnego przypadku, ale czysta kalkulacja, co się najbardziej opłaca.


Jak wiadomo największym problemem foliowej szklarni jest wysoka podatność na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy czasami nawet silniejszy wiatr albo grad, aby folia została rozerwana. Dlatego, mimo że ta opcja na pierwszy rzut oka wydaje się najbardziej opłacalna, to niestety krótka żywotność zaprzecza tej tezie.


Z kolei modele szklane mają dwa poważne felery. Pierwszy z nich to duża waga, a w związku z tym konieczność wykonania fundamentów. Ma to też konsekwencje w postaci braku możliwości przeniesienia całej konstrukcji w inne miejsce, co przecież zalecają doświadczeni ogrodnicy. Drugi feler związany jest z parametrami użytkowymi powłoki szklanej. Materiał ten nie tylko łatwo stłuc (co przy okazji stwarza zagrożenie dla użytkowników), ale również może przyczyniać się do poparzenia roślin, ponieważ przepuszcza promieniowanie ultrafioletowe. Warto podkreślić jeszcze jedno – szklarni ze szkła nie da się rozbudować.


Dlatego optymalnym rozwiązaniem okazują się szklarnie ogrodowe z poliwęglanu, o czym więcej poniżej.


Szklarnie, które nie sprawiają problemów

Szczególnie początkujący ogrodnicy szukają takich rozwiązań, dzięki którym uprawa warzyw, owoców, ziół czy kwiatów okaże się nieskomplikowana i da satysfakcję w postaci obfitych zbiorów. W związku z tym warto zdecydować się na szklarnię ogrodową z poliwęglanu, i to z kilku powodów.


Po pierwsze – duża wytrzymałość materiału

Poliwęglan trudno przebić, więc nawet spadająca gałąź nie powinna naruszyć konstrukcji. Nie tłucze się jak szkło – nawet duże kulki gradu nie spowodują zniszczeń. Wykazuje ponadto odporność na działanie ognia. To przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Co ważne, gdyby w jakiejś ekstremalnej sytuacji doszło do uszkodzenia powłoki poliwęglanowej, to łatwo wymienić dany element.


Po drugie – doskonała kumulacja ciepła

Użytkownicy modeli szklanych dobrze wiedzą, że szkło szybko się nagrzewa, ale równie szybko to ciepło traci. Poliwęglan jest inny, ponieważ długo trzyma ciepło – właśnie dlatego szklarnia wykonana z tego materiału nadaje się nawet na uprawy całoroczne. Poziom izolacji jest nawet pięć razy większy w porównaniu z modelami szklan


Po trzecie – świetna przepuszczalność światła bez ryzyka poparzenia roślin

Transparentna struktura poliwęglanu umożliwia swobodny przepływ światła do wewnątrz. Jednocześnie roślinom nie zagraża intensywne promieniowanie UV.


Po czwarte – lekkość i możliwość rozbudowy

Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu nie wymagają fundamentów, więc można je przenosić. Co więcej, w razie potrzeby nadają się do rozbudowy o elementy przedłużające.

 


Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 256

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >