Szkodniki kontra drewno

Szkodniki kontra drewno

Drewniane elementy to ulubione rozwiązanie miłośników rustykalnego stylu w architekturze. To także bardzo sprzyjające środowisko dla wszelkiego rodzaju szkodników, które niszczą strukturę drewnianych konstrukcji. Czytaj dalej

 

Drewno od lat jest stałym elementem budulcowym przydomowej architektury. Zarówno podbitki dachowe, elewacje, jak i altany oraz ogrodzenia, są często wykonane z tego materiału. Wszelkie drewniane konstrukcje są jednak narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i owadów, które żywią się drewnianą miazgą. Wykorzystują one drewno jako pokarm i kryjówkę. Królestwo drewnolubnych robaków jest bardzo duże i niejedno ma imię. Spuszczel, kołatek domowy, tykotek, miazgowiec czy korniki to tylko niektóre pozycje w przeglądzie szkodników. Składają one w drewnie jaja.

 

Czytaj również: Beton trwałym materiałem w małej architekturze

 

Wylęgające się z nich larwy żywią się miazgą, znacznie osłabiając i szpecąc  drewniane elementy. Drążą także tunele, które osłabiają nośność konstrukcji. Najbardziej przyciąga owady świeże drewno, bo wytwarza olejki eteryczne wyczuwalne z dużej odległości. Ale nie tylko one szkodzą drewnianym elementom. Zniszczeniom sprzyja przede wszystkim wilgoć. Jest ona powodem rozrostu glonów, pleśni i innych grzybów. Organizmy te wpływają negatywnie zarówno na wygląd drewna, które pokrywa się nalotem,  sinieje, zielenieje, ale przede wszystkim osłabiają jego strukturę i skracają trwałość.

 

 

Walka z niechcianymi lokatorami

Zabezpieczanie drewna przed szkodnikami polega na użyciu specjalnych środków chemicznych tworzących warstwę ochronną. Fizyczna lub chemiczna powłoka, stwarza środowisko niekorzystne dla rozwoju szkodników. Środki zabezpieczające, impregnujące, powinny głęboko wnikać w drewno. Jednak jeśli owady na dobre zagościły w naszych ogrodzeniach, musimy sięgnąć po substancje chemiczne do dezynsekcji lub fumigacji. Są to zabiegi wykonywane przez wyspecjalizowane ekipy, które wcześniej odpowiednio zabezpieczają budynek. Fumigacja polega na zwalczaniu szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie gazu, dymu lub pary. Za każdym razem warto też zastanowić się nad wyborem innego materiału budowlanego. Drewno z powodzeniem możemy zastąpić kompozytem który, nie dość że imituje wygląd naturalnego surowca, to jest również bardzo trwały.

 

Czytaj również: Co lepsze do odnowy mebli? Lakier czy olej?

 

W skład kompozytu wchodzi mączka drzewna i PVC. Składniki te wiążą się w trwały sposób, tworząc materiał o bardzo dobrych właściwościach.  Materiał nie gnije, nie wypacza się. Nie jest podatny na działanie pleśni, grzybów czy bytowanie szkodników – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan, specjalizującej się w produkcji materiałów budowlano - wykończeniowych właśnie z tego surowca. Drewnolubne owady mogą skutecznie uprzykrzyć życie. I nie chodzi wyłącznie o skutki ich bytowania rażące zmysł estetyczny. Właściwości fizyczne drewna ulegają degeneracji i obniżona zostaje trwałość drewnianych przedmiotów. Dlatego warto przezornie wybierać materiały budulcowe i pamiętać o tym, jakie nakładają na nas obowiązki. 

 

 

Źródło: Mission PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 574

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >