Sztaplarki spalinowe czy elektryczne? Dowiedz się, co potrafią!
Jaka jest różnica pomiędzy sztaplarkami spalinowymi a elektrycznymi? Czy posiadają takie same możliwości i sprawdzą się w dokładnie tych samych warunkach? Które są bardziej wydajne, a które sprawdzają się w pracy na mrozie? Te informacje mogą Ci się przydać! Dowiedz się już teraz!
Czytaj dalej
Sztaplarki (inaczej określane jako wózki widłowe) to często i chętnie wykorzystywane w logistyce urządzenia podnośnikowe. Na rynku dostępnych jest wiele modeli sztaplarek, a główne kryterium ich podziału stanowi rodzaj napędu, jaki posiadają. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: które spośród sztaplarek są najbardziej wydajne i w jakich warunkach sprawdzają się najlepiej poszczególne ich typy.
Kategorie sztaplarek
Ze względu na rodzaj napędu urządzenia wyróżnia się:
-
wózki widłowe elektryczne ( posiadające ładowany prądem akumulator);
-
sztaplarki spalinowe (Diesel);
-
wózki z napędem gazowym (wyposażone w butlę gazową).
Poszczególne maszyny posiadają bardzo zbliżoną budowę zewnętrzną, jednak różni je wydajność, zastosowanie czy nawet głośność pracy.
Wydajność
Najbardziej efektywną pracę zapewniają sztaplarki z napędem spalinowym, które wykorzystuje się zazwyczaj do transportowania i unoszenia najcięższych ładunków. Dobra wydajność pracy tych urządzeń wynika także z możliwości ich pracy w trybie wielozmianowym, co wynika z braku konieczności ładowania akumulatora (jak to jest w przypadku wózków elektrycznych).
Najbardziej wydajne spośród wózków widłowych spalinowych to wózki terenowe. Posiadają najlepsze parametry - do nawet kilkunastu metrów unoszenia oraz kilkunastu ton udźwigu.
Zastosowanie
Podstawową różnicą w możliwości zastosowania sztaplarek jest ich przeznaczenie do prac wykonywanych w różnych warunkach. Co oznacza to w praktyce? Wózki widłowe z napędem elektrycznym wykorzystywane są przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych z uwagi na brak emisji spalin do otoczenia. Pojazdy z napędem spalinowym (zarówno Diesel, jak i gazowym) nie są przystosowane do tego typu warunków. Ich praca powinna odbywać się na terenach otwartych lub w magazynach półzamkniętych.
Czy z pomocy sztaplarek spalinowych da się korzystać także w budynkach? Tak, jednak pod pewnym warunkiem. Aby wózek widłowy z napędem spalinowym ograniczył lub praktycznie wyeliminował emisję spalin do środowiska konieczne jest zamontowanie w pojeździe filtra spalin. Tego typu element można dokupić w większości sklepów z częściami i akcesoriami dedykowanymi konkretnym wózkom widłowym.
Głośność pracy
Komfort pracy na urządzeniach podnośnikowych jest bardzo istotny, szczególnie jeśli w miejscu pracy ruch pojazdów odbywa się równolegle z ruchem pieszych. W takich warunkach, ważne, aby głośność pracy maszyn nie zakłócała i nie utrudniała komunikacji ani przebiegu procesów.
W tym przypadku, najlepszym (czyli najbardziej cichym) rozwiązaniem jest wybór sztaplarek elektrycznych. Natężenie hałasu podczas ich pracy sięga ok 70-75 dB. Nieco głośniejsze - 75-80 dB są wózki gazowe. Natomiast pod względem emitowanego hałasu najgorzej wypadają wózki widłowe spalinowe, których poziom głośności sięga ok 80-85 dB.
Co wpływa na efektywność pracy sztaplarki?
Wydajność pracy danej maszyny nie zależy tylko i wyłącznie od jej rodzaju napędu. Pod uwagę należy wziąć więcej czynników, spośród których najważniejsze to:
-
rok produkcji (nowe sztaplarki będą pracować lepiej niż te używane);
-
konkretny model wózka (nawet porównując sprzęty o takim samym napędzie, mogą się one znacznie różnić pomiędzy modelami szczegółowymi parametrami);
-
dodatkowe wyposażenia (sztaplarki wyposażone w dodatkowy osprzęt do wózków widłowych mogą pełnić znacznie więcej ról i wykonywać więcej zadań niż te, posiadające jedynie widły).
Czytaj również: Syntetyczna tkanina oddychająca czy naturalna bawełna - co jest lepszym wyborem w odzieży roboczej
Na szybkość i ilość wykonanej pracy duży wpływ ma również sam rodzaj działań, które należy wykonać, długość trasy, czas potrzebny na załadunek i przewiezienie towaru, a nawet - rozmieszczenie regałów, wybór optymalnego rodzaju magazynowania czy zagwarantowanie bezpiecznego przepływu ładunków.
Jak poszczególne sztaplarki sprawdzają się w różnych warunkach pogodowych?
Jak zaznaczyliśmy, to wózki widłowe z napędem spalinowym są wykorzystywane w pracach zewnętrznych z uwagi na emisję spalin. Jednak wcale nie oznacza to, iż na zewnątrz nie można wykorzystywać również sztaplarek elektrycznych. Wręcz przeciwnie!
Dzięki napędowi elektrycznemu, sztaplarki tego typu bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy w niskich temperaturach - zarówno na zewnątrz, jak i np. w chłodniach. Jednak zupełnie inaczej jest gdy chodzi o np. wózek gazowy. Nie jest on najlepszym wyborem do pracy na zewnątrz, gdyż mróz może powodować zamarznięcie gazu w butli.
Zimą, najważniejsze jest, aby nie pozostawiać zaparkowanej sztaplarki na noc na świeżym powietrzu. Duży spadek temperatur może powodować zarówno uszkodzenia silnika, jak i akumulatora, czy wdarcie się wilgoci do elementów układów maszyny. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby miejscem parkingowym dla wózków widłowych było pomieszczenie suche i zadaszone. Jednocześnie dobrze wentylowane i o stałej, umiarkowanej.
W pracy na zewnątrz liczy się również odpowiednie przygotowanie sztaplarek. Bez względu na napęd, ważne, aby każdy pojazd został odpowiednio zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych - mowa tu o odpowiednio zabudowanej kabinie (najlepiej wyposażonej w ogrzewanie). Bez tego, trudno mówić o zapewnieniu operatorom sztaplarek odpowiednich, bezpiecznych warunków pracy.
Czytaj również: Wiertła udarowe - jak je stosować i odpowiednio dobrać?
Ponadto, w przypadku pracy na sztaplarce zimą, istotne jest również zadbanie o opony do wózków widłowych. Szczególnie, gdy konieczne jest poruszanie się po oblodzonych i śliskich nawierzchniach. W tej sytuacji istnieją 2 rozwiązania:
-
dla opon pneumatycznych - założenie łańcuchów;
-
dla opon superelastycznych - montaż wkręcanych kolców/pinów na powierzchni opony.
Zapewnia to możliwość bezpiecznego przejazdu po placach i terenach przymagazynowych, co jest bardzo ważne zarówno podczas pobierania nowoprzybyłych pojazdów, jak i składowania czy przewożenia ładunków oraz wydawania towarów do dalszej wysyłki.
Podsumowanie
W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na popularne i ważne pytania, które często zadają sobie przedsiębiorcy przed wyborem odpowiedniego typu sztaplarki. Przedstawiliśmy, które rodzaje wózków widłowych sprawdzają się w pracach na zewnątrz i od czego zależy wydajność wózków widłowych.
A jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat sztaplarek, zapraszamy do lektury artykułu: "Sztaplarka kiedyś i dziś - historia, zastosowanie, ceny".
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Budowa domu to najlepsza inwestycja Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Budownictwo to dynamicznie rozwijająca się branża, która wymaga znajomości nowoczesnych technologii. Portal https://produktyzmarketu.pl/ dostarcza artykuły na t...
- Nowoczesne kotły gazowe Liczba postów: 12 Grupa: Budowa i re... Zmiany w przepisach unijnych stawiają przed nami pytanie o przyszłość dofinansowań wymiany kotłów gazowych. Choć ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne niż...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Wózki widłowe idealnym pomocnikiem w magazynie Liczba postów: 28 Grupa: Budowa i re... Słyszałam wiele dobrego o urządzeniach Ecobalers https://ecobalers.com/, ale wolę się tutaj upewnić. Czy są wśród Was eksperci, którzy mogliby podzielić się swo...
- Wybór drewnianych schodów do wnętrza - dobór odpo... Liczba postów: 1 Grupa: Budowa i re...