Szyby z witrażami – oryginalny pomysł czy przeżytek?

Szyby z witrażami – oryginalny pomysł czy przeżytek?

Gdy słyszymy słowo ''witraż'' przed oczami najczęściej staje nam kościół, katedra, bazylika... Tak już się chyba utrwaliło w naszej kulturze i światopoglądzie. Na szczęście te czasy już zaczęły odchodzić w zapomnienie. Czytaj dalej

 Tymczasem interesując się choć odrobinkę nowinkami architektonicznymi i dekoracyjnymi, łatwo zauważymy, że witraż jest coraz bardziej doceniany jako element naszego domu. I to we wszelakiej formie.

 

Witraż współcześnie 

  Może być wtopiony w okno, zastępować przeszklenie drzwi, może być również ścianką działową w mieszkaniu.. W dawnych latach z motywem kolorowego szkła na co dzień spotykaliśmy się w abażurach lampek nocnych, żyrandoli, przy drzwiach szafek do mebli. Teraz trwa istna rewolucja jeśli chodzi o motyw witraży. 

 Głównie dlatego, że ze szkła da się wyciąć każdy element, a tym samym na witraż można przenieść i skopiować wszystko czego zapragniemy, od zdjęć dziecka, poprzez fotografie z bliskich dla nas miejsc, aż po całkowitą abstrakcję, która jest po prostu miła dla naszego oka. Witraże w oknach nie tylko rozświetlają wnętrze, odmieniają też jego nastrój, dodają aury tajemniczości. 

 

 

Czytaj również: Wybieramy rolety okienne – podstawowe informacje

 

Tylko na zamówienie

  Jeśli zamarzy się nam takie rozwiązanie w mieszkaniu, to na próżno będziemy szukać gotowych już witraży w sklepach czy wszelkiego rodzaju targach wnętrzarskich.

 W ostatnim czasie pojawiło się wiele firm, które na zamówienie zrobią dla nas od podstaw nasz witraż. Jeśli sami nie mamy pomysłu, jak ma on wyglądać, oferują gotowe już wzory zaprojektowane przez swoich projektantów. Mogą również wykonać projekt według naszej wizji, mają za wzór wybrane przez nas zdjęcie, obraz lub portret. 

  Koszt takiego zamawianego witraża jest indywidualny. W ostateczną cenę jest wliczana jego powierzchnia, projekt, i stopień pracy jaki wykonawca włożył w przygotowanie witraża. 

 Najpopularniejsze na chwilę obecną są witraże, które można zawiesić na oknie, drzwiach wewnętrznych lub zewnętrznych. Najlepiej będą wyglądać, gdy światło swobodnie będzie przez nie przechodzić, rozświetlając każdy element naszego witrażu, by rzucał kolorowe blaski na pokój czy kuchnię. Plusem jest też to, że jeśli dany witraż przestanie nam się podobać, możemy go zdjąć i przewiesić w inne miejsce. 

 

 

Czytaj również: Kompleksowa dekoracja wnętrz

 

Techniki tworzenia witraży 

 Najbardziej popularną techniką wykonywania witraży jest technika Tiffany'ego, i chociaż kojarzy nam się głównie ze słynnymi lampami, to w sferze witraży również znajduje swoje zastosowanie.

 Po przygotowaniu projektu ze szklanej tafli wycina się pojedyncze detale. Następnie się je szlifuje. Brzegi są owijane taśmą miedzianą, a następnie wygładzane. Przygotowane części witrażu układa się obok siebie, brzegi smaruje topnikiem, a potem lutuje cyną. Wszystkie złącza po obu stronach powinny być zlutowane. Taśmy miedziane mogą być patynowane na kolor czarny lub złotawy. Jest to technika odpowiednia do tworzenia witraży złożonych z wielu drobnych kawałków o wymyślnych kształtach. 

 

 

Czytaj również: W pokonaniu jesienniej aury pomóc mogą nam firanki haftowane na markizecie

 

 Inną popularną metodą na tworzenie witraży jest tak zwana technika z zastosowaniem ołowiu. Jest trochę bardziej mozolna niż technika Tiffany'ego, ale zdecydowanie bardziej nadaje się gdy nasz witraż ma mieć nieco bardziej tradycyjny wygląd i nie będzie składał się z mnóstwa małych elementów.  Zamiast miedzianej taśmy, stosowane są płaskie lub wypukłe listwy w kształcie litery C lub H. Styki listew łączy się przez lutowanie. Do tworzenia witraży stosowane są rozmaite dekoracyjne tafle, na przykład całkowicie bezbarwne i przezroczyste. Mniejsze detale są po prostu malowane farbami. 

 Kolejną metodą, chyba najprostszą ze wszystkich, są kompozycje wykonane techniką angielską. Na szklaną taflę naklejane są kolorowe folie, obrysowane paskiem z samoprzylepnej taśmy ołowianej. Jako elementy przestrzenne służą wypukłe, kolorowe oczka, zwane kaboszonami. Na pierwszy rzut oka kompozycja wygląda jak klasyczny witraż. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Przeprowadzka jeszcze w tym roku Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności Przeprowadzka z firmą to zero stresu. Znalezienie dobrej firmy przeprowadzkowej to podstawa przed zmianą miejsca zamieszkania. Słyszałam dobre opinie o firmie z...
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 8 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • Odgrzybianie murów i konstrukcji drewnianych budyn... Liczba postów: 39 Grupa: Stawiamy śc... A co jest w stanie wykryć takie badanie termowizyjne - https://termocent.com/ ? Czy ustalą, jeśli działo się tam coś takiego w przyszłości? Zależy mi na ustalen...
  • Ogrodzenia z kamienia, czyli innowacje i historia Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Witam wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem naszej rozmowy. Jeżeli macie w planach zakup nowego nagrobka lub myślicie nad schodami lub blatem z kamie...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 381 Grupa: Robimy stro... Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości podłóg w konkurencyjnych cenach, to sklep internetowy podlogi24.NET jest miejscem, które należy odwiedzić. To wypróbowany do...
  • Podłogi Liczba postów: 239 Grupa: Robimy stro... Estetyka i autentyczność: https://panele-podlogowe.eu Niektóre panele podłogowe imitują naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień, zachowując autentyczny...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19659 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 351

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >