Szykujemy odśnieżarkę do sezonu
Początek astronomicznej zimy jest dobrą okazją do sprawdzenia stanu technicznego odśnieżarki. Wykonanie kilku czynności nie zajmuje wiele czasu, a zweryfikuje gotowość maszyny do odśnieżania. Sprawna odśnieżarka to komfort użytkownika w przypadku nagłego opadu śniegu, a prawidłowa obsługa maszyny dodatkowo wydłuża jej żywotność.
Czytaj dalej
Podstawowe elementy przygotowania odśnieżarki do sezonu
-
Na początku sezonu warto zajrzeć do Instrukcji Obsługi maszyny, zawiera bowiem ważne rekomendacje techniczne dotyczące obsługi maszyny, przeglądów i serwisowania. Ta pierwsza zasada dotyczy zwłaszcza tych użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w obsłudze maszyn. Weryfikacja jej stanu technicznego jest tym bardziej wskazana, jeśli przegląd nie był wykonany po ostatniej zimie.
-
Przed przystąpieniem do przeglądu należy upewnić się, że maszyna jest wyłączona.
-
Zbiornik paliwa podczas dłuższego przestoju maszyny powinien być pusty, ponieważ przetrzymywane paliwo, dłużej niż ok. miesiąca, traci swoje właściwości, a wskutek upływającego czasu i parowania, wytwarza się w nim osad, który przedostając się do gaźnika, zatyka jego dysze. W konsekwencji silnik może się nie uruchomić, a w najpoważniejszym przypadku – właściciel maszyny poniesie wysokie koszty serwisowania. Jeśli w zbiorniku, wskutek nieuwagi lub roztargnienia, pozostało paliwo z poprzedniego sezonu należy je usunąć – nie można uruchamiać maszyny na tymże zapasie. Dodatkowo, po każdych 150 godzinach pracy odśnieżarki, należy oczyścić zbiornik i wymienić filtr paliwa.
-
Kolejnym elementem przeglądu jest olej, który powinien być wymieniony na świeży przynajmniej raz w roku i najlepiej – przed nowym sezonem zimowym. W tym celu należy oczyścić silnik z zużytego oleju i wlać świeży na zakończenie przeglądu. Dodatkowej uwagi wymagają odśnieżarki z napędem hydrostatycznym, jak np. Honda HSS970A ETD, HSS760A ETD.
Napęd ten ułatwia operatorowi odśnieżanie, ponieważ płynnie dostosowuje prędkość jazdy maszyny do warunków pracy, grubości warstwy i rodzaju śniegu, i również wymaga świeżego, czystego oleju w przekładni oraz systematycznego sprawdzania poziomu oleju. Częstotliwość wymiany oleju zależy od intensywności użytkowania odśnieżarki. Rekomendacje terminów wymiany zawarte w Instrukcji Obsługi maszyny odnoszą się do warunków ogólnych, standardowych, więc jeśli maszyna jest eksploatowana bardzo często i pracuje w trudnych warunkach – olej powinien być wymieniany częściej.
Czytaj również: Zakończenie sezonu ogrodniczego - właściwe przechowywanie narzędzi
-
Warto także sprawdzić stan świecy zapłonowej i wymienić ją na nową w przypadku zauważenia na niej warstwy nalotu lub jakiegokolwiek uszkodzenia izolatora. Na zakończenie kontroli i wymiany świecy należy dokładnie ją dokręcić, by nie spowodowała uszkodzenia silnika.
-
W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym, np.: Honda HSS 760A ETD, HSS 655 ETS, HSS 760A EWD i odśnieżarkach z napędem hybrydowym, jak Honda HSM 1390 ik ZE i HSM 1590 iS E, należy sprawdzić stan akumulatora i doładowywać go według potrzeb. W przypadku intensywnej eksploatacji tego typu odśnieżarek, akumulator powinien być doładowywany w trakcie sezonu.
-
Podczas weryfikacji stanu technicznego maszyny należy również obowiązkowo sprawdzić wszystkie elementy robocze, które w naturalny sposób zużywają się podczas pracy.
-
Najczęściej są to gumowe nakładki wirników jak w Honda HS550E – ich zadaniem jest dokładne zbieranie śniegu z nawierzchni przy jednoczesnej jej ochronie przed ewentualnymi mechanicznymi uszkodzeniami.
-
Takim elementem ścierającym się podczas użytkowania maszyny są też płozy ślizgowe, jak w Honda HSS 907A ETD i również powinny być systematycznie kontrolowane oraz wymieniane jeśli stopnień zużycia przekracza dopuszczalny limit.
-
Należy także sprawdzić stan techniczny zabezpieczeń ślimaka podającego, stopień zużycia prowadnic osłon wirnika.
-
Przed zimowym uruchomieniem odśnieżarki trzeba także skontrolować sprawność elementów sterujących, jak np. linki, cięgna czy ruchomość komina wyrzucającego śnieg.
-
Należy przetestować sprawność układu jezdnego, a w przypadku odśnieżarek na gąsienicach, dodatkowo trzeba wyregulować ich ustawienie.
-
Na zakończenie procesu przygotowania odśnieżarki do sezonu warto jeszcze sprawdzić stan dokręcenia śrub, przede wszystkim śrub mocujących ślimaka i wału.
Czytaj również: Żywiczna masa montażowa idealna do mocowania elementów ogrodowych
Każdego roku warto również dokonać ogólnego oglądu warstwy lakieru maszyny i w przypadku, nawet niewielkiego, uszkodzenia – zabezpieczyć je przed korozją.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Trawnik zawsze modny Liczba postów: 80 Grupa: Zagospodaro... Akurat jeśli chodzi o nawozy do trawników to bardzo dobre są te od Florovit i znajdziesz je w sklepie Inco https://sklepinco.pl/marka/florovit/, jak na przykład...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 7 Grupa: Ogród i dzi... Szukasz idealnego ogrodzenia do swojego domu, które łączy estetykę i funkcjonalność? Przeczytaj artykuł na https://dizajns.pl/jakie-ogrodzenie-beto nowe-jest-naj...
- Jak uprzyjemnić sobie i dzieciom urlop we własnym... Liczba postów: 12 Grupa: Ogród i dzi... Jeżeli szukacie sprawdzonego noclegu w Poznaniu, to polecam Wam sprawdzić stronę, na której znajdziecie ofertę nowoczesnego Hotel Poznań Włoski - Pracownia Impl...
- Jaka farba do malowania basenu? Specjalistyczna fa... Liczba postów: 4 Grupa: Ogród i dzi... Chcąc pomalować beton, należy pamiętać nie tylko o wyborze koloru, ale o wyborze dobrej farby . Przede wszystkim dobrze dobrana farba ma za zadanie chronić b...
- Mini ogródek pod blokiem Liczba postów: 19 Grupa: Zagospodaro... Rozglądając się za wyborem solidnych mebli ogrodowych to na pewno warto rozejrzeć się w ofercie Di Volio u których możliwości zdecydowanie nie brakuje. Przykład...