Tanie ogrzewanie w domu energooszczędnym

Tanie ogrzewanie w domu energooszczędnym

Wybudowanie energooszczędnego domu wymaga szczególnej uwagi na każdym etapie: od projektowania, poprzez dobór instalacji grzewczej, wykonanie aż po eksploatację. Czytaj dalej

 

Zastosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych i materiałów budowlanych pozwala na zmniejszenie strat ciepła w przyszłości, co wpływa na ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku i w konsekwencji, na zminimalizowanie comiesięcznych rachunków.

 

 

Dom energooszczędny

Już podczas projektowania domu warto zwrócić uwagę na usytuowanie bryły i poszczególnych pomieszczeń względem stron świata. Skierowanie strefy dziennej w kierunku południowym w naturalny i prosty sposób zapewni wnętrzom dodatkowe ciepło.

 

Temperatura wewnątrz budynku może również spadać w wyniku nieszczelnej izolacji i zastosowania materiałów o nieodpowiednich właściwościach termicznych. Najbardziej stratne energetycznie elementy to przegrody zewnętrzne: dach, stropy, ściany, okna, drzwi. Warto pamiętać, aby okna od strony wschodniej, zachodniej i północnej miały optymalną do naświetlenia powierzchnię, ale zarazem były niewielkich rozmiarów. Ponadto zastosowanie okien o niższym współczynniku przenikania ciepła z ramami wielokomorowymi pozwoli na lepsze utrzymywanie właściwej  temperatury w domu. Nie bez znaczenia jest budowa oraz zaizolowanie przegród zewnętrznych. Dla podniesienia energooszczędności, zaleca się stosowanie na ścianach zewnętrznych, stropodachu oraz podłogach przygruntowych dodatkowych, szczelnych warstw izolacyjnych w postaci wełny mineralnej lub styropianu.   

 

Czytaj również: Płyty wykorzystane przy budowie domu Green Power

 

Istnieje jeszcze jeden, dodatkowy element, o który warto zadbać, aby utrzymać efektywność energetyczną domu. Jest nim wentylacja mechaniczna z  rekuperacją, która odzyskuje ciepło z powietrza zużytego w budynku.

 

Po zapewnieniu solidnej izolacji, ostatecznym etapem dla uzyskania komfortu cieplnego niskim kosztem jest dobranie odpowiedniego systemu grzewczego.

 

 

Pompy ciepła 

Jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań są instalacje pozyskujące energię z odnawialnych źródeł - pompy ciepła. Wykorzystują one darmowe ciepło zgromadzone w otoczeniu: wodzie, ziemi lub powietrzu. Pozwala to zredukować koszty ogrzewania nawet do 70%. Dodatkowo, po instalacji i uruchomieniu, nie wymagają zaangażowania użytkowników, aby sprawnie funkcjonować. Te cechy sprawiają, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, wygodne i proste w obsłudze.  

 

Na etapie analizy należy właściwie dopasować model i moc urządzenia do zapotrzebowania budynku na energię cieplną oraz warunków otoczenia (wielkości działki i ukształtowania terenu). Warto również rozważyć instalację dodatkowych funkcji takich jak: c.w.u., podgrzewanie wody w basenie lub chłodzenie pomieszczeń. W przypadku pomp ciepła, prawidłowy dobór zakresu działania i parametrów wpływa na komfort cieplny i właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Ma też istotne znaczenie dla późniejszych kosztów eksploatacji.

 

Czytaj również: Energooszczędny dom Green Power

 

Najwięcej błędów na tym etapie wynika z nieprecyzyjnych obliczeń i zaniedbań popełnianych przez wykonawców. Dlatego Sofath nie tylko dostarcza urządzenia, ale również wykonuje analizę inwestycji oraz opracowuje prawidłowy bilans cieplny zgodny z kartą deklaracji technicznej. Następnie czuwa nad tym, aby instalacja przebiegała zgodnie z założeniami projektowymi, wykluczając ryzyko pojawienia się nieprawidłowości. Gdyby w trakcie realizacji zostały popełnione błędy, pomimo deklarowanej energooszczędności, pompy nie spełniłyby swoich funkcji.

 

 

Jak ustrzec się błędów w instalacji ogrzewania? 

Na całość instalacji pomp ciepła składają się: jednostka pompy umieszczonej w wybranym miejscu domu, kolektor zewnętrzny oraz instalacja wewnętrzna. Urządzenia mogą współpracować zarówno z systemem powierzchniowym (tzw. podłogówka), jak i instalacją grzejnikową. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe. Gwarantuje ono równomierne rozprowadzenie ciepła w domu, najwyższą wydajność całego systemu oraz, co bardzo istotne, niskie rachunki.

 

Czytaj również: Zamontowano strop w Domu Zeroenergetycznym 

 

Ważnym elementem instalacji jest kolektor gruntowy zbudowany z rurek miedzianych, przez które czynnik roboczy transportuje energię. Aby zapewnić sprawność działania, należy zadbać o prawidłowy dobór odpowiedniej długości pętli, ułożenie i rozstaw rur. Niezwykle istotne w przypadku rurociągów jest wykluczenie wszelkich nieszczelności – warto pamiętać, że podczas użytkowania zlokalizowanie ich będzie utrudnione. Najlepszym rozwiązaniem jest eliminacja zbędnych połączeń między kolejnymi odcinkami rur. Zastosowanie miedzi oraz metoda łączenia poprzez lutowanie na twardo w instalacjach Sofath, gwarantują wytrzymałość systemu. Po wykonaniu rurociągu, badania szczelności azotem o ciśnieniu 25 bar pozwalają wykluczyć ewentualne usterki.

 

 

Oszczędne rozwiązanie

Koszty inwestycyjne dla pomp ciepła Sofath są porównywalne z kosztami towarzyszącymi nowoczesnej instalacji grzewczej z kotłem kondensacyjnym. Natomiast nieporównywalnie korzystniej kształtują się późniejsze koszta eksploatacyjne. Poprawnie wykonana instalacja z pompą ciepła przynosi znacznie większe oszczędności finansowe niż inne, dostępne na rynku systemy ogrzewania wykorzystujące: gaz, energię elektryczną, olej opałowy czy ekogroszek. Przykładowo, dla domu o powierzchni 130 m² z zapotrzebowaniem na moc 6kW przy zastosowaniu systemu pomp ciepła Sofath z opcją c.w.u. (kolektor gruntowy poziomy, zasobnik c.w.u., regulacja oraz instalacja wewnętrzna w postaci ogrzewania podłogowego), przewidywany roczny koszt ogrzewania przy wykorzystaniu wybranych paliw (ceny i stawki opłat zgodne z obowiązującymi w III kwartale 2013) przedstawia się następująco:

 

Dla wybranego budynku, ze średnią, oczekiwaną temperaturą 20° C, roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 2400 zł brutto. W sezonie grzewczym użytkownik zapłaci ok. 300 zł miesięcznie. Jak pokazuje powyższy wykres – naturalne źródła energii są sprzymierzeńcami nie tylko trwałego, ale przede wszystkim taniego komfortu.

 

Czytaj również: Budownictwo neutralne dla środowiska 

 

W przypadku pomp ciepła Sofath, dodatkowa oszczędność wynika z zastąpienia powszechnie stosowanego w instalacjach glikolu, czynnikiem chłodniczym R410A.

 

 

- W przeciwieństwie do glikolu, R410A nie starzeje się, nie wymaga okresowej wymiany i jest jednym z najbezpieczniejszych gazów technicznych. Układ wykorzystujący ten czynnik w kolektorze gruntowym nie wymaga stosowania wymiennika pośredniczącego w przekazywaniu ciepła oraz pompy obiegowej - elementów niezbędnych w układach glikolowych. Przekłada się to na efektywne działanie całej instalacji i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ponadto, nie ma zagrożenia zniszczenia lub skażenia ogrodu, które występują w wyniku nieprawidłowo wykonanej wymiany glikolu – wyjaśnia Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath)

 

Czytaj również: Sposoby na oszczędzanie wody

 

Dzięki  odpowiednim materiałom izolacyjnym oraz prawidłowej instalacji grzewczej w postaci pompy ciepła możemy zapewnić lepszą charakterystykę energetyczną wymarzonego domu. W ten sposób zyskujemy pewne oszczędności w postaci niższych kosztów ogrzewania i większego komfortu cieplnego. Zastosowanie energooszczędnych rozwiązań zwiększa również atrakcyjność nieruchomości, a w konsekwencji jej wartość na rynku wtórnym. Dodatkowo, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zmniejszanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. 

Źródło: Let PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 202

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >