Taras, balkon – lista artykułów
Prowansalski, Boho a może industrialny - w jakim stylu urządzić taras?
Okres wiosenno – letni to dla wielu czas na budowę lub aranżację przydomowego tarasu. Zanim jednak rozpoczniemy realizację, warto zastanowić się, jaki styl będzie najlepiej odpowiadał naszej osobowości. W końcu odpowiednie dopasowanie otoczenia do naszego charakteru znacząco wpływa na samopoczucie i jakość naszego odpoczynku.
Taras drugim salonem - najmodniejsze trendy 2017 r. w urządzaniu tarasu
Trendy aranżacyjne dotyczą nie tylko wnętrz, ale i przydomowych przestrzeni. Zmieniają się one z sezonu na sezon, ale zawsze nawiązują do innych panujących tendencji - głównie w świecie mody i lifestyle’u. Tegoroczne trendy są szczególnie przychylne naturalnym materiałom, takim jak drewno. Zobaczmy więc jak modnie urządzić taras.
Mini ogród na balkonie lub tarasie
Każda dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu, nawet ta najmniejsza, jest na wagę złota. Szczególnie w mieście, gdzie nie zawsze mamy w sąsiedztwie park lub las. Warto zagospodarować chociaż jej skrawek pod ogród, który pozwoli na chwilę relaksu w otoczeniu roślin. Umiejętne wykorzystanie parapetu, balkonu czy nawet dachu sprawi, że nasze mieszkanie zyska „zewnętrzy” pokój. Nieważne czy zdecydujemy się na mało detali i stonowaną oprawę, czy urządzimy na tarasie gęstą „dżunglę”, pielęgnowanie i urządzanie naszego mini-ogrodu może być doskonałą rozrywką i terapią.
Modrzew, sosna świerk - zalety desek tarasowych z drewna iglastego
Do wykończenia tarasu lub balkonu często wykorzystujemy drewno egzotycznego pochodzenia. Nie doceniamy jednak desek wykonanych na bazie drzew iglastych, a przecież stanowią one ekonomiczną alternatywę dla importowanego drewna, co więcej, wyróżniają się szczególnymi walorami estetycznymi, wprowadzającymi do przydomowej przestrzeni niepowtarzalny leśny klimat.
Wiosenna metamorfoza balkonu
Sezon balkonowy zbliża się wielkimi krokami. Warto teraz poświęcić chwilę naszego czasu i za pomocą kilku prostych zabiegów zamienić niewielki balkon w prawdziwie rajski zakątek, sprzyjający relaksowi i odpoczynkowi. Dzięki farbom Jedynka każda metamorfoza przyniesie pozytywne efekty. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak uzyskać efektowną formę tego „małego ogrodu”.
Wiosenne sprzątanie balkonu i tarasu
Wraz z ustąpieniem zimy natura sama obudzi się do życia. Niemniej, aby dom prezentował się równie kwitnąco, konieczne jest wykonanie kilku prac, na szczęście jedynie z pozoru skomplikowanych. By wiosenne porządki były kompletne muszą obejmować nie tylko wnętrza, ale i balkon oraz taras, które jeszcze przed nadejściem sezonu powinny odzyskać swój nieskazitelny wygląd.
Egzotyczny klimat na tarasie, dzięki oryginalnym odmianom desek
Marzec to idealny moment na przygotowanie przydomowej przestrzeni na nadchodzącą wiosnę i zbliżające się wielkimi krokami lato. Przycinamy więc rośliny, wysiewamy nasiona, porządkujemy ogród… może to także czas na budowę nowego tarasu? Wśród wielu gatunków drewna dedykowanych architekturze zewnętrznej, wyjątkową trwałością wyróżniają się gatunki egzotyczne. Ich orientalny charakter sprawi, że na własnym tarasie poczujemy się jak w dalekiej podróży.
Konserwacja tarasu po zimie.
Gwałtowne zmiany temperatury, silne wiatry, ponownie zamarzające roztopy - to główne problemy, z którymi musimy borykać się zimą. Skutki niesprzyjających warunków atmosferycznych, które odbijają się na przydomowych tarasach, widoczne są dopiero z nadejściem wczesnej wiosny, kiedy zaczynamy planować pierwsze wyjście poza przytulne cztery ściany. Jeżeli nie zdążyliśmy przygotować balkonu lub tarasu przed rozpoczęciem najzimniejszej pory roku, warto odświeżyć go lub naprawić krótko po jej zakończeniu.
Prawidłowa hydroizolacja balkonów i tarasów.
Balkony i tarasy to elementy konstrukcyjne budynku, które zazwyczaj wystają poza jego obrys i z tego powodu narażone są na działanie warunków zewnętrznych. Zmienne temperatury i wilgoć powodują, że należy szczególnie zadbać o hydroizolację tych powierzchni.
Jaka podłoga na podcień? Który materiał będzie najlepszy na zadaszony taras?
Podcień, czyli zadaszone stropem piętra i częściowo otwarte pomieszczenie w dolnej części budynku to rozwiązanie architektoniczne stosowane od wieków. Obecnie, w domach jednorodzinnych najczęściej umiejscawia się go w części frontowej lub w narożniku, gdzie pełni funkcję wygodnego tarasu. Może także spełniać rolę przedsionka, ganku, miejsca do składowania opału lub sprzętów ogrodowych. Poza odpowiednim wkomponowaniem go w bryłę budynku, ociepleniem i izolacją, równie ważne jest także wykończenie podłogi w tym miejscu.