Tarcze szlifierskie do metalu - na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Mając dostęp do praktycznie nieograniczonej oferty producentów narzędzi szlifierskich, niezwykle trudno jest wybrać te najbardziej odpowiadające przeciętnemu wykonawcy. To, co można zalecić każdemu, to zakup narzędzi wykonanych z najnowszych materiałów szlifierskich. Do cięcia lub szlifowania stali konstrukcyjnych czy stali szlachetnych, najlepsze będą narzędzia wykonane z materiałów ceramicznych. Tarcze wykonane z nich cechują się zmniejszonym poziomem generowanego hałasu i znacznie szybszą obróbką materiałów - w porównaniu do stosowania w identycznych warunkach tarcz korundowych.
Czytaj dalej
Obróbka materiałów nowoczesnymi tarczami ceramicznymi generuje znacznie mniej pyłów i iskier. Pierwsza cecha jest bardzo istotna mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pracownika, ponieważ jest on narażony na mniejsze zapylenie. Natomiast mniej iskier przy obróbce stali, to mniejsze zagrożenie pożarowe. Zapobiegamy powstawaniu szkód spowodowanych działaniem rozżarzonych iskier znajdujących się w miejscu prac szlifierskich – np. wtopieniu zeszlifowanego materiału w płytki ceramiczne lub szyby.
Innym czynnikiem, pomijając sprawność techniczną tarcz, jest długotrwałe narażenie obsługującego na drgania. Generowane są one przez zespół szlifierka + zastosowana tarcza. Im mniejszą masę wirującą na wrzecionie szlifierki zamontujemy – tym niższe wibracje będą powstawały. Ten czynnik jest bardzo istotny przy pracach szlifierskich. Stosowane dotychczas grube (z grubością dochodzącą do 7.0 mm) i ciężkie tarcze korundowe są zastępowane, co najmniej o połowę cieńszymi i lżejszymi tarczami ceramicznymi do szlifowania. Jako przykład można tu wspomnieć o tarczach ZEBRA CERAMIC firmy Würth.
Czytaj również: W jakich sytuacjach stojak do wiertarki jest niezbędny i jak go dobrze kupić
Osobnym kryterium, o którym musi wiedzieć wykonawca, to rodzaj materiału, który będzie obrabiany. Do obróbki stali konstrukcyjnych (ze stali czarnej) przeznaczone są tarcze z wykonane z ziaren korundu naturalnego. Do szlifowania i cięcia stali nierdzewnych, kwasoodpornych, szlachetnych stosujemy tarcze z korundu cyrkonowego. Owo rozgraniczenie spowodowane jest obecnością siarki, chloru i żelaza w tarczach z korundu naturalnego, co przy kontakcie z elementami ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej (lub ogólnie ze stalami szlachetnymi) powoduje ich korozję. Tarcze z korundu cyrkonowego są pozbawione powyższych pierwiastków w ilościach powodujących korozję. Omawiane powyżej tarcze ceramiczne mogą być stosowane do stali czarnych i szlachetnych – są bardziej uniwersalne.
Użytkownik oczywiście musi dobrać właściwą średnicę tarcz, odpowiednią dla będących na jego wyposażeniu szlifierek. Do pracy bierzemy wyłącznie nieuszkodzone i w pełni sprawne narzędzia. Ich sprawdzenie powinno się przeprowadzić przed każdorazowym rozpoczęciem pracy. Kwestią, o której nie wolno zapominać, jest bezwzględne zastosowanie przez użytkownika - wskazanych przez producentów tarcz i maszyn - środków ochrony osobistej.
Należy stosować się do tych wskazań bez względu na ilość pracy – czy mamy do przecięcia jeden pręt, czy kilkaset – środki takie jak okulary ochronne, rękawice ochronne, ochronniki słuchu muszą być stosowane. Zdrowie jest najcenniejsze. Najlepsi producenci narzędzi do cięcia i szlifowania mają w swojej ofercie bogaty program wspomnianych powyżej środków ochrony osobistej.
Czytaj również: Śrutowanie to niezawodny i szybki sposób na uzyskanie pożądanej powierzchni wielu materiałów. Sprawdź, czy nie pomoże Ci w pracy
Würth Polska prezentuje uniwersalną i poręczną szlifierkę kątową o mocy 1200W, która jest narzędziem niezbędnym w każdym warsztacie pracy. Rękojeść antywibracyjna chroni dłoń przed nadmiernym przekazywaniem wibracji na użytkownika. Zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem, jeśli zabraknie prądu lub narzędzie zostanie odłączone poprzez wtyczkę. Sprzęgło przeciążeniowe odłączy napęd w przypadku przeciążenia - pełna ochrona silnika przed niewłaściwym użytkowaniem. Jest to w pełni profesjonalne narzędzie przeznaczone do cięcia, szlifowania, zdzierania stali.
Charakterystyka produktu:
-
Moc: 1200 W
-
Maksymalna prędkość obrotowa: 11000 U/min(rpm)
-
Średnica tarczy: maks.125 mm
-
Masa: 2,4 kg
- Tłumienie drgań: tak
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hałas podczas prac budowlanych - jak chronić słuch... Liczba postów: 58 Grupa: Budowa i re...
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 147 Grupa: Firmy budow... Szanowni Państwo, klinkier to doskonały materiał do dekoracji ścian, który zachwyca swoją trwałością i elegancją. Możliwości aranżacyjne tego materiału są nieog...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re...
- Budowa stalowej hali Liczba postów: 17 Grupa: Moja budowa A sądzicie że rozwiązanie w postaci stali zimno giętej jest lepsze od standardowych spawanych elementów. Ostatnio coraz częściej wszystkie budynki modułowe robi...
- Jakich narzędzi do pracy potrzebuje mechanik Liczba postów: 38 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie mechanika z Trójmiasta i okolic to polecam zajrzeć na https://amserwis.pl/. Nie mają sobie równych szczególnie w kwestii turbosprężarek.