Tawułka chińska (Astilbe chinensis) - doskonała bylina rabatowa

Tawułka chińska (Astilbe chinensis) - doskonała bylina rabatowa

Pochodzi z rodzaju roślin należących do rodziny skalnicowatych. Obejmuje sobą dwadzieścia jeden gatunków występujących we wschodniej Azji, oraz jeden jedyny gatunek rosnący w Appalachach w Ameryce Północnej. Odpowiednio dobierając odmiany możemy mieć kwitnąca rabatę pierzastych kwiatów tawułki we wszystkich odcieniach bieli, różu, czerwieni i fioletu od wczesnego lata do początków jesieni. Byliny te osiągają wysokość w zależności od odmiany od 40-120 cm. Czytaj dalej

 

 Tawułki, zwane inaczej zatawułkami lub astilbe, tworzą efektowne, długo utrzymujące się kwiatostany. Delikatny pokrój roślin i ciekawe barwy kwiatów sprawiają, że byliny te szczególnie dobrze komponują się w grupach naturalistycznych, nad brzegami zbiorników wodnych oraz ogrodach typu angielskiego.

 

Tawułka chińska 'Visions in Red' Astilbe chinensis

Tawułka chińska 'Visions in Red

 Spośród kilkunastu występujących na świecie gatunków tawułek na szczególną uwagę zasługuje tawułka chińska. W przeciwieństwie do swoich kuzynek, ma mniejsze wymagania wilgotnościowe i jest dużo łatwiejsza w uprawie.

 

 To długo kwitnąca bylina, której główną ozdobą są kwiatostanami. Są podobne do pierzastych pióropuszy, w miękkich odcieniach bieli, jasnego i ciemnego różu, fuksji, bordo i lawendy. Ukazują się one w zależności od odmiany od połowy czerwca do września i trzymają sztywno na wysokich łodygach, wyrastających powyżej strefy liści. 

 

 

 

Uprawa

 Tawułka chińska charakteryzuje się tym, że ma dużą lepszą tolerancję na suszę niż pozostała część odmian tego gatunku. Dla dobrze zaplanowanej uprawy rośliny najlepsza będzie gleba gliniasta, bogata w składniki mineralne, z dodatkiem torfu lub kompostu. Główne źródło sukcesu to woda i dużo materii organicznej, celem wzbogacenia i rozluźnienia gleby.

 Rośliny wymagają sadzenia w lekkim cieniu, ale na wilgotnym stanowisku mogą rosnąć także w słońcu. Jednak zdecydowanie wolą półcień i cień, zwłaszcza w godzinach południowych. Dla utrzymania stałej wilgotności zaleca się ściółkowanie i oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, podlewanie.

 

 

tawulka chińska

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 566

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >