Technika grzewcza - efektywna i ekologiczna

Technika grzewcza - efektywna i ekologiczna

Po skrótami Low-H2O, DBE, Energy Savers kryją się zdobycze najnowszej techniki grzewczej Jaga. Techniki, która w efektywny i ekologiczny sposób służy swoim użytkownikom do komfortowego pozyskiwania ciepła. Dzięki kreatywności belgijskiego producenta nasze wnętrza mogą być efektywnie i pięknie ogrzane, nawet jeśli system grzewczy oparty jest o pompę ciepła, kocioł kondensacyjny czy ogrzewanie podłogowe. Czytaj dalej

 

Cechą, która wyróżnia firmę Jaga na rynku jest kreatywność, która nie ogranicza się do designerskich form grzejników dostarczanych na rynek. Kreatywność Jagi jest siłą napędową projektowanych przez nią technologii grzewczych, które nie uznają kompromisów w kwestii oszczędności energii, projektowania przestrzeni oraz wpływu na środowisko naturalne.

 

1. Grzejniki Low- H2O Jaga zużywają mniej energii dzięki niskiej masie i pojemności wodnej. Szybko rozgrzewają się i szybko stygną nie generując strat ciepła, zapewniając przy tym znacznie większy komfort.


 

Mała pojemność wodna grzejników Jaga Low-H2O była pierwszym krokiem belgijskiego producenta w kierunku efektywności działania grzejników oraz niskiego zużycia energii. Badania przeprowadzone przez Jagę we własnych laboratoriach pokazały, że istnieje ścisła zależność pomiędzy masą grzejnika, szybkością jego reakcji i oszczędnością energii. Obserwacje w podczerwieni, zapewniające wyraźny obraz właściwości termicznych, udowadniają efektywność systemu Low-H2O. Grzejniki Low- H2O zaczynają oddawać ciepło do pomieszczenia zaledwie po dwóch minutach od uruchomienia, a w ciągu kolejnych dwóch minut grzejnik jest w pełni sprawny (rurki zasilająca i powrotna są w pełni rozgrzane). Dla porównania, grzejnikowi płytowemu ten sam proces zajmie 5 razy dłużej, czyli 20 minut. Energia akumulowana jest tu przez duży zład wody i ciężkie płyty stalowe, których nie posiada grzejnik Low-H2O wyposażony w aluminiowo-miedziany wymiennik o małej pojemności wodnej i lekką, stalową obudowę.

 

2. Mniejsze zużycie materiału, długa żywotność i całkowity recykling po zużyciu grzejników Low-H2O. Na zdjęciu drzewo – symbol życia wykonane ze zużytych wymienników Low- H2O Jaga przygotowane na World Creativity Forum 2012.

 

 

Czytaj również: O co chodzi z rekuperatorami? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

 

Kolejnym krokiem jest przeliczenie korzyści wynikających z tego faktu na konkretne zyski dla  klienta. Aby to potwierdzić empirycznie, niezależne laboratorium badawcze BRE (Building Research Establishment) przeprowadziło następujący eksperyment: w dwóch identycznych budynkach zamontowano różne systemy grzewcze – jeden wyposażono w grzejniki Jaga Low-H2O, drugi w stalowe grzejniki płytowe. Badania wykazały, że niezależnie od warunków pogodowych, architektury i przyzwyczajeń mieszkańców grzejniki Jaga Low- H2O  przez całą zimę oszczędziły 10-15 % energii.

 

3. Tabela prezentująca analizę cyklu życia ogrzewania podłogowego, grzejników żeliwnych, płytowych i Low-H2O . Grzejniki Low- H2O Jaga mają najniższy wskaźnik LCA, co oznacza, że wywierają najmniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne.

 

 

RAMIĘ W RAMIĘ Z PODŁOGÓWKĄ.

Grzejniki Low- H2O są idealnym uzupełnieniem systemu grzewczego opartego o ogrzewanie podłogowe. „Podłogówka”, choć przyjemna w użytkowaniu ma istotną wadę – wolno reaguje na wahania temperatury i potrzebuje sporo czasu aby dostosować swoją pracę do zmieniających się warunków otoczenia. Ponadto duża bezwładność systemu generuje straty ciepła. Zestawienie wolno reagującego ogrzewania podłogowego z szybko reagującymi grzejnikami Low-H2O rozwiązuje problem zapewnienia optymalnego komfortu grzewczego. Ten mieszany system sprawdza się zwłaszcza w okresach przejściowych, gdy na włączenie ogrzewania podłogowego jest jeszcze za wcześnie. Do dogrzania pomieszczeń pomiędzy sezonami w zupełności wystarczą grzejniki Low-H2O .

 

Czytaj również: Powietrzna pompa ciepła - Energia z powietrza

 

DYNAMICZNIE – EKONOMICZNIE.

Jeśli jednym z technologicznych filarów belgijskiego producenta jest Low-H2O, drugim jest na pewno system Dynamic Boost Effect (DBE). Pod tym skrótem kryje się system dynamicznego doładowania grzejników o małej pojemności wodnej Jaga. System oparty jest o nowoczesne wentylatory sterowane mikroprocesorem, które w razie potrzeby wspomagają konwekcję. Gdy czujnik wykryje, że temperatura w pomieszczeniu różni się od zadanej zostają włączone wentylatory. System jest automatyczny i pracuje w trzech trybach: standby (czuwanie i mierzenie temperatury otoczenia), comfort (uruchomienie wentylatorów by jak najszybciej uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniu) oraz boost (uruchomienie najwyższej mocy w sytuacji kryzysowej). DBE jest pomostem, dzięki któremu grzejniki mogą efektywnie pracować w systemach niskotemperaturowych, np. modulowane kotły kondensacyjne mogą pracować poniżej punktu kondensacji, nawet w najzimniejsze dni. Zysk z zastosowania DBE przekłada się również na estetykę grzejników. Dzięki temu, że grzejnik z doładowaniem osiąga ponaddwukrotnie wyższą moc może być relatywnie mniejszy. To istotna zmiana zwłaszcza w przypadku systemów niskotemperaturowych, gdzie zwiększenie mocy zwykle odbywało się kosztem zwiększania rozmiarów grzejnika. W przypadku połączenia technologii Low- H2O i systemu DBE grzejniki osiągają wysokie moce, a rozmiar urządzeń pozostaje na naturalnym poziomie.

 

4. Grzejniki Low- H2O z DBE - maksymalna wydajność przy najniższych temperaturach zasilania.

 

 

TERAŹNIEJSZOŚĆ PRZYSZŁOŚCIĄ.

  Niepodważalnym sukcesem technologii Low- H2O jest też to, że w prosty i komfortowy sposób umożliwiła płynne przejście do niskich temperatur zasilania. Ten sam rozmiar grzejnika Jaga zapewni wymaganą wydajność cieplną przy każdym źródle ciepła, nawet przy pompach ciepła z temperaturą zasilania 35/30. Ta unikalna opcja zapewnia architektowi lub projektantowi pełną swobodę w realizacji każdego projektu bez żadnych   kompromisów ze strony systemu grzewczego. W dobie, gdy wielu producentów tylko mówi o ekologii, Jaga wdraża ją w wielu aspektach swojej działalności. Przykładem są grzejniki Low-H2O, które zużywają mniej energii, potrzebują mniejszej ilości materiałów i surowców do wyprodukowania, mają długą żywotność szacowaną przez producenta na okres 30 lat, a po  zakończeniu cyklu życia są w pełni przetwarzalne. Grzejniki Low-H2O, jak pokazuje wskaźnik LCA, są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o minimalizowanie wpływu na środowisko w stosunku do innych produktów (ogrzewanie podłogowe, grzejniki żeliwne czy płytowe). Przyszłość od zawsze jest kierunkiem w którym patrzy Jaga. 

Źródło: synergiapr / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 154

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >