Technologie BMS w stolarce okiennej

Technologie BMS w stolarce okiennej

Technologie „inteligentnego domu”, typu BMS(Building Management Systems) znajdują coraz więcej zastosowań i stają się coraz bardziej przystępne. Wiele z nich stosowanych jest w stolarce okiennej. Mechanizmy automatycznego sterowania oknami, oraz elektroniczne udogodnienia wykorzystywane są w celu zwiększenia komfortu obsługi przeszkleń, zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, ochrony przed włamaniem czy zalaniem oraz nadzorowania nasłonecznienia wnętrza. Czytaj dalej

 

Elektryczne silniki - wygoda sterowania


Szczególnie w przypadku przeszkleń wielkogabarytowych np. drzwi tarasowych, których waga dochodzić może nawet do kilkuset kilogramów, opcja automatycznego sterowania skrzydłami jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Zwłaszcza konstrukcje wykonane w systemach aluminiowych i o wyjątkowo dużej głębokości zabudowy - dedykowanych do wykonywania przeszkleń o rekordowych rozmiarach, powinny być wyposażone w tego rodzaju mechanizmy. Silniki poruszające skrzydłem oraz kable montowane są fabrycznie wewnątrz ramy, dzięki czemu estetyka przeszklenia nie zostaje przez nie zaburzona. Tego rodzaju drzwi warto też uzbroić w czujnik ruchu, który zapobiega ich niekontrolowanemu zamknięciu, co jest istotnym atutem, gdy w domu mieszkają maluchy lub zwierzęta.

 

fot.Vetrex

 

 

Oprogramowanie „szyte na miarę” – komfort i ochrona przed zalaniem


Aplikacje te są „szyte na miarę”. Oprogramowanie uwzględnia projekt domu – rozkład pomieszczeń i okien, oraz indywidualne potrzeby inwestora, dlatego opracowywane jest indywidualnie i w związku z tym nie jest dostępne od ręki. Realizacja takiego projektu informatycznego może potrwać do kilku tygodni. Warto jednak poczekać, ponieważ aplikacja umożliwia również zaprogramowanie okien w taki sposób, aby automatycznie otwierały się i zamykały o określonej porze, dzięki czemu możliwe jest przewietrzenie domu przed powrotem z pracy i zamknięcie okien na noc.

Dzięki mechanizmom zdalnego sterowania można też przewietrzyć dom lub zamknąć okna „na odległość”, korzystając z aplikacji pozwalającej na sterowanie oknami przy użyciu komputera lub urządzeń mobilnych takich jak smartfon, czy tablet. Rozwiązanie to bywa nieocenione, gdy zbliża się ulewa, a wiemy, że okna w domu zostały otwarte. Aby zapobiec zalaniu, można kilkoma kliknięciami zamknąć je wszystkie. Co więcej, system sterujący oknami skonfigurować można ze stacją pogodową. W przypadku wykrycia przez jej czujniki opadów – okna zostaną automatycznie zamknięte.

Oprogramowanie służące do obsługi zdalnie sterowanych okien pozwala też na podgląd które okna są w danym momencie otwarte. Docenią to wszyscy zapominalscy, którym zdarza się nie pamiętać o zamknięciu okien przed opuszczeniem domu. Dzięki takiej aplikacji, nawet na wakacjach, znajdując się setki kilometrów od domu, można sprawdzić w jakim trybie okna zostały pozostawione i w razie potrzeby zamknąć je lub otworzyć.

 

fot.Vetrex

Czytaj również: Bajeczne poddasze

 

fot.Vetrex

 

Systemy sterownia żaluzjami i roletami – kontrola nasłonecznienia


Oprogramowanie może też obejmować sterowanie roletami i żaluzjami. Podobnie jak w przypadku okien, w osłonach można zamontować silniczki i sterować nimi zdalnie bądź w centralnym panelu z dotykowym wyświetlaczem LCD, umieszczonym w łatwo dostępnym miejscu.

Rolety i żaluzje przede wszystkim chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz i hałasem, ale też sprawiają, że dom staje się bardziej odporny na włamanie. Roletami i żaluzjami można sterować pojedynczo lub całymi ich sekcjami wydzielonymi w zależności od ekspozycji słonecznej (północ, południe, wschód, zachód) lub funkcji pomieszczenia (sypialnia, pokój dzienny, pokój dziecka, kuchnia itd.). Podnoszenie i opuszczanie osłon może być zaplanowane na określone pory, ale pracę rolet i żaluzji można też skonfigurować z systemem pogodowym. Jeśli czujniki stacji pogodowej odnotują określoną wartość temperatury – zostaną zamknięte, aby zapobiec przegrzaniu się wnętrza.

 

 

fot.Vetrex

Czytaj również: Ochrona przed upałem i komarami

 

Zabezpieczenia elektroniczne - ochrona przed włamaniem


Zdecydowana większość włamań dokonywana jest przez drzwi balkonowe i okna. Złodzieje przeważnie otwierają okna przez podważenie skrzydła bądź przesunięcie ryglowania klamki od zewnątrz, gdyż stłuczenie szyby może wzbudzić czujność sąsiadów lub przechodniów i zniweczyć ich plany. Podobnie jak alarm. Kontakty magnetyczne, zwane też kontaktronami, to proste urządzenia umożliwiające integrację okien z systemem alarmowym. Składają się one z dwóch płytek montowanych pomiędzy ramą a skrzydłem okna lub drzwi. W przypadku rozwarcia skrzydła następuje ich rozłączenie i automatyczne uruchomienie alarmu. Ze względu na miejsce montażu kontaktrony są niezauważalne dla potencjalnych włamywaczy, ponadto, występują w różnych kolorach, dlatego nawet po otwarciu skrzydła na oścież pozostają niemal niewidoczne.

Ciekawym rozwiązaniem zwieszającym bezpieczeństwo domowników są także wizjery z wyświetlaczem LCD. W skład urządzenia wchodzi minikamera i ekran ciekłokrystaliczny. Obsługa wizjera jest tak prosta jak posługiwanie się domofonem, jednak możliwość zidentyfikowania osoby stojącej pod drzwiami, dzięki dużemu, kolorowemu wyświetlaczowi, zapewnia znacznie większe poczucie bezpieczeństwa.

 

Materiał przygotowany we współpracy z Vetrex

 


Źródło: Vetrex / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19403 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 381

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >