Termomodernizacja budynku z pompą ciepła – dlaczego warto?

Termomodernizacja budynku z pompą ciepła – dlaczego warto?

Straty energii w budynku w znacznym stopniu zależą od współczynnika przenikania ciepła danej przegrody. Aby go zmniejszyć, konieczna jest dokładnie wykonana termomodernizacja budynku z użyciem wysokiej jakości materiałów. Rozwiązaniem problemów z niedogrzaniem i szybkim wychłodzeniem domu jest również zmiana urządzenia grzewczego na bardziej wydajne – pozwoli to zyskać oszczędności na energii w sezonie grzewczym. Sprawdź, dlaczego warto zastosować w domu pompę ciepła. Czytaj dalej

 

Z tekstu dowiesz się:

  • jakich oszczędności możesz się spodziewać dzięki termomodernizacji,
  • dlaczego zastosowanie pompy ciepła wpływa na poprawę jakości powietrza,
  • jak poprawić estetykę domu i zwiększyć wartość nieruchomości dzięki umiejętnej termomodernizacji.

 

Termomodernizacja budynku z pompą ciepła – dlaczego warto?

 

Czytaj również: Porównujemy koszty eksploatacji systemów grzewczych - jakie ogrzewanie jest najlepszym rozwiązaniem?

 

Docieplenie ścian zewnętrznych, wymiana okien oraz ocieplenie stropów to nie wszystko, co można zrobić, aby zmniejszyć straty ciepła. Pod pojęciem termomodernizacja budynku kryje się równie ważna kwestia, jaką jest modernizacja systemów grzewczych. Możliwości termomodernizacji jest wiele, lecz warto zastanowić się, która z nich przyniesie najwięcej oszczędności oraz jakie zabiegi modernizacyjne należy przeprowadzić w danym budynku w pierwszej kolejności. Marka Vaillant przygotowała zestawienie korzyści płynących z termomodernizacji budynku – przekonaj się, że warto!

 

Termomodernizacja – oszczędność energii i pieniędzy

Głównym celem termomodernizacji domu jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie oraz poprawa komfortu cieplnego w budynku. Dobrze wykonana termomodernizacja pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na moc grzewczą, czyli ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku, nawet o połowę. Redukcja zapotrzebowania oraz poprawa sprawności systemu grzewczego dzięki wymianie starego kotła na nowe urządzenia (np. pompę ciepła) przyczyni się do ograniczenia kosztów ogrzewania.

 

W budynkach termomodernizowanych korzystnym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła, która zapewni komfort cieplny w budynku w okresie grzewczym oraz zagwarantuje ciepłą wodę użytkową przez cały rok. Istotny wpływ na oszczędność w termomodernizowanym budynku ma również:

 

  • zastosowanie dobrej izolacji przewodów ciepłej wody,
  • wykorzystanie armatury wodooszczędnej,
  • odpowiednie przygotowanie i magazynowanie ciepłej wody.

 

Zmiana starego urządzenia grzewczego na pompę ciepła oprócz zmniejszenia rachunków daje również możliwość chłodzenia budynku latem.

 

Poprawa jakości powietrza w otoczeniu budynku po termomodernizacji

W sezonie grzewczym poziom stężenia pyłów zawieszonych zostaje przekroczony wielokrotnie. W dużym stopniu jest to spowodowane emisją pyłów na wysokości do 40 metrów – tzw. niską emisją. Realny wpływ na pogorszenie jakości powietrza mają więc pojedyncze budynki ogrzewane kotłami na paliwa stałe.

 

Dzięki redukcji zużycia paliw lub całkowitej rezygnacji z kotła stałopalnego oraz inwestycji w ekologiczne źródła energii, takie jak pompa ciepła, możemy zadbać o otaczające nas środowisko. Jeśli ogrzewamy dom pompą ciepła, w okresie grzewczym z komina nie wydobywają się trujące gazy, a komfort cieplny w budynku zapewnia w pełni zautomatyzowany sterownik pompy. Automatyka urządzenia sprawia, że do budynku jest dostarczana odpowiednia ilość energii bez konieczności spalania nieodnawialnych paliw.

 

Wpływ na jakość powietrza ma również wentylacja budynku, o którą należy zadbać nie tylko ze względów higienicznych. Odpowiednia wymiana powietrza ochroni budynek przed nadmiernym poziomem wilgoci (szczególnie po pracach termomodernizacyjnych) oraz mieszaniem się nieprzyjemnych zapachów ze świeżym powietrzem. Wentylacja mechaniczna zapewnia odzysk ciepła przy wykorzystaniu wymiennika (powietrze wywiewane nie miesza się ze świeżym powietrzem nawiewanym) oraz  filtrację powietrza dostarczanego do mieszkania.

 

Poprawa estetyki i wzrost wartości nieruchomości

Termomodernizacja to również świetna okazja do poprawy walorów estetycznych budynku. Stara fasada, jak i cały budynek, zyskują dzięki niej nowy, elegancki wygląd. Nowe urządzenie – jednostka zewnętrzna pompy ciepła – również będzie atrakcyjnym dodatkiem do aranżacji otoczenia domu. Najnowsza pompa ciepła marki Vaillant aroTHERM SPLIT otrzymała nagrodę iF Design Award 2019 w kategorii Design produktu. Dobry projekt to nie jedyna zaleta urządzenia – jednostka zewnętrzna wyróżnia się wyjątkowo cichą pracą – jedynie 32 dB(A) w odległości 3 metrów.

 

Dom o lepszych walorach estetycznych i technologicznych ma również większą wartość. Modernizacja jest też bardzo ważnym kryterium przy wyborze domu na rynku nieruchomości wtórnych. Ponadto świadomość społeczeństwa na temat odnawialnych źródeł energii z roku na rok jest coraz większa. Budynki wyposażone w nowoczesne systemy grzewcze  korzystające z odnawialnych źródeł energii są bardziej pożądane. Modernizacja systemu grzewczego dzięki urządzeniom marki Vaillant będzie najszybszym (montaż trwa zazwyczaj do 3 dni) oraz najmniej problematycznym sposobem na zwiększenie wartości oraz poprawę komfortu w budynku.

 

Decydując się na termomodernizację domu, wybierz firmy z dużym doświadczeniem. Jakość wykonania prac ma bardzo duży wpływ na wysokość rachunków oraz późniejszy komfort domowników. Zobacz, jak pompy ciepła marki Vaillant ustanawiają nowy poziom komfortu.

 

Czytaj również: Czy zakup pompy ciepła jest inwestycją opłacalną?

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY


Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 316

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >