Toaleta na budowę: jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę?
Na każdej budowie pracownicy muszą mieć zapewniony dostęp do toalety – jest to ustawowy obowiązek pracodawcy. Co więcej, powinna ona spełniać szczegółowe warunki higieniczno-sanitarne wskazane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku dotyczącym przepisów BHP. Co wziąć pod uwagę, zamawiając toalety przenośne na budowę? Co dokładnie oznaczają poszczególne wymagania prawne? Wyjaśniamy.
Czytaj dalej
Toaleta na budowie a przepisy prawa
Pierwszym parametrem, który dookreśla rozporządzenie, jest odległość, w jakiej toaleta powinna znajdować się względem miejsca pracy – nie więcej niż 75 metrów od budynku; jeśli pracownicy działają w otwartej przestrzeni, może to być 125 metrów względem ich stanowiska pracy.
Jeżeli budowa trwa na terenie otwartym ponad 3 miesiące, przenośne toalety nie muszą mieć podłączenia do sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji stosuje się np. szczelne, bezodpływowe zbiorniki na wodę oraz fekalia. W takich kontenerach istotna jest także wentylacja – chodzi o wymianę powietrza na bieżąco i pozbywanie się niechcianych zapachów.
Czytaj również: Wybór geodety, jak nie popełnić największych błędów przy wyborze tego specjalisty
W przypadku ubikacji i pisuarów znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach należy zapewnić im podłączenie do zbiorczej sieci wodno-kanalizacyjnej i spłukiwanie bieżącą wodą. Jedna umywalka z bieżącą wodą na trzy toalety to absolutne minimum. Poza tym pracodawca musi zadbać o:
- oświetlenie w toaletach,
- wyposażenie toalet (papier toaletowy),
- odpowiednią higienę.
W Rozporządzeniu przewidziano, że jeśli na budowie zatrudnia się kobiety, niezbędne będą pojemniki na odpady sanitarne. Minimalna liczba ubikacji na budowie przewiduje co najmniej jedną toaletę i pisuar na 30 mężczyzn oraz jedną toaletę na 20 kobiet. Jeśli właśnie stoisz przed koniecznością wynajmu mobilnych toalet, te aspekty z pewnością powinieneś wziąć pod uwagę.
Przenośne toalety – jakie parametry liczą się przy zakupie?
Wybierając mobilne WC na miejsce budowy, weź pod uwagę modele o bezpiecznej i stabilnej konstrukcji. Na rynku znajduje się najwięcej toalet z tworzywa sztucznego, które jest jednocześnie wytrzymałe i odporne na dużą wilgoć czy działanie słońca. W przenośnych toaletach warto szukać też rozmaitych dodatkowych udogodnień, jak oświetlenie LED czy antypoślizgowa podłoga – tego typu rozwiązania proponuje m.in. moilet.pl.
Nowoczesne ubikacje na budowę są zwykle bardzo higieniczne – opowiada za to m.in. podwójny system wentylacji, nieprzyjemne zapachy mogą być szybko usuwane. W standardzie wyposażenia każdej wysokiej jakości mobilnej toalety są obecnie:
- podajnik na rolkę papieru toaletowego,
- umywalka,
- mydło w płynie,
- drzwi na zamek wewnętrzny, który zapewnia zachowanie intymności.
Niektóre przenośne toalety są wyposażone w wizualny wskaźnik, który pokazuje osobom z zewnątrz, czy WC jest wolne lub zajęte. Do rozszerzonych wersji producenci dodają często:
- dozownik płynu dezynfekującego,
- lusterko,
- podajnik podkładów higienicznych,
- kosz na śmieci,
- podajnik na ręczniki papierowe.
Oceń potrzeby pracowników twojej budowy
Wymiary poszczególnych modeli toalet przenośnych nie są ustandaryzowane. Dlaczego? Różne kabiny mogą odpowiadać na rozmaite potrzeby użytkowników. Jeden uniwersalny rozmiar toalety przenośnej mijałby się z celem. Firmy produkujące mobilne WC starają się o komfort i bezpieczeństwo każdej wersji wypuszczanej na rynek – użytkownik musi mieć w końcu swobodę ruchów w takim kontenerze sanitarnym.
Wielkość toalety jest także determinowana jej wyposażeniem. Do najpopularniejszych wymiarów należą m.in.:
- 1,10 m x 1,20 m x 2,22 m,
- 1,11 m x 1,21 m x 2,32 m.
Przy założeniu, że w środku ma się znaleźć choćby wspomniana umywalka czy dozowniki, mniejsza przestrzeń nie pozwalałaby na swobodne i komfortowe zmienianie pozycji w kabinie. Organizując plac budowy, warto zwrócić się o poradę do firm oferujących wynajem toalet przenośnych. Nie tylko znajdą dla ciebie korzystne rozwiązanie na wynajem, ale podpowiedzą, które udogodnienia sanitarne sprawdzą się w twoim przypadku.
Czytaj również: Błędy na budowie - jak uniknąć odchyleń od normy podczas odbioru budynku?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- atrakcje na imprezę Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Jeśli planujecie imprezę i szukacie czegoś, co zrobi wrażenie na gościach, to fotobudka będzie strzałem w dziesiątkę! Miałam ją na swoim przyjęciu urodzinowym i...
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 370 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Profesjonalne ubranie robocze, zwłaszcza w dziedzinach wymagających wzmocnionej ochrony i rozpoznawalności, jest niesamowicie ważne. Nie tylko zapewnia bezpiecz...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...