Topiary - rzeźby z roślin

Topiary - rzeźby z roślin

Pomysłowość ludzka nie zna granic. Niektóre dekoracje wykonywane są z gliny, inne z betonu, jeszcze inne z konstrukcji metalowych, ale są i takie, w których dominuje natura. Czytaj dalej

 

Czym są Topiary?

Przedstawicielem tego ostatniego rodzaju są właśnie topiary nazywane także żywymi rzeźbami. Jest to przykład niesamowitej pomysłowości i zaangażowania ogrodników w pielęgnację własnego kawałka zieleni. Stworzenie takich kształtów wymaga wiele pracy, konsekwencji i cierpliwości, ponieważ rozrost roślin jest czasochłonny. Stworzeniu takiej rzeźby musi towarzyszyć również nie lada wyobraźnia i polot.Naparstnica jest też doskonałym kwiatem ciętym. 

 

topiary, rzeźby z roślin

 

Jakich roślin użyć?

Roślinami chętnie używanymi do stworzenia topiarów są cisy i bukszpany. Oczywiście można użyć także innych roślin, jednak ich struktura powinna być zwarta, a liście gęste i cieszące zielenią przez cały rok. Oryginalnie uformowane topiary to dekoracja, obok której prawdopodobnie nikt nie przejdzie obojętnie. Formy w ten sposób ukształtowane fascynują nie tylko ogrodników, ale i przypadkowych przechodniów.

 

Historia topiarów

Takie kształty uformowane z roślin znane były już w starożytnym Rzymie. Zdobiły on posesje zamożnych obywateli, pałace,  świątynie i wystawne ogrody. Rzeźby te dotarły do szerszego grona pasjonatów ogrodnictwa w Europie dopiero w XVI wieku. Przez tysiące lat nie straciły nic na swojej oryginalności i fascynują wielu z nas nawet w czasach technologii cyfrowej. 

Czytaj również: Jakie rośliny pnące będą najlepsze na pergolę?

 

topiary,rzeżby zroslin

 

Kształty topiarów

Kształty topiarów ogranicza w zasadzie tylko nasza wyobraźnia. Może to być dowolna figura, zwierzę, lub dowolna nieregularna bryła. Najprostszą formą topiaru jest równo przycięty żywopłot, mimo ze stanowi on elegancki dodatek do ogrodu to jednak brakuje mu jednego składnika - oryginalności, czego nie można powiedzieć o większości topiarów. To właśnie ich nietuzinkowe kształty przyciągają wzrok i nierzadko przenoszą nas w magiczny świat choćby na krótką chwilę. Wielu z nas na pewno widziałoby taką ozdobę w swoim ogrodzie i nic w tym dziwnego ponieważ jest to przede wszystkim roślina, a więc najlepszym miejscem dla niej jest właśnie ogród, a dodatkowe zalety stylistyczne umilą nam czas w nim spędzony. 

 

topiary - rzeźby z roślin

 

Czytaj również: Rośliny trujące w naszych  ogrodach



Możemy także skorzystać z drogi na skróty - czyli użyć metalowej konstrukcji a wokół niej pozwolić na rozrost gęstego pnącza lub umieścić w jej wnętrzu na przykład bukszpan, po czym przycinać go zgodnie z metalową formą. Jednak i w tym przypadku potrzebna jest regularność i zaangażowanie. Uformowanie rośliny na przykład w kształt zwierzęcia wymaga sporej wyobraźni, niemniej jest wykonalne. Prostszym kształtem będą bryły geometryczne: koła, trójkąty czy stożki, które również mogą stanowić ciekawą ozdobę ogrodu. Ludzie z fantazją i wyobraźnią potrafią stworzyć z roślin naprawdę unikatowe formy. Roślina oczywiście musi być regularnie przycinana, aby w przyszłości stała się być może najważniejszym elementem naszego ogrodu i powodem do dumy.

 

topiary z tui


Źródło: budnet.pl
Autor: Mateusz Burzyński

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >