Tradycyjne i nowoczesne metody ogrzewania dużych pomieszczeń

Tradycyjne i nowoczesne metody ogrzewania dużych pomieszczeń

Wiadomo powszechnie, że odpowiednio nagrzane pomieszczenie do pracy to jeden z najbardziej zasadniczych wymogów współczesnego życia. Pracownik może nawet odmówić wykonywania pracy, jeśli temperatura w pomieszczeniu będzie zbyt niska. W przypadku pomieszczeń biurowych nie jest to jeszcze największy problem, znacznie trudniej jest ogrzać ogromną halę produkcyjną czy magazynową. Czytaj dalej

 

Centralne ogrzewanie plus uzupełnienia

 

Dawniej ogrzewanie hal produkcyjnych odbywało się poprzez system centralnego ogrzewania, o czym można się przekonać odwiedzając jakąkolwiek fabrykę wybudowaną kilkadziesiąt lat temu. Jeśli kaloryfery i cały system CO funkcjonuje do tej pory, nie ma oczywiście potrzeby, żeby z niego rezygnować.

 

W przypadku nieosiągania pożądanych temperatur można zasilić stare grzejniki instalując nagrzewnice – elektryczne, olejowe lub gazowe lub promienniki elektryczne czy gazowe. Wszystkie elementy ogrzewania będą doskonale się uzupełniały, pod warunkiem ich odpowiedniej lokalizacji.

 

O ile w przypadku grzejników centralnego ogrzewania i promienników sprawa jest jasna, to znaczy grzejniki powinny się znaleźć pod ścianami zewnętrznymi, a promienniki nad miejscami wymagającymi ogrzania, o tyle z nagrzewnicami rzecz się nieco komplikuje. Wytwarzane przez nie ciepłe powietrze może się po prostu marnować na skutek przeciągów, dlatego ich właściwa lokalizacja jest szczególnie istotna.

 

Praktyczne i funkcjonalne promienniki

 

W ostatnim czasie coraz większym uznaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie hal produkcyjnych i innych pomieszczeń o dużej kubaturze, cieszą się promienniki elektryczne, wodne i gazowe.

 

Promienniki należą do najbardziej wydajnych i najnowocześniejszych pod względem technicznym źródeł ciepła. Wykorzystują fizyczne właściwości podczerwieni powodując równomierne rozprowadzanie ciepła i dają zarazem możliwość ogrzania wybranej części pomieszczenia. Doskonale nadają się do ogrzewania hal produkcyjnych i sportowych, magazynów, sklepów, garaży i innych dużych obiektów. Są to ponadto urządzenia o niskich kosztach eksploatacji i długiej żywotności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nie są one uciążliwe dla użytkowników obiektu, nie emitują bowiem hałasu, a montaż i obsługa nie przysparzają żadnych trudności.

 

Wszechstronne nagrzewnice i kurtyny powietrzne



Dobrym uzupełnieniem promienników, jeśli chodzi o ogrzewanie hal fabrycznych czy innego rodzaju dużych pomieszczeń, są także, wspomniane wcześniej, nagrzewnice powietrza. Zasada działania polega tutaj na wymuszeniu obiegu powietrza ogrzanego na skutek przepływu przez wnętrze urządzenia.

 

Obecnie mamy do dyspozycji najróżniejsze modele nagrzewnic odmiennych nie tylko w zakresie konstrukcji, ale też pod względem rodzaju zasilania. Są więc nagrzewnice gazowe, olejowe, elektryczne i wodne, z wentylatorem osiowym i promieniowe, stojące i wiszące, przenośne i do zamontowania na stałe. Ich różnorodność i funkcjonalność sprawia, że znajdują zastosowanie w rozmaitych wnętrzach, w prywatnych mieszkaniach, biurach i urzędach, magazynach i halach produkcyjnych.

 

Specyficzną odmianą nagrzewnic są kurtyny powietrzne, nowatorskie urządzenia instalowane przy wejściach do bardzo dużych pomieszczeń, na przykład supermarketów czy wielkich hal fabrycznych, mające na celu stworzenie bariery dla przepływu powietrza, czyli odizolowanie wnętrza od otoczenia zewnętrznego, aby zapobiec ucieczce ciepła.

 

Źródło:
Teoterm, dystrybutor wydajnych promienników ciepła, idealnych do docieplenia dużych hal i kościołów.
Źródło: TEOTERM / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 748

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >