Tranzystory bipolarne – charakterystyka, budowa i zasada działania
Tranzystory to jedno z największych odkryć w dziedzinie elektroniki. To dzięki nim możemy cieszyć się coraz mniejszymi urządzeniami elektronicznymi. Tranzystory pozwoliły bowiem na miniaturyzację układów scalonych. Dzielą się one na dwa podstawowe typy – tranzystory bipolarne i unipolarne. W tym artykule przybliżymy budowę, zasadę działania i zastosowanie tych pierwszych!
Czytaj dalej
Budowa tranzystora bipolarnego
Kiedyś tranzystory bipolarne ze względu na swoją budowę nazywane były tranzystorami warstwowymi lub tranzystorami złączowymi. Są to bowiem półprzewodnikowe elementy elektroniczne, zbudowane z trzech warstw półprzewodnika, charakteryzującego się różnymi typami przewodnictwa. To z kolei sprawia, że tranzystory bipolarne możemy podzielić pod względem ich przewodnictwa na dwa rodzaje:
- tranzystory pnp
- tranzystory npn
Natomiast warstwy tranzystorów to:
- emiter
- baza
- kolektor
Czytaj również: Elektroniczne przyrządy pomiarowe
Tranzystory bipolarne są obecnie najczęściej budowane z krzemu. Chociaż przy tranzystorach stosowanych w technikach wysokich częstotliwości wykorzystuje się również arsenek galu, azotek galu oraz węglik krzemu. Wiemy już, jak wygląda budowa tranzystora bipolarnego. A jaka jest charakterystyka tranzystora bipolarnego i jak działają tranzystory bipolarne?
Charakterystyka tranzystora bipolarnego
Zasada działania tranzystora bipolarnego jest dość skomplikowana. W uproszczeniu jednak polega ona na sterowaniu natężeniem prądu przepływającego z emitera do kolektora, za pomocą znajdującej się w środku słabo domieszkowanej i cieńszej warstwy (bazy). Złącza emiter-baza w stanie aktywnym są spolaryzowane w kierunku przewodzenia, natomiast złącza baza-kolektor mają polaryzację w kierunku zaporowym.
W ten sposób płynący pomiędzy bazą a emiterem niewielki prąd steruje przepływem większego prądu pomiędzy emiterem a kolektorem. Przy czym tranzystor pnp charakteryzuje się wyższym potencjałem kolektora od potencjału emitera, a tranzystor npn wyższym potencjałem emitera od potencjału kolektora.
Tranzystor bipolarny – zastosowanie
Zastosowanie tranzystorów bipolarnych jest szerokie. Zasada działania tranzystora tego typu sprawia, że są to elementy elektryczne służące głównie do wzmocnienia sygnału. Dlatego najczęściej spotykane są jako wzmacniacz sygnału elektrycznego. Co istotne wzmocnieniu może ulec zarówno prąd, jak i jego napięcia albo obu tych wartości.
To nie jest jednak ich jedyne zastosowanie. Warto tutaj zaznaczyć, że wykorzystanie tranzystorów bipolarnych wiąże się ze stanami, w jakich może pracować taki tranzystor. Rozróżniamy stan: aktywny, nasycenia, zatkania oraz inwersyjny.
Przy zastosowaniu przejścia tranzystora pomiędzy stanem nasyconym, kiedy jest on włączony, a stanem zatkanym (tranzystor jest wyłączony) tranzystory bipolarne używane są jako przełącznik – klucz tranzystorowy, stosowany w układach cyfrowych i układach impulsywnych.
Tranzystory mogą pracować w wielu układach, dzisiaj jednak nie są one używane w pojedynczej roli, a raczej stanowią część bardziej złożonych układów cyfrowych, w których znajdują się już nawet nie dziesiątki, czy setki tranzystorów, a tysiące i miliony!
Czytaj również: Młotek nie jedno ma imię - jak dopasować odpowiedni model do konkretnego zadania?
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...
- Aluminium podstawowe wiadomości - proces produkcyj... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Strona wiadomości z kraju i ze świata to kompleksowe źródło informacji o wydarzeniach, które mają znaczenie zarówno lokalne, jak i globalne. Oferujemy szeroką g...