Tunele foliowe - jak je odpowiednio zamontować?

Tunele foliowe - jak je odpowiednio zamontować?

Każdy, kto interesuje się dziedziną, jaką jest ogrodnictwo, chciałby, aby warunki pogodowe doceniły pracę włożoną w ogród, abyśmy mogli cieszyć się pięknem, jaki dają nam rośliny. Niestety w Polsce warunki pogodowe nie zawsze są przyjazne dla ogrodników, a wpływ na rozwój pędów mają czynniki zewnętrzne takie jak: mróz, śnieg, susze, a nawet ulewy, które potrafią w bardzo szybkim tempie skrócić żywotność danej rośliny. Problem ten możemy jednak rozwiązać, instalując tak zwany tunel foliowy.

 

Tunel foliowy - co to jest?

Tunele foliowe to rodzaj sztucznego ogrodu w formie pomieszczenia wykonanego z odpowiednich elementów, które przykryte są folią. Środek takiego tunelu można tak dostosować, aby był on aktywny cały rok, a rośliny zawsze zielone, piękne. Można także posadzić różnego typu warzywa, które przy rosnącej inflacji pozwolą nam zaoszczędzić parę groszy.

 

Tunel foliowy - montaż krok po kroku

Etap 1 - konstrukcja tunelu

Praca będzie szybsza, przyjemniejsza w momencie kiedy przygotujemy i posegregujemy sobie wszystkie elementy. Jeśli tunel nie jest od podstaw tworzony przez nas, tylko cały zestaw zakupiliśmy, udając się do sklepu budowlanego, to każda część będzie ponumerowana.

 

Tunele foliowe - jak je odpowiednio zamontować?

 

Czytaj również: Kiedy warto zainwestować w metalowe pojemniki na odpady?

 

Całość należy skręcić za pomocą śrubek i nakrętek, które znajdziemy w zestawie bez zbędnych narzędzi przy pomocy wiertła. Kolejny krok to przygotowanie łączników poziomych frontowych oraz łuków szczytowych, lewych jednostronnych. Dodatkowo warto pamiętać o łącznikach łuków.

 

Etap 2 - stelaż i folia tunelowa

Po zmontowaniu przęsła frontowego przyszedł czas na stelaż oraz folię tunelową. Analogicznie do frontu na wstępie należy przygotować elementy, które są niezbędne w celu budowy segmentu środkowego. Jednak istnieje jedna różnica, gdyż tutaj będziemy korzystać z łuków dwustronnych, a nie jednostronnych.

 

Tunele foliowe - jak je odpowiednio zamontować?

 

Ostatnie przęsło montuje się analogicznie w ten sam sposób co pierwsze. Jednak w dalszym ciągu musimy pamiętać o zamontowaniu obejm na skrajnych słupkach. Całość musi być ze sobą scalona za pomocą łączników. Powstałą konstrukcję na końcu należy usztywnić, korzystając ze wzmocnień.

 

Teraz przed nami ostatni etap, jakim jest montaż foli za pomocą klipsów. Plandeki pod tunele foliowe docinane są z zapasem, dlatego też po ich montażu trzeba je, jeśli jest to potrzebne, przyciąć. Przed montażem foli należy wykopać dookoła konstrukcji tunel o głębokości 25 cm. W tym miejscu świeżym piaskiem oraz ziemią zostanie zasypany strecz. W ten sposób całość będzie zabezpieczona, przez co panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne nie będą miały wpływu na rozwijające się w środku rośliny. W zestawie powinny się też znajdować wcześniej przycięte i przygotowane folie z wszytym zamkiem. Są to drzwi. Na koniec możemy sprawdzić, czy wszystkie wkręty, śrubki są odpowiednio wkręcone, korzystając ze wkrętarki wraz ze specjalnym wiertłem.

 

Czytaj również: Jak projektując ogród stworzyć w nim raj dla pszczół?

 

Tunele foliowe - jak je odpowiednio zamontować?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 225

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >