Układanie paneli podłogowych
Panele podłogowe posiadają tą szczególnie istotną zaletę, że do ich samodzielnego położenia wymagany jest zaledwie podstawowy zestaw umiejętności charakterystycznych dla majsterkowicza. Nie wymagane są do tego narzędzia, którymi mógłby pochwalić się tylko profesjonalista, a i jest spora szansa, iż unikniemy dużego bałaganu – przy zaledwie odrobinie zmysłu planisty.
Czytaj dalej
Potrzebne narzędzia
By sprawnie ułożyć panele nie potrzeba wiele sprzętu. Nim zaczniemy upewnijmy się jednak czy mamy: folie izolacyjną, podkład akustyczny, kliny, klocek obojowy, łyżkę stolarską – popularnie zwaną elką - , piłę lub wyrzynarkę, młotek, miarkę, ołówek oraz kołki rozporowe do listew i wiertarkę z udarem by wwiercić się bez problemu w ścianę.
Kiedy układać?
Panele powinno układać się dopiero w przypadku, gdy wszystkie prace związane z wykończeniem wnętrza – szpachlowanie, malowanie itd. - jak i te związane z instalacją elektryczną lub przyłączem wody, gazu itp. Podczas gdy zaczyna się układać podłogę pomieszczenie powinno być odkurzone i sprawdzone pod względem plam wilgoci (rozlanych cieczy) na powierzchni eksploatowanej.
Czytaj również: Szlachetne dębowe podłogi lite z uwypuklonym rysunkiem słojów
Jak układać?
Na oczyszczoną z kurzu oraz wszelkich zabrudzeń powierzchnię kładziemy w pierwszej kolejności folię, a następnie izolację akustyczną, sprzedawaną najczęściej w formie gotowych płatów pianki polipropylenowej o grubości 3mm. Jeśli panele będą układane na wykładzinę z tworzywa sztucznego folia przestaje być konieczna. Ciekawostką jest to, iż jako alternatywa dla zwykłych prostokątnych pianek, które by się nie przemieszczały po podłodze zaleca się sklejać taśmą, na rynku dostępne są one także w formie puzzli, co znacząco przyspiesza proces układania.
Panele układamy pasami, węższą krawędzią w stronę okna. Nie należy wyjmować ich z opakowania wcześniej niż przed montażem – element, który został wyciągnięty z pudełka powinien być niezwłocznie położony. Ważne jest w tym przypadku odpowiednie oświetlenie, które zapewni nam bezproblemową możliwość kontroli stanu elementów. Reklamować je można także w przypadku gdy odcień jest inny niż to opisał producent.
Przy układaniu pierwszego pasu paneli należy zostawić wzdłuż ściany tzw. szczeliny dylatacyjne. Pod wpływem działania temperatury jak i wilgoci elementy składowe zmieniają swój kształt, co, jeśli odstęp od ściany nie zostanie zachowany (zaleca się od 1-2 cm), może powodować niepożądane odkształcenia. Do regulacji szczeliny dylatacyjnej służą specjalne kliny mające grubość 7mm – występują w formie drewnianej jak i plastykowej.
Jeśli ostatni panel w rzędzie wymaga docięcia należy odwrócić go o 180 stopni i zaznaczyć na elemencie linią miejsce cięcia. Powstały w tym wypadku element zbędny możemy wykorzystać w dalszych rzędach. Należy pamiętać, iż panele układa się zaczynając raz od prawej raz od lewej strony w jednej linii.
Najpopularniejsze w tym momencie na rynku są panele na tzw. KLIK. Wykluczają one użycie kleju, a tym samym zmniejsza się dzięki temu bałagan. Takie elementy składa się ręcznie, a w razie powstania szczelin, za pomocą specjalnego klocka oraz młotka, dobijamy do siebie panele uważając by nie uszkodzić piór łączących.
Czytaj również: Ręcznie postarzane podłogi w stylu vintage
Listwy przypodłogowe
W trakcie zakupu wystarczy poprosić o dobranie odpowiedniego odcienia listwy do pożądanych przez nas paneli. Listwy montuje się na kołki rozporowe bezpośrednio do ściany (nie do paneli, gdyż one pracują). Nie zapomnijmy także o łącznikach (zaślepki końcowe, narożniki, zaślepki do przedłużania), gdyż listwy mają długość 2,5 m.
Artykuł powstał dzięki współpracy z portalem tektoniczny.pl
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- zamówienie online Liczba postów: 1 Grupa: Porady i op... Hej, mam pytanko Czy ktoś może zamawiał narzędzia z tej strony https://merkurionsklep.pl/kategoria/narz edzia-i-akcesoria/ i ma może jakieś opinie? Przyjmę z w...
- czarna czy czerwona kuchnia Liczba postów: 51 Grupa: Najnowsze t... Szanowni Państwo, czarna kolorystyka najlepiej sprawdzi się w dobrze doświetlonej kuchni o większym metrażu. W mniejszym pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem może....
- Firanki, czy rolety? Liczba postów: 479 Grupa: Najnowsze t... Jeśli szukasz idealnych osłon na swoje okna, warto rozważyć możliwość wykonania firan i zasłon na wymiar. Firma firany Środa Wielkopolska specjalizuje się w szy...
- Cegła czy tapeta do salonu Liczba postów: 167 Grupa: Najnowsze t... Użytkownik accapella napisał: Kasyno online Ice to prawdziwa lodowa uczta dla miłośników hazardu! Ich hojne bonusy są jak świeży oddech arktycznej bryzy, dodają...
- Wanna do łazienki Liczba postów: 16 Grupa: Najnowsze t... W takim razie szukając stylowej i jednocześnie dobrze wykonanej wanny do swojej łazienki, to na pewno warto przyjrzeć się propozycjom z oferty Oltens u których....