![Ułatwienia w Prawie budowlanym od roku 2015](https://www.budnet.pl/static/article_images/avatars/0_clause-1424123-m.jpg)
Ułatwienia w Prawie budowlanym od roku 2015
Od początku roku 2015 wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane. Zakłada ona m.in.: ułatwienia w budowanie domów jednorodzinnych, mniej formalności dotyczących projektu, uproszczenie procedur administracyjnych oraz przyspieszenie uzyskiwania zgód na użytkowanie.
Obecnie proces budowlany jest bardzo długi i sformalizowany co znacząco wydłuża proces inwestycyjny. Branża budownicza stanowi bardzo istotny element PKB (6,6 proc.) i zatrudnia w gospodarce blisko 690 tys. osób. Według raportu Banku Światowego Doing Business 2014, Polska zajmuje 88 miejsce w kategorii „Pozwolenie na budowę". Jedną z najważniejszych nowości będzie zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego.
Dotyczy to przede wszystkim budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W takim przypadku konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Projekt musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie zastrzeżeń - można rozpocząć budowę. Do tej pory czas oczekiwania na zgodę wynosił ok. 60 dni, a w dużych miastach do 3 miesięcy.
Czytaj również: Opieka prawna 24 godz. dla Zarządców i Pośredników
Wydawanie pozwoleń na budowę nie będzie zlikwidowane i będzie możliwe wtedy gdy inwestor uzna, że jest to dla niego i jego inwestycji lepsze rozwiązanie. Chodzi o sytuację, gdy inwestor jest jedyną stroną postępowania o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Według znowelizowanych zapisów, dzięki takiej zmianie inwestor zyska co najmniej 14 dni. Dodatkowo zlikwidowana zostanie również konieczność zgłaszania planowanego terminu początku prac budowlanych. W tej chwili inwestor ma na to 7 dni, a zgłoszenie musi zostać przyjęte przez nadzór budowlany. Od roku 2015 nie będzie to już obowiązkowe.
- Umożliwienie inwestorowi decydowania o formie ubiegania się o zgodę organu należy uznać za prawidłową decyzję - twierdzi dr Łukasz Bernatowicz ekspert ds. infrastruktury, prawa budowlanego i zamówień publicznych BCC.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Odbiór mieszkania od dewelopera Liczba postów: 5 Grupa: Nieruchomoś... Warto poczytać artykuły, w których mowa o odbiorze. Tam na pewno znajdziemy wiele potrzebnych informacji.
- Wybór dewelopera w Warszawie Liczba postów: 33 Grupa: Nieruchomoś... Super opcją jest obecnie kupno mieszkania pod wynajem, polecam zapoznać się z ofertą APM Development http://lokaleinwestycyjne.pl/. Takie mieszkanie to szybki z...
- deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 367 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.
- Pułapki deweloperskie? Liczba postów: 229 Grupa: Nieruchomoś... Myślę, że spodobać się Wam mogą takie nowe mieszkania lublin: https://galadom.pl/ . Polecam zapoznać się bliżej z ich ofertą. Jestem pewna, że także Wy znajdzie...
- Sprawdzony deweloper w Kielcach Liczba postów: 12 Grupa: Nieruchomoś... W projektach ATAL widoczny jest nacisk na tworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom. Mieszkania oferują przemyślane układy i wysoką jakość wykończenia, co c...