Umocniła się przewaga kupujących mieszkania

Umocniła się przewaga kupujących mieszkania

W maju odnotowano nieznaczny spadek wartości Indeksu Dopasowania Cenowego Emmerson S.A. po dość wyraźnym wzroście, jaki miał miejsce w kwietniu. Czytaj dalej

 

Odczyt Indeksu na koniec maja wskazał poziom 96,9 punktów. Oznacza to, że w ciągu minionego miesiąca poprawiła się pozycja negocjacyjna osób chcących zakupić mieszkanie. Powyższa interpretacja wynika z przyjętej metodologii wyznaczania Indeksu, opartej na różnicach między początkowymi oraz transakcyjnymi cenami mieszkań z drugiej ręki, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce. Obecnie jego wartość znajduje się poniżej punktu równowagi, który przebiega blisko granicy 100 punktów.

 

Czytaj również: Jak wygląda Polska mieszkaniówka po greckich wyborach?

 

Ten fakt oraz spadek jego poziomu świadczy o tym, że sprzedający muszą dzisiaj zaoferować nieco wyższe upusty cenowe w trakcie negocjacji, niż miało miejsce jeszcze w poprzednim miesiącu. Związane jest to z niepewnością, co do rozwoju sytuacji gospodarczej. W chwili obecnej część osób planujących przeprowadzkę wstrzymuje się, bowiem z kupnem mieszkania, czekając na nadejście lepszych czasów. Poza tym trzeba zaznaczyć, że obecnie zbliżamy się do okresu wakacyjnego. W tym czasie większość osób stara się skupić raczej na zaplanowaniu wypoczynku, niż na poszukiwaniu mieszkania, co może przełożyć się na zmniejszenie się liczby osób zainteresowanych zakupem lokali mieszkalnych. W związku z tym sprzedający będą musieli zaoferować niższe ceny, aby skusić chętnych. 

 

Indeks Dopasowania Cenowego Emmerson S.A.

Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.

 

Analiza transakcji lokalami mieszkalnymi z drugiej ręki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. wykazała, że w maju najtrudniej było wynegocjować upusty osobom zainteresowanym kupnem mieszkań z segmentu popularnego. W wypadku takich lokali mieszkalnych o powierzchni zawartej między 40 a 60 mkw. średnia obniżka wyniosła 3,1% wyjściowej ceny.

 

Czytaj również: Nadchodzi czas przewagi najemców


Z drugiej strony największe obniżki można było wynegocjować w przypadku największych lokali o metrażu wynoszącym ponad 80 mkw., przeciętny upust w tym segmencie wyniósł, bowiem 4,7%. Jeżeli chodzi o najmniejsze mieszkania, a więc te, których metraż nie przekracza 40 mkw., to średni wynegocjowany rabat kształtował się na poziomie równych 4,1%. Z kolei osoby zainteresowane mieszkaniami z przedziału od 60 do 80 mkw. musiały zadowolić się średnią obniżką 4,4%.

 

 

2012-06-20
Źródło: Emmerson S.A. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >