Umowy o pracę - co się zmieni w 2016 r.?

Umowy o pracę - co się zmieni w 2016 r.?

22 lutego 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy prawa pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. umów o pracę zawieranych na czas określony. Czytaj dalej


Nowe przepisy w znacznym stopniu zmienią dotychczasową praktykę zatrudniania pracowników na podstawie umów czasowych. Obowiązujące dziś ograniczenie ilościowe, zostanie rozszerzone o ograniczenie czasowe. Obecnie, dopuszcza się bowiem możliwość zawarcia dwóch umów o pracę na czas określony, natomiast trzecia umowa, przekształca się automatycznie w umowę na czas nieokreślony. W oczywisty sposób, powoduje to nadużywanie przez pracodawców tego typu rozwiązań, ponieważ prawo dopuszcza zawarcie jednej umowy np. na dziesięć lat, a potem drugiej na kolejną dekadę. Dodatkowo, ograniczenie to można w bardzo prosty sposób obejść. Wystarczy, ze pracodawca zastosuje po zakończeniu drugiej umowy ponad miesięczną przerwę w zatrudnieniu pracownika, by licznik się wyzerował. Po takim zabiegu, można rozpocząć stosowanie umów na czas określony od nowa.


umowa o pracę zmiany w 2016 roku

 

Powyższe jest więc ewidentnym dowodem na to, że obowiązujący aktualnie mechanizm ograniczający się nie sprawdza. Od 22 lutego 2016 roku ulegnie to jednak zmianie. W życie wchodzi, bowiem ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw. Założeniem ustawodawcy jest ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony.

 

"3" i "33"

 

Zgodnie ze wskazaną wyżej ustawą, w przeszłym roku obowiązywać będą nowe limity. Pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy o pracę na czas określony, a łączny czas ich trwania nie będzie mógł przekroczyć 33 miesięcy. W przypadku przekroczenia któregokolwiek z limitów uważać się będzie, że pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, począwszy od dnia następującego po upływie 33 miesiąca bądź w momencie zawarcia 4 umowy.

Od tej reguły będzie istniało jednak kilka odstępstw. Przedłużenie okresu trwania umowy o pracę na czas określony będzie możliwe, jeżeli będzie to umowa zawarta:

- w celu zastępstwa innego pracownika w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności,

- na czas kadencji,

- w celu wykonywania prac sezonowych bądź o charakterze dorywczym,

- w związku z innymi ważnymi przyczynami wskazanymi przez pracodawcę, o których będzie musiał poinformować w ciągu 5 dni roboczych właściwego okręgowego inspektora pracy.

 

Nowe okresy wypowiedzenia

 

Nowelizacja wprowadzi także znaczne zmiany w zakresie przepisów dot. okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony. Aktualnie umowę o pracę zawartą na czas określony powyżej sześciu miesięcy, można wypowiedzieć z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Należy tylko pamiętać o zawarciu w umowie odpowiedniej klauzuli. Przy obecnym stanie prawnym nawet umowę zawartą na czas określony – np. dziesięciu lat, można rozwiązać za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

 

Po wejściu w życie nowelizacji, do umów o pracę na czas określony będą stosowane okresy wypowiedzeń analogiczne do tych, które stosuje się obecnie do umów zawartych na czas nieokreślony, a więc:

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy powyżej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy powyżej 3 lat.

 

Powyższa zmiana oznacza dla pracodawców przede wszystkim konieczność stosowania dłuższych okresów wypowiedzenia.

 

Autor:

Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.

 

Czytaj również: Jak rozwiązać spółkę cywilną



Źródło: Skarbiec / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Odbiór mieszkania od dewelopera Liczba postów: 5 Grupa: Nieruchomoś... Warto poczytać artykuły, w których mowa o odbiorze. Tam na pewno znajdziemy wiele potrzebnych informacji.
  • Wybór dewelopera w Warszawie Liczba postów: 33 Grupa: Nieruchomoś... Super opcją jest obecnie kupno mieszkania pod wynajem, polecam zapoznać się z ofertą APM Development http://lokaleinwestycyjne.pl/. Takie mieszkanie to szybki z...
  • deweloper we Wrocławiu Liczba postów: 367 Grupa: Nieruchomoś... Ja zdecydowałam się na wybór dewelopera inkom we Wrocławiu. Myślę, że warto. Wszystkie informacje były mi przekazywane. Serdecznie polecam.
  • Pułapki deweloperskie? Liczba postów: 229 Grupa: Nieruchomoś... Myślę, że spodobać się Wam mogą takie nowe mieszkania lublin: https://galadom.pl/ . Polecam zapoznać się bliżej z ich ofertą. Jestem pewna, że także Wy znajdzie...
  • Sprawdzony deweloper w Kielcach Liczba postów: 12 Grupa: Nieruchomoś... W projektach ATAL widoczny jest nacisk na tworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom. Mieszkania oferują przemyślane układy i wysoką jakość wykończenia, co c...

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19502 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 329

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >