Uprawa jagód Goji

Uprawa jagód Goji

Znane są również pod nazwą kolcowoju chińskiego (Lycium chinense). To gatunek z rodziny psiankowatych, bardzo blisko spokrewniony z kolcowojem pospolitym. Oba te gatunki pochodzą z Azji, ale obecnie są uprawiane również w innych krajach. Czytaj dalej

 Owoce kolcowoju chińskiego są znane jako owoce (jagody) Goji. Jagody Goji to według niektórych jedne z najzdrowszych owoców świata.  Są źródłem wapnia, potasu, żelaza i beta-karotenu. Długotrwałe spożywanie tych owoców wzmacnia stawy, kości i wpływa pozytywnie na układ odpornościowy.

 

Uprawa

 Aby kolcowój chiński dobrze rozwijał się w naszym ogrodzie, wymaga gleby żyznej, ciepłej, przewiewnej, bogatej w składniki pokarmowe oraz azot. Oczekuje też stanowisk słonecznych, na których kwitnie i owocuje znacznie lepiej, niż w półcieniu. Może się wprawdzie dostosować do warunków słabszych, ale z pewnością nie będzie wtedy już tak obficie owocował.

 Kolcowój chiński jest odporny na mrozy, ponieważ wytrzymuje nawet do - 30st.C., przetrwa zresztą również okres suszy. Warto jednak pamiętać, aby korzenie rośliny nie stały cały czas w wodzie. Umiarkowane podlewanie powinno wystarczyć. Owoce pojawią się jednak dopiero po 2 lub 3 latach od posadzenia rośliny, więc niestety, na pierwsze plony trzeba będzie trochę jednak poczekać.

 

Czytaj również: Fuksja piękna roślina, idealna do uprawy na balkonie i tarasie.

 

 

Na czym polega fenomen jagód Goji

 Wokół owoców kolcowoju narosło wiele niejasności, związanych z ewentualnymi właściwościami trującymi tej rośliny. Wprawdzie badania prowadzone w różnych częściach świata potwierdzają obecność pewnych substancji toksycznych (atropina i solanina), ale ich stężenie jest bardzo różne, w zależności od części rośliny oraz stopnia dojrzałości owoców.  

 

Czytaj również: Pokrzelica – komarzyca (Plectranthus coleoides) - roślina odstraszająca komary

 

 Pomimo wszystkich powyższych kontrowersji, dojrzałe owoce to jednocześnie wielka skarbnica wielu cennych i wartościowych substancji odżywczych. Znajdują się wśród nich przede wszystkim witaminy, flawonoidy, polisacharydy, olejki eteryczne, aminokwasy oraz karotenoidy. W tradycyjnej medycynie chińskiej owoce wykorzystywane były od dawna, a stosowano je przede wszystkim w celu podniesienia ogólnej sprawności organizmu, przy chorobach oczu (obecność luteiny), nerek, wątroby i układu pokarmowego, a także w celu regulacji poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Obecnie prowadzi się również badania nad właściwościami antynowotworowymi owoców kolcowoju. 

 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zebranej deszczówki

Społeczność budnet.pl ma już 19418 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >