Urządzenia Smart coraz bardziej popularne
Smart telewizory, telefony urządzenia AGD, a nawet domy – naszą codzienną aktywność coraz częściej usprawniają inteligentne rozwiązania. Choć może się wydawać, że przypominają gadżety z powieści science-fiction, to wiele z nich również w Polsce jest na wyciągnięcie ręki.
W portugalskim mieście Covilha powstała niedawno ulica, która będzie generowała prąd pod wpływem poruszających się po niej pojazdów i pieszych. To innowacyjne rozwiązanie będzie źródłem energii zasilającym sygnalizację świetlną, a także przydrożne znaki informacyjne. Testy tego rozwiązania rozpoczęły się w maju.
W fazie testów jest także wiele innych nowinek, a wśród nich chociażby samosterujące samochody, ubrania, które będą ładować nasze elektroniczne sprzęty czy okulary rozszerzonej rzeczywistości. Za jakiś czas pewnie będziemy się dziwić, jak mogliśmy bez nich wcześniej funkcjonować. Zamiast jednak wybiegać w przyszłość w poszukiwaniu takich pomysłów, warto przyjrzeć się dostępnym już dzisiaj zaawansowanym technologiom, które sprawiają, że nasze życie może być bezpieczniejsze, wygodniejsze i ciekawsze.
Czytaj również: Inteligentny dom dla oszczędnych
Wolny smart czas
Inteligentne rozwiązania wkraczają przede wszystkim w sferę współczesnej rozrywki i urozmaicają nam czas wolny. Smart telewizory dzięki połączeniu z internetem ułatwiają decydowanie, jakie programy i o jakiej porze będziemy oglądali. Nie jesteśmy już ograniczeni do ramówki proponowanej przez dany kanał. Dzięki podłączeniu ich do wspólnej sieci domowej możemy stworzyć multimedialny system, w którym transmitujemy pliki między różnymi urządzeniami – na przykład telefonem, telewizorem, tabletem czy aparatem fotograficznym.
Czytaj również: Wyszukiwarka nieruchomości w telefonie
Przy wykorzystaniu zainstalowanych na naszym odbiorniku aplikacji nie tylko obejrzymy ulubiony serial online, ale również porozmawiamy z rodziną i przyjaciółmi przez Skype’a czy też podzielimy się opinią o właśnie obejrzanym materiale wideo bezpośrednio na portalach społecznościowych. Smart nowinkami kuszą nas również producenci konsoli do gier. W zapowiadanej na grudzień tego roku konsoli Play Station 4 dzięki funkcji PlayRoom przestrzeń wokół gracza będzie można zamienić w holograficzny plac zabaw.
Zaawansowane technologicznie rozwiązania wykorzystywane są też coraz częściej podczas uprawiania sportu. Zainstalowane na naszym smartfonie programy typu Endomondo czy Nike+ Running zamieniają się w personalnego trenera. Nie tylko mierzą pokonywany dystans, średnią prędkość czy czas treningu, ale również komunikatami głosowymi motywują nas do pokonywania kolejnych kilometrów czy uzyskiwania punktów.
Inteligentny dom
Funkcje smart to jednak nie tylko rozrywka i sport. Coraz częściej używamy ich też do zarządzania naszymi mieszkaniami czy domami. Domowym obowiązkom niejednokrotnie poświęcamy dużą część dnia, dlatego z entuzjazmem przyjmujemy wiadomość, że na rynku pojawił się sprzęt, który pozwoli ten czas ograniczyć – jak na przykład automatyczne odkurzacze, pralko-suszarki czy samosterujące kosiarki do trawy. Świat elektroniki idzie dzisiaj jednak o krok dalej. Sprzęty już nie tylko wyręczają nas lub przyśpieszają wykonywanie różnych czynności. Dzięki zaawansowanym inteligentnym technologiom nasz dom możemy przekształcić w system, który będzie sam koordynował działanie wybranych urządzeń, dbał o oszczędność energii, a także zatroszczy się o bezpieczeństwo mieszkańców.
Czytaj również: Sterowanie domem przy pomocy telefonu
– System inteligencji budynkowej pozwala na wygodne zarządzanie większością domowych sprzętów i instalacji. Dom w pewnym sensie za nas myśli – możemy go „nauczyć” naszych przyzwyczajeń oraz tego, jak powinien reagować na nasze zachowania czy zmiany warunków zewnętrznych, na przykład temperatury, a także na sytuacje awaryjne – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.
Funkcjonowanie inteligentnego domu można porównać do ludzkiego organizmu. Zmysłami są w nim różnego rodzaju czujniki, na przykład ruchu, temperatury, wilgotności, dwutlenku węgla, zalania czy otwarcia drzwi. Rolę mózgu pełni centrala sterująca czynnościami wykonywanymi przez urządzenia, które regulują przepływ prądu (jak ściemniacze czy kontrolery rolet), a także włączają i wyłączają różne sprzęty. Co ważne, takim systemem możemy sterować już nie tylko będąc w domu, ale także na odległość – dzięki specjalnym aplikacjom na smartfony i tablety. Swoje cztery kąty mamy więc zawsze w zasięgu ręki.
Źródło: LTM Communications / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Remont mieszkania Liczba postów: 231 Grupa: Moja budowa Dla mnie usługi remontowe wykonywała firma www.budownictwo-houserwis.pl . Zajmowali się malowaniem, tynkowaniem, montażem nowej instalacji elektrycznej oraz ukł...
- Szkolenia BHP Liczba postów: 29 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy zależy Ci na najwyższym bezpieczeństwie swoich pracowników w firmie. To zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą firmy Inżynieria BHP https://...
- Własna firma Liczba postów: 295 Grupa: Firmy budow... Istnieje wiele narzędzi i technologii, takich jak oprogramowanie do zarządzania projektami, systemy komunikacji wewnętrznej czy analizy danych, które mogą wspom...
- „Żółta” pianka pistoletowa „Okna i Drzwi” - nowość... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re...
- budowa drogi dojazdowej Liczba postów: 101 Grupa: Firmy budow... Szukasz solidnych rozwiązań dla wymagających terenów? Sprawdź panele Alu Deck HD od https://drogitymczasowe.com/alu-deck-hd/ . To świetna opcja na drogi dojazdow...