Urządzenia klimatyzacyjne gotowe na nowe unijne normy
Od 1 stycznia 2013 roku w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać tzw. Dyrektywa ErP, która ma na celu ograniczenie zużycia energii m.in. przez urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne.
Najnowsze produkty znajdujące się w ofercie Panasonic – m.in. z linii RAC (w tym Etherea) czy PACi – już spełniają wymogi postawione w nowych unijnych przepisach. Dzięki zastosowaniu okresowych współczynników efektywności użytkownicy będą mieli bardziej dokładne informacje na temat rzeczywistego zużycia energii przez urządzenia.Unijna Dyrektywa dotycząca produktów zużywających energię, tzw. Energy related Products Directive (ErP), która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku, wprowadza stosowanie sezonowych charakterystyk efektywności – współczynników SCOP oraz SEER. Dyrektywa określa 4 punkty pomiaru dla trybu chłodzenia i 5 punktów pomiaru w trybie ogrzewania dla różnych obciążeń sprężarki.
Nowe regulacje mają pomóc tym samym w lepszym zrozumieniu rzeczywistego zużycia energii oraz wydajności pompy ciepła na przestrzeni całego roku, w różnych regionach geograficznych, zapewniając dokładniejsze i bardziej miarodajne wyniki.Wyliczenia SCOP oraz SEER staną się podstawą do zakwalifikowania urządzenia klimatyzacyjnego lub pompy ciepła do konkretnej klasy energetycznej. Będzie ona stanowiła informację dla użytkownika końcowego na temat zużycia energii oraz efektywności energetycznej urządzenia, dzięki której już na etapie wyboru urządzenia będzie miał wiedzę dotyczącą kosztów ponoszonych w przyszłości. Przepisy nakładają na dostawców, czyli producentów i importerów, obowiązek umieszczania na produktach etykiet zawierających dokładne oznaczenie klasy energetycznej. Przyjęta klasyfikacja oznacza, że na przykład urządzenie klimatyzacyjne klasy B zużywa około 10 proc. energii więcej, niż urządzenie klasy A.
Czytaj również: Do czego prowadzi brak wentylacji w domu
Kolejną zmianą w stosunku do poprzedniego systemu jest możliwość rozszerzenia skali A-G o trzy dodatkowe klasy A+, A++ oraz A+++ dla najbardziej efektywnych produktów oraz zniesienie klasy energetycznej C. Nowe wskaźniki efektywności energetycznej wykazują ogromną różnicę między klasą B i A + + +, wynoszącą aż 2 punkty (od 3,1 do 5,1 dla współczynnika SCOP).
„Wejście w życie 1 stycznia 2013 roku nowej Dyrektywy ErP oznacza, że w ciągu najbliższych lat zostaną wycofane ze sprzedaży urządzenia grzewcze o niskiej klasie energetycznej, takie jak atmosferyczne kotły gazowe czy kotły elektryczne. Wszystkie urządzenia klimatyzacyjne czy pompy ciepła będą musiały być bardziej energooszczędne i efektywne, gdyż te, które nie spełnią nowych wymagań, po prostu znikną z rynku. Dlatego zarówno w jednostkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, muszą być stosowane rozwiązania umożliwiające osiągnięcie lepszej wydajności. Dzięki technologiom zastosowanym w naszych produktach, takich jak urządzenia serii Etherea czy PACi, już teraz można zakwalifikować je do najwyższych klas energetycznych.” – mówi Tomasz Lenarczyk, Product Manager w Panasonic.
Czytaj również: Ceramiczne systemy kominowe
Jednym z rozwiązań Panasonic, sprzyjających ekologii i energooszczędności, stanowi technologia Inverter+. Jak wykazały badania, urządzenia klimatyzacyjne bez inwertera, utrzymujące stały poziom energii, zużywają jej prawie dwa razy więcej. Inwerter, który dostosowuje pracę sprężarki do aktualnego zapotrzebowania i zmieniających się warunków, pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji systemu klimatyzacyjnego. W ten sposób nowe urządzenia z inwerterami posiadają najwyższą obecnie klasę efektywności energetycznej A, pozwalając zaoszczędzić do 30 procent energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń oraz zmniejszyć związane z tym koszty.
Z kolei domowe urządzenia klimatyzacyjne z serii Etherea zostały wyposażone w system Econavi, który dzięki czujnikom ruchu i nasłonecznienia dostosowuje wydajność pracy do aktualnego zapotrzebowania, zapewniając oszczędności rzędu 35 procent w trybie chłodzenia oraz 45 procent w trybie ogrzewania. Aby sprostać nowym unijnym normom urządzenia będą miały większe gabaryty, co jest związane m.in. z koniecznością instalowania większych sprężarek. W efekcie zmieniły się wymiary i design urządzeń m.in. z serii Etherea oraz PACi, które musiały zostać zaprojektowane na nowo. Wreszcie, w przypadku linii niektórych produktów silniki na prąd zmienny zostały zastąpione przez jednostki zasilane prądem stałym.
„Energooszczędne rozwiązania, wprowadzane w urządzeniach klimatyzacyjnych i pompach ciepła Panasonic, wynikają nie tylko z wymogów, który zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Nasze produkty już teraz spełniają unijne normy, co stanowi dowód na silne zaangażowanie firmy w ideę wytwarzania produktów przyjaznych dla środowiska naturalnego. Do roku 2018, kiedy to firma Panasonic obchodzić będzie 100-lecie swojego istnienia, chcemy stać się najbardziej przyjaznym dla środowiska koncernem z branży elektronicznej.” – mówi Tomasz Lenarczyk.
Źródło: United PR / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Hale namiotowe, hale magazynowe Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Również polecam https://partiez.pl/
- Logistyka Liczba postów: 39 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Czy profesjonalne ubranie robocze ma jakieś znacze... Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... As a student, I highly recommend StudyProfy if you're considering pay someone to write my paper. Their service is exceptional! The team is professional, the qua...
- Czujnik wypełnienia szamba Liczba postów: 24 Grupa: Moja budowa Niezawodnym rozwiązaniem zapobiegającym przepełnieniu szamba może być zainstalowanie przewodowego systemu monitorowania z czujnikami mierzącymi poziom wody w g...
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 369 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...