Ustawa śmieciowa znów przed Trybunałem Konstytucyjnym

Ustawa śmieciowa znów przed Trybunałem Konstytucyjnym

Spółdzielnie mieszkaniowe nie chcą ponosić odpowiedzialności za mieszkańców, którzy nie płacą za odpady. Domagają się zbadania sprawy przez Trybunał Konstytucyjny.

 

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy" w Barcinie wnioskuje o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego (TK) ustawy śmieciowej. Zwrócił się w tej sprawie do prokuratora generalnego RP, rzecznika praw obywatelskich i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Domaga się stwierdzenia niezgodności z Konstytucją RP art. 2 ust. 3 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.) w formie, w której obowiązuje od 1 lutego 2015 r.

- Przepis ten faktycznie wprowadza odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za zobowiązania innych, tj. m.in. właścicieli lokali czy najemców - mówi Henryk Popławski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kujawy".

 

 

Czytaj również: Echa BUDMY

 

Zobowiązuje je m.in. do wnoszenia opłaty za wywóz odpadów do gminy oraz składania deklaracji w tej sprawie za mieszkańców.

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że przerzucenie obowiązku na spółdzielnie mieszkaniowe ma za zadanie ułatwić wykonanie zadań organom administracji publicznej (samorządom). Tymczasem tego typu działanie narusza zasadę demokratycznego państwa prawnego - twierdzi prof. Bartosz Rakoczy z Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wyjaśnia, że na jednostkę, w tym spółdzielnię mieszkaniową, mogą być nałożone jedynie takie obciążenia, które są konieczne w demokratycznym państwie. Przeniesienia obowiązków organu na spółdzielnię tylko dla ułatwienia organowi wykonywania jego kompetencji nie można za takie uznać.

 

Czytaj również: Spotkania z dobrym wzornictwem OKK!Design

 

Problem ten jest również przedmiotem dyskusji w Związku Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP (ZRSM). Nie ma jednak wypracowanego stanowiska.

- Od 2013 r., kiedy gminy zostały zobowiązane do prowadzenia gospodarki śmieciami, opłaty w naszym regionie wzrosły aż o 250 proc. Spółdzielnie natomiast muszą domagać się wyższych opłat od lokatorów, którzy nie zawsze płacą w terminie. Nowelizacja ustawy, która obowiązuje od lutego, doprecyzowała, że za zaległości i składanie deklaracji odpowiada spółdzielnia. Ten problem będzie przedmiotem naszych rozmów - mówi Józef Furtak, zastępca prezesa zarządu Regionalnego ZRSM w Lublinie.

2015-03-25
Źródło: IGN / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nowoczesna edukacja Liczba postów: 71 Grupa: Trudne tema... W sieci udało mi się znaleźć te szkołę angielskiego w Łodzi - https://germanicus.pro/ korzystaliście? Znajomość języka obcego zwiększa nasze poczucie wartości,....
  • Skup aut Liczba postów: 73 Grupa: Trudne tema... Nie masz czasu ani możliwości dostarczenia pojazdu do skupu? Skup aut w Bydgoszczy oferuje darmowy odbiór auta z dowolnej lokalizacji w mieście i okolicach. Wys...
  • tłumaczenie techniczne Liczba postów: 15 Grupa: Trudne tema... Jeżeli szukacie sprawdzonego tłumacza języka włoskiego w Poznaniu, to zdecydowanie polecam Wam sprawdzić stronę https://nowatkowski.pl/tlumacz-przysiegl y-wloski...
  • Kantor Liczba postów: 18 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukasz sprawdzonego kantoru, w którym każda wymiana waluty przebiega uczciwie i profesjonalnie, kantorbydgoszczcent to najlepszy wybór. Nasza oferta skie...
  • Akcesoria do telefonów Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jakiego producenta akcesoria do telefonów polecacie? Szukam dobrej jakości etui oraz szkła hartowanego.

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19507 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 150

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >