Ustawy i rozporządzenia prawa budowlanego – lista artykułów

Czym jest Deweloperski Fundusz Gwarancyjny?

Prace nad projektem ustawy dotyczącej ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego trwają już od wielu lat. W minionym tygodniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów. Temat jest bardzo dobrze znany w branży nieruchomości. Co to w praktyce oznacza i jakie niesie ze sobą zmiany dla deweloperów oraz kupujących mieszkania?

Duże ułatwienia dla inwestorów po nowelizacji prawa budowlanego - 10 najważniejszych zmian w ustawie

W minioną sobotę weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie budowlanym. Nowy podział dokumentacji projektowej, uporządkowanie zapisów, które mówią o tym, jakie prace wymagają pozwolenia na budowę czy legislacja samowoli budowlanej – to tylko część zmian, które w opinii ekspertów będą sporym ułatwieniem dla inwestorów, deweloperów i firm budowlanych aktywnych na polskim rynku.

Od 1 stycznia 2021 planowane są zmiany Warunków Technicznych budowy domów

Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości, jako kolejna organizacja branży budowlanej, skierowała pismo do Ministerstwa Rozwoju w sprawie zaplanowanych zmian w Rozporządzeniu z 2013 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie izolacyjności cieplnej budynków, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2021. Konfederacja zdecydowanie popiera wprowadzenie kolejnego, ostatniego już etapu zmian zapisanych w Warunków Technicznych.

Krajowe dane geodezyjne teraz dostępne bez opłat

31 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy dot. prawa geodezyjnego i kartograficznego. Główny Geodeta Kraju, dr hab. inż. Waldemar Izdebski, wprowadził zmiany, według których znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.

Zmiany w prawie budowlanym w 2020 roku

Rok 2020 to wiele zmian w przepisach. Dość poważnej rewolucji doczekała się m.in. ustawa Prawo budowlane, która została poddana tzw. dużej nowelizacji podpisanej przez prezydenta 3 marca. Sprawdzamy, jakie przepisy już niedługo wejdą w życie!

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym - uproszczenie i przyspieszenie procesów inwestycyjno-budowlanych

W czwartek 13 lutego 2020 r. Parlament zakończył prace nad Rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Celem nowelizacji jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Nowe przepisy powinny zainteresować zwłaszcza przedsiębiorców z branży budowlanej, deweloperów, inwestorów, jak również każdego, kto podejmuje się budowy lub innych prac budowlanych.

Do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii - co dziś robimy a sprostać dyrektywie unijnej?

W marcu polskie prawo powinno zostać zaktualizowane o unijną dyrektywę EPBD. Celem nowych przepisów jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji wszystkich budynków w naszym kraju - od domów prywatnych po wielkie biurowce. Wszystko po to, by w jak największym stopniu zredukować zużycie energii i zadbać o środowisko. Jakie zadania czekają nas do 2050 roku i co uda się dzięki nim osiągnąć dla naszego zdrowia, środowiska i portfela?

Co się zmieni w prawie dotyczącym wspólnot mieszkaniowych - nowelizacja Ustawy o własności lokali

Od początku 2020 r. każda nieruchomość posiadająca więcej niż 3 wyodrębnione lokale będzie funkcjonować na takich zasadach jak większe obiekty. Ich właściciele staną się z mocy prawa członkami wspólnoty mieszkaniowej. Do tej pory granicę stanowiło 7 lokali. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady funkcjonowania wspólnot, co szczególnie powinno zainteresować osoby, planujące zakup nieruchomości w takim małym obiekcie.

Europejskie normy i przepisy budowlane dotyczące izolacji akustycznej klatek schodowych

Wielu Europejczyków czuje się zaniepokojonych natężeniem hałasu, z jakim codziennie zmagają się w swoim najbliższym otoczeniu. Na szczęście, istnieją zarówno normy, jak i zaawansowane technologicznie rozwiązania produktowe pozwalające uniknąć rozprzestrzeniania się hałasu. Jakie obecnie stosuje się rozwiązania techniczne dotyczące bezpiecznej izolacji akustycznej schodów i jakie są wymagania prawne obowiązujące w Europie?

Znaki ostrzegawcze BHP - dlaczego są tak ważne?

Bezpieczeństwo jest przedmiotem szczególnej troski we wszystkich obszarach życia. Nic dziwnego, że w miejscach, gdzie istnieje zwiększone ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa, stosuje się ustandaryzowane piktogramy mające na celu jak najszybsze wybrnięcie z niebezpiecznej sytuacji.


Stron: 32 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19470 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 369

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >