Ustawy i rozporządzenia prawa budowlanego – lista artykułów
Projekt ustawy zmieniającej niektóre rozporządzenia w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt ustawy inwestycyjnej, zmieniającej m.in. prawo budowlane oraz ustawę o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt ma stworzyć grunt pod wdrożenie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego i wprowadzać zmiany zgodne z jego założeniami. Ustawa powinna uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany. Wydaje się jednak, że w wielu aspektach może przynieść odwrotny efekt.
Nowelizacja rozporządzenia ws. warunków technicznych budynków mieszkalnych
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowelizację rozporządzenia
ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak to wpłynie na proces projektowania mieszkań i możliwość aranżacji wnętrz przez klientów? Oceniają: Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, oraz Marcin Walewski, Dyrektor ds. Projektów Mieszkaniowych w Bouygues Immobilier Polska.
Producenci wyrobów budowlanych mają obowiązek posiadać krajową lub europejską ocenę techniczną
Rok 2017 przyniósł kilka zmian w prawie związanym z budownictwem, szczególnie w przypadku tych przepisów, które określają sposób dopuszczenia wyrobu budowlanego do obrotu na rynku, czy też obowiązki producenta, importera, jak i sprzedawcy. Jedno na pewno się nie zmienia – ocena techniczna, nazywana do końca minionego roku aprobatą – nadal jest obligatoryjna.
Jak zmieniło się rozliczanie usług budowlanych w świetle nowelizacji ustawy o podatku VAT
Z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy rozszerzenia katalogu czynności rozliczanych w ramach procedury odwrotnego obciążenia, który teraz obejmuje usługi budowlane. Od 2017 roku usługi budowlane zostały objęte odwrotnym obciążeniem. Procedura polega na tym, że to nie sprzedawca rozlicza należny podatek VAT od świadczenia usług budowlanych, a nabywca. Co ważne, zmiana dotyczy tylko usług realizowanych pomiędzy firmami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT, a nie pomiędzy firmą a konsumentem, dlatego, jeżeli osoba prywatna wynajmuje firmę do remontu domu, nie będzie z tego tytułu odprowadzać VAT-u do urzędu skarbowego.
Kto płaci podatek od nieruchomości w spółce cywilnej?
Podatnikiem podatku od nieruchomości są wspólnicy spółki cywilnej, a nie spółka cywilna – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Znowelizowana „Ustawa o gospodarce nieruchomościami” - Klienci pod większą ochroną
Po raz pierwszy od deregulacji zawodów pośrednika i zarządcy nieruchomości, konsumenci zyskują większą ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Po ponad 3 latach starań Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości rząd przyjął zmiany w prawie. PFRN zachęca klientów do korzystania z internetowego Centralnego Rejestru, w którym można znaleźć ponad 8,5 tys. nazwisk profesjonalistów z licencjami Federacji.
Odwrócony VAT w usługach budowlanych.
Wprowadzone w życie rozwiązania uszczelniające sprawiły, że przedsiębiorcy świadczący usługi budowlane muszą się liczyć z kolejnymi problemami związanymi z rozliczeniem VAT.
Zaostrzone przepisy budowlane dotyczące okien.
Nowy rok to nowe postanowienia i nowe wyzwania. Ten przynosi kolejny etap zmian i bardziej rygorystyczne wymogi w zakresie rozwiązań budowlanych. 1 stycznia 2017 roku weszły w życie nowe przepisy regulujące warunki techniczne, jakie muszą spełniać obecnie projektowane obiekty budowlane. Przepisy te dotyczą budynków, których dokumenty zostały złożone po tym terminie. Dla tych osób, które wcześniej przedstawiły wnioski o pozwolenie na budowę lub o zatwierdzenie projektu budowlanego, bądź przed 1 stycznia zgłosiły budowę lub roboty budowlane, zastosowanie mają zasady obowiązujące w terminie złożenia dokumentów.
Obowiązuje już nowe prawo budowlane - jakie zmiany wprowadzono?
Nowelizacja prawa budowlanego z marca 2016 r. weszła w życie 1 stycznia 2017 r. Wprowadzone zasady ustalają minimalne wymagania w zakresie energooszczędności dla nowo powstałych budynków jednocześnie zmieniając warunki rejestracji prac budowlanych dla wybranych obiektów. Inwestorzy uzyskują nowe przywileje, jednak będą musieli zwiększyć nakłady na materiały budowlane, żeby sprostać aktualnym wymogom technicznym.
Nowe wymagania dla izolacyjności termicznej okien i drzwi.
Od tego roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki. Zaostrzone wymagania mają ma celu poprawę energooszczędności obiektów. Wyroby używane do budowy nowych domów, m.in. okna i drzwi, muszą mieć lepsze parametry termoizolacyjne. W praktyce oznacza to nie tylko więcej ciepła w domach, ale także mniejsze rachunki za ogrzewanie.