Ustawy i rozporządzenia prawa budowlanego – lista artykułów

Zastosowanie szyb w budownictwie - zmiany w przepisach budowlanych

Coraz większy nacisk na zastosowanie energooszczędnych rozwiązań w budownictwie jest nie tylko wynikiem zmieniającej się świadomości inwestorów, ale również rezultatem zmian wprowadzonych z początkiem roku w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zmieniły się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Ciepłe dni to najlepszy moment na rozpoczęcie budowy domu. Wznosząc go pragniemy zwykle by stanowił on bezpieczną przystań również dla naszych dzieci i wnuków. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny projekt warto poznać aktualne przepisy dotyczące budynków.

Unijny sąd zajął się sporem fiskusa z gminą Wrocław

Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, iż sprzedaż towarów jest opodatkowana wtedy, gdy stanowi działalność gospodarczą. Ta zasada dotyczy także organów władzy publicznej pozbywających się swojego majątku. Nie powinno się jednak automatycznie nakładać na nie podatku.

Aktualne wymagania prawa budowlanego w odniesieniu do bloczków silikatowych

Od początku 2014 r. obowiązuje w Polsce Dyrektywa 2010/31/UE dotycząca poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Wprowadzenie nowych wytycznych jest spowodowane niezadowalającymi rezultatami, które wynikały z przyjętych wcześniej regulacji. Zmiany te skupiają się między innymi na energooszczędności i izolacyjności cieplnej ścian, a co z tym idzie pośrednio na materiałach, z których są one wykonywane.

Artykuł stanowiący o obowiązku kontroli obiektu budowlanego

Artykuł 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dokonywania okresowych kontroli obiektu budowlanego. Karze, za niedopełnienie obowiązków, podlega Wspólnota, a zatem warto wiedzieć co podlega kontroli, jak często należy je przeprowadzać oraz czy wymagane są do tego specjalne uprawnienia?

Sytuacja lokatorów budynku w przypadku zamiaru sprzedaży lub wyburzenia nieruchomości przez nowych właścicieli

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o problemach lokatorów z nowymi właścicielami nieruchomości. Zazwyczaj nowymi właścicielami kamienic, bądź innych nieruchomości budynkowych, w których co do zasady usytuowane są mieszkania komunalne, są potomkowie przedwojennych właścicieli, którzy w drodze wyroku Sądu odzyskali własność.

Nowa ustawa, więcej ryzyka dla deweloperów

Już za niecałe dwa miesiące znacząco zmieni się sytuacja deweloperów i ich klientów. Wszystko za sprawą nowej ustawy regulującej relacje pomiędzy firmami deweloperskimi a ich klientami.

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: szanse dla wąskich działek

Nowelizacja ma za zadanie przede wszystkich dostosować prawo krajowe do norm europejskich nie tylko w zakresie usytuowania budynku, ale także w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz wykonania instalacji telekomunikacyjnych.

Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 5 listopada 2007 roku

Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 5 listopada 2007 r zmieniające rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. z dnia 14 listopada 2007 r.)

Ustawa o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości

Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.


Stron: 32 ▾ Skocz do strony
◂◂  ◂  4 5 6 7 8  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator zwrotu podatku VAT za materiały budowlane

Społeczność budnet.pl ma już 19420 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 530

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >