VIII Ogólnopolski Kongres FM – wielkie podsumowanie

VIII Ogólnopolski Kongres FM – wielkie podsumowanie

Największe wydarzenie branży Facility Management w tym roku zakończyło się ogromnym sukcesem. VIII Ogólnopolski Kongres Facility Management zgromadził ponad 340 praktyków na co dzień zajmujących się profesjonalną obsługą nieruchomości komercyjnych. Podczas dziesięciu paneli tematycznych eksperci merytoryczni wraz z uczestnikami omawiali najważniejsze problemy branży i nakreślili kierunki rozwoju dla firm świadczących kompleksowe usługi FM. Czytaj dalej




Tegoroczna formuła spotkania odbiegała znacząco od tej, do której przyzwyczaili się stali bywalcy Kongresu. W agendzie, oprócz klasycznych prelekcji merytorycznych, znalazły się bowiem także panele dyskusyjne, które znacząco podniosły poziom interakcji pomiędzy uczestnikami. To właśnie dzięki nim udało się wywołać burzliwą wymianę zdań oraz zaprezentować omawiane tematy z wielu punktów widzenia. Prezentujemy krótką relację z najciekawszych momentów tegorocznej edycji Kongresu FM.


Sektor administracji publicznej poszukuje rozwiązań z obszaru FM


Do takich wniosków doszli eksperci uczestniczący w panelu dyskusyjnym dotyczącym kondycji rynku FM w Polsce. W rozmowie moderowanej przez Tomasza Kwiatkowskiego, prezesa IFMA Polska, wzięli udział Tomasz Urbanowicz (dyrektor Clar System), Cezary Szynkarczuk (zarządzający nieruchomościami w KSP), Sebastian Laskowski (przedstawiciel TPF Holding, nowej firmy świadczącej usług FM w Polsce), Robert Rutowicz (wieloletni ekspert z obszaru energetyki, Dyrektor Departamentu Obrotu Energią i Gazem w Polkomtel) oraz Sylwia Muller – dyrektor operacyjny w Sodexo Polska. Podczas rozmowy o stanie sektora powstał śmiały postulat zgłaszany przez uczestników, aby doprowadzić do zintensyfikowania dialogu pomiędzy przedstawicielami szpitali zarządzających swoimi nieruchomościami a firmami świadczącymi kompleksowe usługi FM.


Według ekspertów sektor administracji publicznej jest dla wielu firm nieodkrytym polem, które może jednak rokować na znakomite i pewne kontrakty w przyszłości. Wszystko zależy jednak od uświadamiania jego przedstawicieli co do korzyści, jakie można odnosić dzięki outsourcowaniu usług FM.

 

 

 

 

Czytaj również: „TOPTEN – Okna 2014”

 


Rozległe portfele nieruchomości rządzą się swoimi prawami


Zarówno podczas prelekcji, jak i w trakcie panelu dyskusyjnego ekspert ds. zarządzania rozproszonymi portfelami nieruchomości Adam Polanowski z Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami podkreślał, że zarządzanie grupą nieruchomości znacząco różni się od standardów, do których przyzwyczaił nas rynek komercyjny. Wśród ekspertów dzielących się swoimi przemyśleniami na temat restrukturyzacji, metod zarządzania czy też różnic w konstruowaniu umów dla portfeli nieruchomości znaleźli się także Tomasz Mizera z IBM Polska (ekspert ds. Systemów do Zarządzania Portfelami Nieruchomości – Europa Centralna i Wschodnia), Michał Dwurzyński (Dyrektor Departamentu Administracji TUiR / TUnŻ WARTA S.A.), Dominik Miniewicz (CEE Regional Facility Manager z CBRE) oraz Sebastian Czarnecki, odpowiedzialny za rozwój i sprzedaż usług budynkowych – ATM S.A.


Tytuł magistra z Facility Managementu? To trudne, ale możliwe


Polskie szkolnictwo wyższe powinno oferować możliwość zdobycia wykształcenia wyższego w dziedzinie Facility Management – taki wniosek płynie z eksperckiej dyskusji moderowanej przez Joannę Kozarzewską, ekspert z firmy HRK specjalizującej się na co dzień w rekrutacji profesjonalistów z rynku nieruchomości komercyjnych. Wśród ekspertów zasiedli przedstawiciele najważniejszych uczelni w kraju oferujących kształcenie w kierunku zawodu zarządcy nieruchomości komercyjnych. W dyskusji wzięli udział: dr Bartłomiej Śliwiński (wykładający na Uniwersytecie Warszawskim), Adam Polanowski (właściciel Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami), Tadeusz Brach (przedstawiciel Szkoły Głównej Handlowej), prof. Jerzy Mikulik (rektor w Akademii Górniczo‑Hutniczej) oraz Bogdan Zasada – przedstawiciel świata biznesu, wiceprezes IFMA Polska. Eksperci dyskutowali nad złożonością problematyki Facility Management i wieloma filozofiami budowania wartościowego programu nauczania, który odpowiadałby wymaganiom współczesnych pracodawców.


Faza rozruchu nowych obiektów i warszawski rynek biurowy w panelu od CBRE


Eksperci rynku biurowego skupili się na tematyce rozruchu nowych obiektów w kontekście rzeczywistego obrazy rynku. Joanna Mroczek, szefowa działu badań, zaprezentowała perspektywy rozwoju rynku biurowego w Warszawie w kontekście najbliższych lat, a Dominik Miniewicz, ekspert ds. Facility Management w regionie CEE, poprowadził panel dyskusyjny dotyczący wdrażania nowoczesnych technologii i usług FM na nowo powstałych inwestycjach budowlanych. Wzięli w nim udział Szymon Skobel, Dyrektor Pionu Sprzedaży w PKP Energetyka, Jerzy Szulc, dyrektor Zinel Facility Management, oraz Mariusz Szabrański, EMEA FM z CBRE.

 

 



Bezpieczeństwo galerii handlowych i brawurowy panel dyskusyjny Colliers Polska


Drugi dzień Kongresu rozpoczął się mocnym akcentem. Colliers Polska ze świetnie dysponowanym Radosławem Góreckim w roli moderatora porannego panelu dyskusyjnego, zaprezentował uczestnikom bardzo kontrowersyjny – jak się okazało – temat ochrony w nowo otwartych galeriach handlowych. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: Łukasz Domecki (General Counsel Apart), Maciej Jędrak (Innovation & New Business Developer, Microlocation Technology, CO‑Founder), Wojciech Rogala (Victoria Managment & Development), a także Maciej Sanetra (dyrektor CHR Pasaż Grunwaldzki, Echo Investment S.A.).


Panel Specjalny i nowy projekt benchmarkingu na polskim gruncie


O benchmarkingu w sektorze usług dla nieruchomości komercyjnych mówi się już od wielu lat. W Europie Zachodniej jest realizowany w różnych formułach przez wiele instytucji, natomiast w Polsce bardzo trudno o rzetelne i wartościowe badania w tym obszarze. Zbigniew Mazurek, ekspert z zakresu usług Facility Management, zaprezentował podczas Kongresu zarys projektu, który może się okazać przełomowy dla podmiotów działających na rynku krajowym.

 

Czytaj również: Fantastyczna czwórka

 


Zarządzanie parkami magazynowymi – pod szyldem Panattoni i JLL


Łukasz Matusak, Project Manager z Panattoni Europe, zaprezentował uczestnikom proces powstawania największych obiektów magazynowych w Polsce – podpoznańskich i podwrocławskich obiektów Amazon. Prelekcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, bowiem są to największe tego typu budynki w naszym kraju, a wielu przedstawicieli świata FM jest żywo zainteresowanych świadczeniem usług dla tego sektora. Z kolei Małgorzata Więcko, Dyrektor Działu Zarządzania Nieruchomościami, JLL, przedstawiła różnice w schemacie zarządzania nieruchomościami magazynowymi i biurowymi.


 
Nowoczesne technologie w obiektach komercyjnych

 
 
Po raz pierwszy w ośmioletniej historii Kongresu uczestnicy mieli okazję wzięcia udziału w Forum Technologii dla obiektów komercyjnych, podczas którego zostały zaprezentowane najciekawsze i najwydajniejsze rozwiązania stosowane w nowych obiektach. Inżynierowie współpracujący m.in. przy realizacji obiektów certyfikowanych oraz najnowocześniejszych konstrukcji budowlanych podzielili się swoją wiedzą i rekomendacjami dotyczącymi technologicznych aspektów funkcjonowania budynków. W panelu dyskusyjnym wzięli udział Jan Cieśla (Buro Happold), Magdalena Szubert (Ecophon Saint Gobain), Aleksandra Batko (Aged Sp. z o.o.) oraz Artur Met (Apa Group), którzy rozmawiali o zastosowaniu nowoczesnych technologii w najnowszych obiektach komercyjnych oraz korzyściach, jakie najemcy mogą odnosić dzięki ich stosowaniu. Część merytoryczną poświęconą technologiom rozpoczęli Patryk Białas oraz Sławomir Kostoru, którzy zaprezentowali przekrój technologii zainstalowanych w najnowocześniejszych biurowcach pasywnych Euro‑Centrum w Katowicach.

 

Systemy informatyczne wspomagające pracę zarządcy


 
Aby zarządzać efektywnie posiadanymi zasobami, profesjonaliści coraz częściej stosują specjalistyczne oprogramowanie, które wspomaga ich w codziennej pracy. O szerokim spektrum rozwiązań informatycznych mówił Zbigniew Mazurek w ostatnim panelu Kongresu. Zabrał on uczestników w krótką podróż po świecie nowoczesnych systemów BMS, CAFM, CMMS czy SMS. Dla wielu gości prelekcja była wspaniałym podsumowaniem ich dotychczasowych doświadczeń w tej dziedzinie.

 


 
Najważniejsze wnioski


 
Kongres FM to od wielu lat główne wydarzenie tego sektora. Gromadzi największą liczbę profesjonalistów zaangażowanych w jego codzienne życie a także organizacji instytucji oraz czołowych graczy rynkowych. To także jedyny event organizowany przez wydawców magazynu dla profesjonalistów, którzy przez cały rok pozostają w kontakcie z najważniejszymi przedstawicielami rynku. Po zakończeniu tegorocznej edycji do branży trafił jasny sygnał, że sektor administracji publicznej coraz usilniej poszukuje rozwiązań, które wspomogą jego funkcjonowanie. To znamienity moment, bowiem jeszcze nigdy w historii branży administracja publiczna nie wyrażała tak wyraźnie zapotrzebowania na usługi z obszaru FM. Cieszy również fakt tak dużej integracji środowisk FM‑owych, których przedstawiciele licznie pojawili się na wydarzeniu. Burzliwa dyskusja, jaka miała miejsce przy okazji panelu dotyczącego bezpieczeństwa w galerii handlowych, jeszcze wyraźniej uświadomiła wszystkim zebranym potrzebę normowania i podnoszenia jakości współpracy na linii najemca – facility manager – zarządca. To niezwykle ważne, by na wszystkich szczeblach administrowania obiektem istniała wysoka świadomość specyfiki i problematyki usług FM. Tylko dzięki edukacji i szerokiemu dialogowi będzie bowiem możliwe wypracowywanie wysokich standardów i zapewniani oczekiwanej jakości świadczenia usług.


2014-11-10
Źródło: forum-media / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Gdzie sprzedać łożyska do maszyn? Liczba postów: 8 Grupa: Trudne tema... mahdiambre, Sprzedawanie samochodu naprawdę może być stresujące, szczególnie gdy proces się przeciąga. Być może po prostu potrzebujesz chwili wytchnienia, aby o...
  • Świadectwa energetyczne - czekanie w blokach Liczba postów: 7 Grupa: Aktualności Dating apps, including TikTok 18, impact sociodemographic and psychosocial dynamics by shaping relationships, self-expression, and cultural trends. They connect...
  • Wywóz śmieci Liczba postów: 3 Grupa: Trudne tema... Właśnie planuję pozbyć się zalegających śmieci po remoncie starego domu. Zastanawiam się nad kontenerem na śmieci we Wrocławiu od Zamów-Kontener https://zamow-k...
  • Pomysł na życzenia Liczba postów: 1 Grupa: Trudne tema... Jeśli szukasz inspiracji na najpiękniejsze podziękowania za życzenia urodzinowe, warto postawić na serdeczne słowa, które wyrażą wdzięczność za pamięć i miłe ży...
  • Skuteczna reklama dla e-biznesu? Liczba postów: 282 Grupa: Trudne tema... Priorytetem jest dostarczanie usług najwyższej jakości, które wyróżniają się kreatywnością i skutecznością. Projekty są realizowane z uwzględnieniem potrzeb kli...

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19458 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 185

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >