V Kongres Stolarki Polskiej: Razem otwieramy świat
W dniach 22-23 maja 2014 roku w hotelu Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim odbyła się piąta odsłona Kongresu Stolarki Polskiej. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników wśród których, obok przedstawicieli branży stolarki budowlanej, obecni byli reprezentanci świata nauki, biznesu, mediów i instytucji rządowych oraz samorządowych.
Czytaj dalej
Piąta już odsłona Kongresu Stolarki Polskiej odbyła się pod hasłem: „Razem otwieramy świat". W roli prowadzącego wystąpił znany dziennikarz radiowy – Jakub Strzyczkowski. Program merytoryczny wydarzenia obfitował w najważniejsze zagadnienia związane z funkcjonowaniem sektora stolarki budowlanej. – W tym roku zanotowaliśmy rekordową frekwencję uczestników – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, organizatora imprezy – Kongres to doskonała okazja do dyskusji i wzajemnej wymiany doświadczeń. Dzięki spotkaniu możemy określić wspólne stanowisko i sformułować dalsze kierunki rozwoju branży – dodaje Paweł Wróblewski.
Pierwszy dzień obrad poświęcony był tematyce eksportu i internacjonalizacji przedsiębiorstw. W ramach I bloku kongresowego, na pytania o najefektywniejsze strategie umiędzynarodowienia i korzyści płynące z ich realizacji odpowiadali naukowcy i przedstawiciele firm z branży. Pasjonująca była również realizowana w tej części Kongresu dyskusja dotycząca budowania silnej marki i kształtowania jej wizerunku na rynkach zagranicznych. Podczas II bloku swoimi bezcennymi doświadczeniami odnośnie ekspansji za granicę podzielili się natomiast polscy liderzy z wiodących przedsiębiorstw z branży.
Zwieńczeniem pierwszego dnia Kongresu była uroczysta Gala, w czasie której wręczono Certyfikaty Związku POiD. W czasie wieczornej imprezy, po raz drugi w historii, przyznano także branżowe nagrody – Orły Polskiej Stolarki. Zaszczytne tytuły trafiły do laureatów w dwóch kategoriach. Orły w kategorii „Wyróżnienie Prezesa Związku Polskie Okna i Drzwi" otrzymał Janusz Uberna (firma Soudal) i ARIES Firma Produkcyjno-Handlowa Edward Skał. W wyniku rozstrzygnięcia plebiscytu na „Osobowość Roku Branży Stolarki Budowlanej 2013" statuetkę w tej kategorii odebrał Tomasz Grela, Prezes Zarządu firmy Aluprof S.A. Podczas Gali wyróżniono również wybitnych przedstawicieli branży, którym wręczono Honorowe Członkostwa w Związku Polskie Okna i Drzwi. Otrzymali je Ryszard Florek, Prezes i właściciel firmy FAKRO oraz Kazimierz Jaworski, wieloletni Dyrektor Generalny i twórca sukcesu firmy Winkhaus Polska Beteiligungs.
Drugi dzień Kongresu rozpoczął się od konferencji prasowej, na której rozstrzygnięto wyniki ogólnopolskiego konkursu architektonicznego „BARGEWORK – biuro na wodzie". Spotkanie było unikalną okazją do zobaczenia najlepszych prac, prezentujących innowacyjny projekt biura w całości umiejscowionego na wodzie. Następnie uczestnicy Kongresu wzięli udział w III bloku obrad poświęconym prawidłowemu montażowi stolarki. W ramach dyskusji, eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz przedstawiciele firm rozmawiali na temat regulacji w tej dziedzinie i wspólnie zastanawiali się, jak zapewnić wysoką jakość prac montażowych. Organizatorzy Kongresu przygotowali również specjalne, praktyczne warsztaty dla architektów, którzy zapoznali się z nowoczesnymi narzędziami do projektowania.
Kongres tradycyjnie zakończył się ogłoszeniem rezolucji, które wyznaczają dalsze kierunki funkcjonowania Związku POiD i wpływają na rozwój całej branży. Ustalono, że zorganizowane zostanie spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w celu przedyskutowania zapisów w warunkach technicznych dotyczących montażu stolarki budowlanej. Podobne spotkanie w gronie reprezentantów branży poświęcone będzie konsultacjom instrukcji montażu stolarki opracowanej przez Instytut Techniki Budowlanej. Uzgodniono także potrzebę cyklicznych rozmów ze środowiskiem architektów na temat prawidłowego montażu stolarki w projektach budowlanych oraz konsultacje z Ministerstwem Edukacji Narodowej odnośnie możliwości stworzenia zawodu montażysty stolarki budowlanej i rozpoczęcia procesu kształcenia w tym zakresie w szkołach budowlanych. Zgodnie z rezolucjami, przedmiotem spotkania w środowisku reprezentantów sektora będzie także Branżowy Program Promocji polskiej stolarki budowlanej na rynkach zagranicznych na lata 2015-2020. Podkreślono również potrzebę dalszej kooperacji środowiska, co będzie miało istotny wpływ na realizację wszystkich założonych celów.
2014-05-28
Źródło: POiB / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Kobiece firmy budowlane coraz powszechniejsze Liczba postów: 6 Grupa: Aktualności
- Biuro rachunkowe- Gliwice Liczba postów: 47 Grupa: Trudne tema... Znalezienie wiarygodnego księgowego jest ważne dla skutecznego zarządzania sprawami finansowymi. W Gliwicach jest kilka biur rachunkowych, które są polecane: B...
- Telewizja internetowa Liczba postów: 164 Grupa: Trudne tema... Jakie jeszcze znacie strony z filmami podobne do https://vider.net.pl/ ?
- Z jakich firm kurierskich korzystacie? Liczba postów: 61 Grupa: Trudne tema... Urbee pomaga przedsiębiorcom w integracji platform dostawczych, takich jak Uber Eats, czy Bolt Food. To prosty sposób na lepsze zarządzanie zamówieniami, zwięks...
- Akcesoria drogowe Liczba postów: 13 Grupa: Trudne tema... Niebezpieczny zakręt wymaga nie tylko odpowiednich znaków drogowych, ale również dodatkowych zabezpieczeń, takich jak bariery ochronne. Znaki ostrzegawcze powin...