W Katowicach otworzono nowoczesny dworzec PKP

W Katowicach otworzono nowoczesny dworzec PKP

Prawie 6000 m kw. powierzchni, 31 punktów handlowych, 49 kamer monitoringu, dziewięć kas i dwa punkty obsługi podróżnych oraz inteligentny system zarządzania obiektem - to nowa hala dworca w Katowicach oficjalnie oddana dziś (29 października br.) do użytku.



Po prawie dwóch latach od rozpoczęcia budowy, inwestorzy – PKP S.A. i NEINVER Polska – oddają pasażerom jeden z najnowocześniejszych dworców kolejowych w kraju. 

 

Czytaj również: B&B Warszawa-Okęcie

 

- Przebudowa katowickiego dworca była bardzo ważnym projektem inwestycyjnym Grupy PKP w ostatnich latach. Cieszy mnie, że tak duże przedsięwzięcie w centrum miasta, skomplikowane pod względem architektonicznym i budowlanym, udało się nam przeprowadzić tak sprawnie. Po oddaniu kolejnych elementów tej inwestycji, katowicki dworzec stanie się centrum komunikacyjnym z prawdziwego zdarzenia. Pozytywne doświadczenia, które czerpiemy z tego projektu, będziemy z pewnością wykorzystywać również w innych miejscach w Polsce – mówi Jakub Karnowski, prezes zarządu Grupy PKP. 

 

 

Przez nowoczesny i designersko urządzony budynek w ciągu roku przewinie się nawet około 12 milionów osób. Każdej doby przez stację Katowice Osobowa przejeżdża 520 pociągów. Oko podróżnych ucieszy zwłaszcza wystrój wnętrz hali, w którym wykorzystano proste, ale szlachetne materiały: szkło, stal nierdzewną i surowy beton, pokryty jedynie środkami przeciwpylnymi. 

 

 

Hala dworca przestronna, dobrze oświetlona i klimatyzowana ma jeszcze jedną zaletę: jest przyjazna osobom niepełnosprawnym. Prawie w całości – w odróżnieniu od poprzedniego dworca w Katowicach – znajduje się na jednym poziomie. Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji w samym centrum Katowic, realizowanej wspólnie przez PKP S.A. i NEINVER Polska.

 

Czytaj również: Polskie zamki zaadaptowane na ekskluzywne hotele

 

W pierwszym kwartale 2013 roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, który będzie istotnym elementem komunikacji publicznej aglomeracji górnośląskiej. Natomiast w połowie roku, razem z Galerią Katowicką, oddany zostanie do użytku parking podziemny na 1200 samochodów. Te trzy elementy stworzą – jedno z największych w naszym kraju – centrum integrujące w jednym miejscu komunikację kolejową, publiczną oraz indywidualną. 

 

 

- Dworzec kolejowy to tylko część wartego ponad 70 mln euro projektu podnoszącego jakość komunikacji kolejowej i autobusowej w największej polskiej aglomeracji. Wierzymy, że razem z oddanymi w przyszłym roku do użytku Galerią Katowicką oraz jednym z największych w Polsce parkingiem podziemnym pomogą przywrócić centrum miasta dawny blask – mówi Agata Brzezińska, Country Manager Neinver Polska. 

 

 

Inwestorami projektu przebudowy pl. Szewczyka, w ramach której powstaje dworzec kolejowy i autobusowy, Galeria Katowicka oraz biurowiec, są NEINVER Polska i PKP S.A. Funkcję generalnego wykonawcy pełni STRABAG Sp. z o.o., a inwestycje infrastrukturalne wokół kompleksu realizuje Urząd Miasta Katowice. Za komercjalizację lokali w handlowej części katowickiego dworca była odpowiedzialna międzynarodowa firma doradcza Cushman&Wakefield.

 

Źródło: Ciszewski MSL / budnet.pl

Tagi

Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19396 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 523

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >