W Kościerzynie powstanie kolejne centrum handlowe
W przyszłym roku Kościerzyna wzbogaci się o kolejne centrum handlowo-usługowe - Stary Browar Kościerzyna. Jednak już teraz warto poznać historię związaną z tym miejscem – w XIX w. istniał tu Browar Kościerski, chluba miasta i regionu.
Czytaj dalej
Stary Browar Kościerzyna to nowe centrum handlowo-usługowe, które powstaje w Kościerzynie (woj. pomorskie), na terenie istniejącego tu niegdyś Browaru Kościerskiego. Zarówno poprzez nazwę, logo, jak i znajdujące się w nim atrakcje, Stary Browar Kościerzyna będzie nawiązywać do przeszłości tego obiektu. A jest do czego, bowiem tradycje browarnicze w Kościerzynie liczą już kilkaset lat. Początkowo, zwłaszcza w XVI w., piwo produkowano na własny użytek, jednak z czasem niektóre z przydomowych browarów przekształciły się w większe przedsiębiorstwa. W rezultacie już w XIX w. w Kościerzynie prężnie działały 2 browary, a rocznie kilkadziesiąt tysięcy litrów piwa trafiało do odbiorców w niedalekim Gdańsku.
Największy w mieście Browar Kościerski (Berenter Bierbrauerei) zlokalizowany był przy dzisiejszej ulicy Miodowej. Jego powstanie szacuje się na 1856 rok, kiedy to właścicielem nieruchomości stał się Carl Hanff z małżonką. W 1872 r. browar posiadał już własną fermentownię i leżakownię, a słodownia była w trakcie przebudowy. BrowarKościerski kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, jednak najszybciej rozwijał się pod rządami Abrahama Berenta oraz jego późniejszego wspólnika, Wilhelma Brendela. W browarze pracowało wówczas średnio piętnastu pracowników, w większości mieszkańców Kościerzyny. W czasach rozkwitu budynki browaru znajdowały się po obu stronach ulicy, a łączył je specjalny, podziemny tunel, ułatwiający komunikację.
Czytaj również: Realizacja II etapu Słonecznego Osiedla
- "W południowej części kompleksu browaru znajdował się spichlerz, dom właściciela, wozownia, budynek produkcyjny (słodownia) z charakterystycznym kominem zwieńczonym nasadą kominową typu „strażak” oraz obiekty gospodarcze. Natomiast po północnej stronie ulicy – m.in. kotłownia, skład lodu (pozyskiwanego zwłaszcza z Jeziora Kaplicznego), tłocznia i magazyn. Zabudowania te doskonale widać na panoramie znajdującej się w zbiorach naszego muzeum" – wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej.
W okresie międzywojennym browar produkował kilka rodzajów piwa, cenionych nie tylko przez lokalnych klientów, ale również armatorów statków. W Gdańsku kościerskie piwo sprzedawane było w firmowym sklepie przy ul. Podwale Przedmiejskie 69. Za tajemnicę wyjątkowego smaku tego trunku uznawano doskonałą wodę. Druga wojna światowa oraz okres komunizmu nie oszczędził i Browaru Kościerskiego. Przejęty przez Skarb Państwa w 1947 roku, a następnie wykupiony przez kolejnych właścicieli prywatnych, którzy zdawali się nie mieć pomysłu na jego rozwój, browar chylił się ku upadkowi. Ostatecznie w 1948 r. przekształcono go w Fabrykę Miodów Pitnych, a następnie zamknięto (w 1998 r.)
Czytaj również: Inwestycje komercyjne napędzają rynek obrotu gruntami
Obecnie z dawnej dumy Kościerzyny pozostała tylko wieża słodowni z wysokim, ceglanym kominem (w sumie mierzą 16 metrów wysokości) oraz stalowym wiatrołapem przypominającym anioła. Jednak tradycje browarnicze regionu nie zostaną zapomniane. Budynek ten, niemy świadek historii tego miejsca, dzięki inicjatywie prywatnej Pana Jarosława Ogórkiewicz oraz symbolicznemu acz ważnemu wsparciu finansowemu z Inicjatywy JESSICA, zostanie odbudowany z zachowanej z rozbiórki cegły i wkomponowany w nowe centrum handlowo-usługowe - Stary Browar Kościerzyna. W centrum znajdzie się lokalna warzelnia piwa (w planach jest produkcja trzech gatunków) oraz stylowy pub z wyeksponowanymi kadziami i pamiątkami po dawnym browarze.
Pamiątki związane z Browarem Kościerski można obejrzeć także w Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie: oprócz wspomnianej XIX-wiecznej panoramy, już w przyszłym roku zostanie tam otworzona wystawa, na której znajdą się zabytkowe przedmioty znalezione podczas prac archeologicznych na terenie dawnego browaru.
Źródło: Sigma International / budnet.pl
Komentarze
Tagi
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Jaki powinien być hotel idealny? Liczba postów: 32 Grupa: Inwestycje Jakiś czas temu byłem na weekend w Poznaniu i zatrzymałem się w polecanym mi Hotel Poznań Włoski - Liceum dla Dorosłych Poznań , który według mnie oferuje wysok...
- Jak w ostatnich latach kształtowały się zmiany w b... Liczba postów: 1 Grupa: Inwestycje
- Jakie mieszkanie wybrać? Deweloperskie czy używane... Liczba postów: 224 Grupa: Inwestycje Czy ktoś z Was zdecydował się na opcje jaką jest zarządzanie najmem? W sieci znalazłam te firmę - https://alavoro.pl/zarzadzanie-mieszkani em/. Pojęcie zarządzan...
- Zakup mieszkania: od dewelopera czy z rynku wtórne... Liczba postów: 19 Grupa: Inwestycje Cześć! Planujesz zakup nowego mieszkania w Katowicach? Według mnie, warto zajrzeć na stronę GeoGrupa. Mają tam wiele propozycji nowych mieszkań w różnych części...
- Czy kupno mieszkania z rynku wtórnego jest korzyst... Liczba postów: 31 Grupa: Inwestycje Jeśli myślisz o zakupie mieszkania, koniecznie zerknij na ofertę dewelopera https://www.osiedlealeksandria.pl/ jeśli interesuje Cię miejscowość Aleksandrów Łódz...