W Polsce rozwija się segment biurowców Built-to-Suit

W Polsce rozwija się segment biurowców Built-to-Suit

Bouygues Immobilier Polska, francuski deweloper mieszkaniowy, planuje w 2017 roku sprzedać łącznie 1150 mieszkań. Firma planuje w tym roku wprowadzić do sprzedaży łącznie 12 nowych inwestycji mieszkaniowych w Warszawie i Wrocławiu. Jednym z jej priorytetów jest także rozwój działalności w Poznaniu i Krakowie. Ważnym filarem funkcjonowania spółki jest także pozyskiwanie nowych gruntów pod inwestycje oraz realizacja projektów biurowych w modelu Build-to-Suit Czytaj dalej

 

Realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych sprzyja m.in. korzystne otoczenie makroekonomiczne. Rynek mieszkaniowy cechuje duża stabilność, wynikająca m.in. z niewielkiego poziomu bezrobocia i utrzymującego się niskiego poziomu stóp procentowych, co obserwować można już od 2015 roku.


 Bouygues Immobilier Polska kupuje nowe grunty pod inwestycje mieszkaniowe i rozwija segment biurowców Built-to-Suit

 

Czytaj również: Podpisano pierwszy kontrakt termomodernizacyjny w formule PPP

 

Zdaniem ekspertów firmy, przynajmniej do 2018 roku wpływ na ogólny poziom popytu na mieszkania będzie miał wciąż jeszcze program MDM, który jest obecnie wygaszany i przez kilka lat swojego funkcjonowania wspierał dochodzenie przez klientów do własności lokali. Z kolei pierwsze nieruchomości w ramach programu Mieszkanie Plus pojawią się najwcześniej na początku 2019 r. Wpływ tego programu na branżę deweloperską eksperci firmy oceniają jako raczej umiarkowany.
W ramach programu Mieszkanie Plus koszt budowy nie może przekroczyć 3000 zł/mkw. Będzie to program adresowany w dużej mierze do małych i średnich miast, gdzie aktywność deweloperów jest relatywnie niewielka, oraz obrzeży dużych ośrodków miejskich.

 

Coraz więcej klientów kupuje mieszkania za gotówkę

Od 2013 roku obserwujemy stabilizację sytuacji na rynku deweloperskim. Coraz większa liczba nabywców decyduje się również na zakup mieszkania za gotówkę. W Bouygues Immobilier Polska łączna liczba Klientów, którzy realizują transakcje gotówkowe, wzrosła i dochodzi obecnie aż do 50% – powiedział Krzysztof Foder, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Bouygues Immobilier Polska.

 

Obserwujemy, że Klienci stają się także coraz bardziej świadomi i wymagający. Do biur sprzedaży przychodzą często już po preselekcji ofert w Internecie oraz ze wstępną wiedzą o danej inwestycji. Rosnące oczekiwania nabywców dotyczące jakości inwestycji oraz procesu obsługi Klienta stymulują z kolei rynek do rozwoju. Sprawiają, że firmy deweloperskie zwracają szczególną uwagę na poziom satysfakcji Klienta oraz innowacyjne metody prezentacji oferty. Dlatego w naszym nowym Atelier
i Biurze Sprzedaży zastosowaliśmy interaktywną i przyjazną makietę inwestycji. Przy okazji prezentacji oferty wykorzystujemy także technologię rzeczywistości wirtualnej.

Dzielnice obrzeżne Warszawy i ich potencjał

Korzystne warunki na rynku nieruchomości są widoczne przede wszystkim w Warszawie, która niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony deweloperów. Zdaniem ekspertów Bouygues Immobilier Polska, duży potencjał inwestycyjny zaobserwować można m.in. w dzielnicach obrzeżnych takich jak: Białołęka, Bemowo, Ursus, Włochy czy Wawer. Za sprawą budowy drugiej linii metra popularność mieszkalną i biznesową zyskają również Wola, Targówek oraz Bemowo.

 

Harmonijne wpisywanie się danej inwestycji w przestrzeń miejską to kluczowy czynnik, który decyduje o lokowaniu nowych inwestycji przez Bouygues Immobilier Polska. Filozofia Urban Area, stworzona przez Dział Innowacji firmy, opiera się na tworzeniu zróżnicowanej tkanki miejskiej, w ramach której znajdą się zarówno lokale mieszkalne, jak i oferta usługowa, biura czy obiekty użyteczności publicznej.

 

–  Wyróżnia nas podejście bazujące na tworzeniu kameralnych inwestycji mieszkaniowych, które liczą od 50 do 100-150 mieszkań, i w sposób zrównoważony, zgodnie z filozofią Urban Area, wpisują się w przestrzeń miejską. Co równie ważne, niewielkim wspólnotom mieszkaniowym następnie łatwiej zarządza się takimi kameralnymi budynkami. Istotną rolę odgrywa także certyfikacja naszych inwestycji, potwierdzająca zrównoważony charakter, ekologiczność i wysoką jakość wykonania budynku. Takie certyfikaty mają inwestycje La Melodie i Camelia powiedział Tymon Nowosielski, dyrektor oddziału Warszawa, Bouygues Immobilier Polska.

 

Deweloperzy w poszukiwaniu gruntów pod nowe inwestycje

Na ten moment  deweloperzy nie mogą narzekać na popyt, jednak branża zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądał rynek, jeśli wejdą w życie zmiany prawne zawarte w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Z jednej strony ma on duży potencjał, aby uprościć proces inwestycyjny dzięki konieczności uzyskania jednej zgody, zamiast kilku pomniejszych. Z drugiej natomiast duże zmiany wprowadzane na raz, wraz z modyfikacją terminologii, mogą powodować wątpliwości  interpretacyjne, co w rezultacie początkowo może wydłużać procedury w urzędach. Niemniej jednak Kodeks jest rewolucją, na którą cała branża czeka z utęsknieniem.

 

Na ceny ziemi ma wpływ wiele czynników, nie tylko lokalizacja, ale i uzbrojenie gruntów czy przynależąca do nich zieleń. W przypadku terenów w Warszawie, różnice w kosztach ziemi są kolosalne, co ostatecznie przekłada się też na poziomy cen mieszkań w poszczególnych dzielnicach. Najwięksi deweloperzy cały czas aktywnie poszukują nowych gruntów pod inwestycje i chociaż część ziemi będącej w zasobach Skarbu Państwa zostanie wykorzystana na cele realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego, to inwestorzy nie obawiają się, że ziemi może zabraknąć na prywatną działalność gospodarczą.

 

- 80-90% ofert gruntów, które nabywa firma Bouygues Immobilier Polska pochodzi od podmiotów prywatnych. W zakresie pozyskiwania gruntów mamy duże doświadczenie i dokonania – w zeszłym roku zabezpieczyliśmy aż 10 parceli na terenie Warszawy i w związku z dynamicznym rozwojem wciąż poszukujemy nowych – mówi (MRICS) Daniel Radkiewicz, dyrektor ds. rozwoju w Bouygues Immobilier Polska. - Podejmując decyzję o wyborze gruntu, zawsze minimalizujemy ryzyko – zgodnie z naszą strategią kupujemy działki pod kilka mniejszych inwestycji w różnych dzielnicach, co zapewnia dywersyfikację alokacji środków. Współpracujemy zarówno z brokerami, jak i prywatnymi właścicielami, którzy często sami się do nas zgłaszają – dodaje Radkiewicz.


Czy polski rynek komercyjny dojrzewa do modelu Build-To-Suit (BTS)

Na większości rynków europejskich budowa biur w modelu Build-to-suit to nie trend, to standard. Firmy, które mają określoną filozofię i sprecyzowane potrzeby oczekują, że biurowiec dostosuje się do nich, a nie oni do niego, jak to ma miejsce w przypadku najmu gotowej powierzchni komercyjnej.

 

- Na początku tworzymy tylko główne założenia projektu. To od przedsiębiorców zależy, jak dany biurowiec i przestrzeń wokół niego zostanie ostatecznie zaplanowana. Na kolejnym etapie realizujemy pomysł wspólnie z inwestorem. Aktualnie finalizujemy inwestycję West Point 120 na Ochocie. Poszukujemy do niej dojrzałego najemcy, który będzie chciał partycypować w procesie kreowania komfortowego budynku dostosowanego do potrzeb firmy i jej pracowników. Podobne projekty Bouygues Immobilier realizował już we Francji – zaprojektowaliśmy tam inwestycje m.in. dla Sanofi czy Microsoftu – opowiada Łukasz Paryś, dyrektor ds. realizacji projektów biurowych.

 

Czytaj również: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie ma kolejnych partnerów



Bouygues Immobilier Polska planuje umacniać swoją strategię budowy biur w modelu BTS na polskim rynku, który dzięki rozwojowi różnych sektorów biznesowych, jest coraz bardziej otwarty na indywidualne rozwiązania w budownictwie komercyjnym.

 


2017-03-23
Źródło: 24/7Communication / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19444 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 331

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >