W cieniu wieży Eiffla
Paryż to stolica i największa aglomeracja Francji. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Ze względu na ilość zabytków i atrakcji miasto jest rok w rok odwiedzane przez blisko trzydzieści milionów turystów.
Czytaj dalej
W Paryżu jest wszystko czego dusza zapragnie. Zabytki, muzea, teatry, restauracje, eleganckie domy towarowe i butiki. Każdy bez problemów znajdzie tu coś dla siebie. W mieście zawsze jest pięknie, jednak w szczycie sezonu turystycznego, czyli późną wiosną i latem, trzeba się liczyć z tłumem turystów.
Historia
Paryż był pierwotnie osadą celtycką, głównym ośrodkiem plemienia Paryzjów. W 52 roku p.n.e. przybyli tu Rzymianie. Niedługo później miasto zaczęło się rozwijać na lewym brzegu Sekwany. Rzymianie władali miastem aż do 508 roku, kiedy to Chlodwig I, król Franków, założyciel dynastii Merowingów, uczynił je swoją stolicą.
W XI wieku Paryż został znacząco rozbudowany na prawym brzegu. W XII i XIII wieku, a zwłaszcza za rządów Filipa II nastąpił szybki rozwój miasta. Powstała pierwsza forteca Luwru oraz ważniejsze paryskie kościoły, w tym katedra Notre Dame. Miasto stawało się również ośrodkiem życia intelektualnego. W XII wieku powstał tu Uniwersytet Paryski, jeden z pierwszych uniwersytetów średniowiecza. Przed nim powstał jedynie około 1088 roku Uniwersytet w Bolonii.
Rozwój miasta przerwała najpierw epidemia dżumy, która w XIV wieku zdziesiątkowała Europę, a następnie wojna stuletnia, czyli seria konfliktów zbrojnych, które z przerwami w latach 1337-1453 toczyły się przez 116 lat wieku pomiędzy Anglią i Francją.
Po wyparciu Anglików, za panowania Walezjuszy, nastąpił bujny rozkwit kulturalny Paryża, choć władcy z tej dynastii często przebywali poza miastem, w zamkach w Dolinie Loary. Franciszek I rozbudował Luwr, był też mecenasem sztuki i sprowadził do Paryża wielu artystów. Pod koniec panowania dynastii Walezjuszy Paryż stał się świadkiem masakry znanej w podręcznikach historii jako Noc świętego Bartłomieja. W nocy z 23 na 24 sierpnia 1572 roku nastąpiła rzeź francuskich ewangelików reformowanych, zwanych potoczenie hugenotami. W rezultacie wojen religijnych tron objął Henryk IV, pierwszy król z dynastii Burbonów. Przy tej okazji padły znamienne słowa : ''Paryż wart jest mszy''.
Burbonowie kontynuowali rozbudowę miasta, stawiając wiele znaczących budynków. Powstawały nowe dzielnice. Rozwój Paryża nie został zahamowany mimo przeniesienia, przez Ludwika XIV, siedziby królewskiej do pobliskiego Wersalu.
14 lipca 1789 roku wybuchła rewolucja francuska, którą zapoczątkowało zdobycie paryskiego więzienia Bastylii. W jej następstwie stracono króla Ludwika XVI i powołano republikę. Paryż był sceną kolejnych przewrotów. Pozostał stolicą Francji w okresie rządów Napoleona Bonaparte i restauracji Burbonów.
Paryskie demonstracje w 1848 roku rozpoczęły Wiosnę Ludów, a we Francji spowodowały powstanie II Republiki. Po dojściu do władzy Napoleona III i ogłoszeniu II Cesarstwa rozpoczęto wielką przebudowę Paryża, nadzorowaną przez Georges’a Haussmanna. Obecny wygląd centrum miasta jest w dużej mierze efektem tych działań. Monumentalne budynki miały świadczyć o znaczeniu Paryża, aspirującego do dumnego miana ''stolicy świata''.
Mimo wojny i zawirowań politycznych pod koniec XIX wieku Paryż zaczął przeżywać okres rozkwitu. Podczas jednej z wystaw światowych, które w Paryżu gościły kilkukrotnie, powstał jeden z symboli miasta jakim jest wieża Eiffla.
Podczas II wojny światowej w 1940 roku Wehrmachtowi udało się praktycznie bez walki zająć miasto, które znalazło się w strefie okupowanej przez III Rzeszę.
Okupacja zakończyła się wyzwoleniem w roku 1944. Po wojnie Paryż utracił swoją pozycję kulturalnej stolicy świata, ale pozostał ważnym ośrodkiem życia intelektualnego i artystycznego.
Czytaj również: Dom o oryginalnym kształcie?
Zabytki
W Paryżu znajduje się wiele zabytków z różnych epok, dzieł sztuki, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu międzynarodowym.
Dodatkowym udogodnieniem dla turystów jest wprowadzenie Paris Museum Pass, czyli imiennej karty umożliwiającej wstęp do muzeów, pałaców, i innych atrakcji znajdujących się w Paryżu i jego okolicach bez konieczności kupowania biletów.
Jednym z obiektów, które są na liście każdego turysty odwiedzającego Paryż, jest gotycka katedra Notre-Dame de Paris. Jej nazwa znaczy tyle co ''Nasza Pani'' i odnosi się do Matki Boskiej. Jej budowa trwała w latach 1163-1345. Jest to kościół pięcionawowy z krótką nawą krzyżową, dość długim prezbiterium i podwójnym obejściem na półkolu. Całą szerokość fasady zajmują trzy portale, z czego środkowy jest najszerszy. Wyrzeźbiono na nim scenę ''Sądu Ostatecznego''. Zamiast kolumienek na cokołach lub wspornikach ustawiono figury zwieńczone baldachimami. W najwyższej części łuku znajduje się płaskorzeźba Matki Boskiej Tronującej z Dzieciątkiem, obok zaś uwieczniono inicjatorów budowy katedry, biskupa Maurice de Sully i króla Ludwik VII w otoczeniu aniołów.
Najbardziej znanym obiektem architektonicznym w Paryżu, żeby nie powiedzieć że symbolem Francji, jest wieża Eiffla. ''Żelazna dama'' stoi w zachodniej części miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Zbudowano specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku, by upamiętniała setną rocznicę rewolucji francuskiej. Projekt podkreślał architektoniczne walory żelaza, wbrew dominującemu w XIX wieku akademizmowi, który uważał żelazo za prosty materiał budowlany. Projekt wykorzystywał doświadczenia epoki i jej konstruktora, Gustave'a Eiffela, w budowie kolejowych mostów żelaznych. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, lecz Eiffel nie chciał do tego dopuścić i założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne.
Nowoczesne budowle w Paryżu
Cinématheque Française, czyli Filmoteka Francuska, mieści się tu od 2005 roku. Budynek został zaprojektowany przez Franka Gehry'ego. Mieści się tam muzeum filmu oraz biblioteka filmowa. Są też dwie nieduże sale prezentujące seanse i wykłady. Budowla, ukończona w 1993 roku, miała służyć pierwotnie American Center, ale organizacja nie miała wystarczająco pieniędzy na jej utrzymanie.
Otwarciu Filharmonii Paryskiej towarzyszyła atmosfera skandalu. Nie mało, że wykonawcy projektu mieli dwa lata spóźnienia, to do tego cały budynek kosztował trzy razy więcej niż zakładano pierwotnie. Zaprojektowana przez słynnego francuskiego architekta Jeana Nouvela, laureata Nagrody Pritzkera, budowla leży w obrębie wewnętrznej obwodnicy Paryża, Peripherique. Fasadę zdobi 340 000 metalowych ptaków, które wydają się lecieć na północny wschód, w kierunku Saint-Denis.
Czytaj również: Szklane cuda architektury
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Rusztowania Liczba postów: 12 Grupa: Innowacje w... Jeśli szukacie niezawodnych podestów ruchomych w Poznaniu, koniecznie sprawdźcie ofertę firmy Instant https://instant.com.pl/sprzedaz-i-wynaje m-podestow-poznan/...
- Wyposażenie do laboratoriów Liczba postów: 63 Grupa: Innowacje w... Urządzeniem wykorzystywanym do nieinwazyjnej analizy materiałów jest spektrometr nir , który umożliwia uzyskanie wyników bez konieczności ich przygotowania. Tec...
- Odrestaurowana kamienica na ulicy Mierniczej 9, we... Liczba postów: 3 Grupa: Architektur...
- Kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu Liczba postów: 12 Grupa: Architektur...
- Wentylacja z odzyskiem ciepła Liczba postów: 28 Grupa: Innowacje w... Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie i ja również jestem zdania, że w szczególności przy większych budynkach fajnie jest je zamontować. Na pewno polecam ka...