W jaki sposób wygłuszyć ściany

W jaki sposób wygłuszyć ściany

Marzy nam się spokojny wieczór, w romantycznej atmosferze, a tu nagle słychać zza ściany, że sąsiedzi właśnie organizują sobie parapetówkę. Mieszkanie w bloku ma jak widać nie tylko swoje zalety, ale i wady. Czytaj dalej

 Hałas w mieszkaniu jest bardzo uciążliwy, a wręcz szkodliwy dla mieszkańców. Powoduje rozdrażnienie, źle działa na nasze samopoczucie. Jeśli nie szkoda nam kilku centymetrów przestrzeni, warto wykonać dodatkową izolacje, która zniweluje dźwięki płynące zza ściany.

 

Wyciszamy mieszkanie

 Obecnie w budownictwie przy zastosowaniu lekkich materiałów brak izolacji akustycznej powoduje, że mimo woli zaczynamy brać mimowolny udział w życiu naszych sąsiadów. Na szczęście są metody zadbania o nasz spokój, tak aby odgłosy w naszym mieszkaniu dochodziły jedynie z niego.

 

 

Czytaj również: Cegła we wnętrzu

 

 Sposobów na wyciszenie mieszkania od wewnątrz jest kilka. Na rynku dostępne są choćby specjalne maty akustyczne, które można kłaść na podłogę czy na ścianę. Te ścienne nie wymagają już żadnych dodatkowych wykończeń, ponieważ są obite PVC imitującym skórę lub inną ozdobną tkaninę. To niestety dosyć kosztowne rozwiązanie, ponieważ sam materiał będzie nas kosztować nawet 200 złotych/metr. 

 

 O wiele tańszym rozwiązaniem jest korek techniczny. Płyty przykleja się bezpośrednio do ścian klejem do korka. Naklejony na całą ścianę również nie wymaga żadnego dodatkowego wykończenia. Można co jedynie pomalować. Ważne, by wyklejenie obejmowało całą ścianę i było szczelne. 

 

Czytaj również: Okładzina korkowa jest doskonałą izolacją akustyczną i termiczną

 

 

 Niekiedy najdogodniejszą metodą wyciszenia ścian jest pokrycie ich tynkiem dźwiękochłonnym. Zwykle nie zabiera on tak dużo miejsca, jak typowa izolacja akustyczna, a ponadto można go nanosić na powierzchnie wklęsłe, wypukłe i nierówne. Co prawda rezultaty nie są tak dobre, jak po wykonaniu przedścianki, ale dokuczliwość hałasów na pewno się zmniejszy. Tynki akustyczne pochłaniają do 60% dźwięków, rozpraszają je i zmniejszają pogłos w pomieszczeniu. Są jednak dość porowate, a co za tym idzie, mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną od tynków zwykłych.

 

 Zauważmy, że na akustykę pomieszczenia wpływa również to, jak wykończyliśmy nasze mieszkanie. Chodzi tu o meble, jak je ustawiliśmy. Ma to ogromne znaczenia dla naszego samopoczucia. Ściany i sufity, które nie pochłaniają dźwięków, odbijają je, psując w ten sposób akustykę wnętrza. Dlatego zamiast męczyć siebie i innych, warto przy okazji remontu dokładnie rozplanować rozmieszczenie mebli i innych przedmiotów w naszym mieszkaniu. 

Źródło: budnet.pl
Autor: Katarzyna Kłosek

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 314

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >