W jakim momencie życia warto kupować mieszkanie?

W jakim momencie życia warto kupować mieszkanie?

Wraz z poprawą siły nabywczej Polaków, w odpowiedzi na wysoki popyt, na rynku mieszkaniowym zaczyna pojawiać się coraz więcej inwestycji mieszkaniowych. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że nowe osiedla pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Dzisiaj także wielu młodych ludzi podejmuje decyzję o zakupie własnego mieszkania. Jednak podjęcie tak ważnej decyzji nie jest proste. Tym bardziej, że jest wiążąca na wiele lat. Czytaj dalej

Sytuacja finansowa

Najważniejszym kryterium podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania są możliwości finansowe. Bez odpowiedniego zapasu gotówki i regularnych przychodów decydowanie się na kredyt hipoteczny może mieć poważne konsekwencje. Warto zwrócić uwagę na to, że tego typu produkty bankowe mają zmienne oprocentowanie, a co za tym idzie rata, która aktualnie znajduje się na zadowalającym i przystępnym poziomie, w ciągu nawet najbliższych lat może zmienić się na tyle, że nie będziemy w stanie jej udźwignąć.

 

w jakim momencie życia warto kupować mieszkanie

 

Czytaj również: Własne mieszkanie? Czemu nie od dewelopera?

 

Przy kredycie hipotecznym bardzo ważny jest wkład finansowy. Najlepiej, gdyby było to co najmniej 20% wartości mieszkania, choć przy odpowiednim ubezpieczeniu (co wiąże się z dodatkowymi kosztami z tytułu składki) może wystarczyć i 10%. Do tego jeszcze należy przyjrzeć się kosztom sądowym i notarialnym, prowizji za udzielenie kredytu i wysokości środków potrzebnych do urządzenia i wyposażenia mieszkania. Oprócz tego do raty kredytu dojdą jeszcze takie opłaty jak czynsz i media.

 

Dopóki nasza sytuacja finansowa nie będzie na tyle stabilna, żebyśmy mogli zapewnić pokrycie tych wszystkich kosztów, należy bardzo ostrożnie podchodzić do decyzji o zakupie mieszkania.

 

Sytuacja życiowa

Szukając mieszkania warto brać pod uwagę nie tylko metraż i ilość pokoi, ale także okolicę, która pozwoli nam zaspokoić potrzeby całej rodziny. Najlepszym rozwiązaniem są osiedla, które są położone blisko centrum miasta i jednocześnie gwarantują swoim mieszkańcom spokój i przyjazną atmosferę. Świetnym przykładem jest osiedle 19. Dzielnica w Warszawie, które znajduje się praktycznie w ścisłym centrum, ale dzięki dobrze zaprojektowanej przestrzeni ma kameralny charakter.

 

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego

Jedną z zalet mieszkań na rynku wtórnym jest to, że ich ceny najczęściej są sporo niższe w porównaniu z mieszkaniami z rynku pierwotnego. Jednak biorąc pod uwagę więcej aspektów, nie da się ukryć, że na przewadze zyskują te drugie - mieszkania na rynku pierwotnym.

 

Warto zwrócić uwagę, że pieniądze zaoszczędzone dzięki zakupowi mieszkania na rynku wtórnym mogą zostać wydane na wyższe opłaty czynszowe i za media wynikające ze starych technologii zastosowanych podczas budowania bloku mieszkaniowego. W przypadku rynku pierwotnego wszystkie instalacje mają zastosowane najnowsze i najnowocześniejsze rozwiązania, dzięki czemu wszelkiego rodzaju opłaty mogą być znacznie niższe, a co za tym idzie – będzie lżejsze dla naszego portfela.

 

Czytaj również: 5 ważnych kroków przed zakupem mieszkania

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: artykuł sponsorowany / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19417 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 179

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >