W ostatnim miesiącu spadła zdolność kredytowa

W ostatnim miesiącu spadła zdolność kredytowa

Ponad 99 procent kredytów mieszkaniowych udzielonych w drugim kwartale 2013 roku to kredyty złotowe. Wzrosła również liczba kredytów z przynajmniej 20% wkładem własnym. To efekt dalszego przystosowywania się do nowych rekomendacji KNF. Sprzedaż kredytów jednak wzrasta, a wartość nowo podpisanych umów była najwyższa od dwóch kwartałów. Czytaj dalej

 

Sejm nadal pracuje nad ustawą dotyczącą dopłat do kredytów hipotecznych. W sierpniu pojawiły się kolejne propozycje zmian do przedstawionego wcześniej projektu. Ostatnie propozycje dotyczą zwiększenia dopuszczalnego metrażu nieruchomości dla rodzin, które starając się o kredyt będą miały troje lub więcej dzieci. W przypadku mieszkania jego powierzchnia nie mogłaby przekroczyć 85 metrów (standardowo 75 metrów kwadratowych), a powierzchnia domu 110 metrów kwadratowych (standardowo nie więcej niż 100 metrów).

 

Czytaj również: Ogromna popularność deweloperskimi mieszkaniami gotowymi do odbioru

 

To jednak nie wszystkie zmiany. Wcześniej pojawił się pomysł podwyższenia limitu ceny metra kwadratowego mieszkania. Według projektu stanowić go będzie średnia arytmetyczna dwóch ostatnich wartości wskaźnika odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego powiększona o 10 %. Przy czym zwiększenie limitu nie wpłynie na wzrost wysokości dopłaty.

 

Dodatkowo osoby budujące nieruchomość systemem gospodarczym mogłyby liczyć na zwrot części kosztów związanych z zakupem materiałów budowlanych.

 

Czytaj również: Niekorzystne zmiany podatkowe

 

Michał Krajkowski - główny analityk, Dom Kredytowy Notus

Ostatnie miesiące to czas stabilizacji w obszarze zdolności kredytowej. Średnia zdolność kredytowa ulega w kolejnych okresach niewielkim wahaniom, jednak nie są do ruchy zmieniające diametralnie obraz rynku. Z pewnością możemy stwierdzić, że obniżenie stóp procentowych i spadek stopy Wibor zostały już w pełni wyczerpane i nie należy oczekiwać dalszych pozytywnych skutków dla zdolności kredytowej Polaków. Oprocentowanie kredytów nie będzie już spadać i ten czynnik nie będzie oddziaływał już na wzrost możliwości płatniczych. Zatem najbliższe miesiące nie powinny przynieść dużych zmian w zdolności kredytowej. Duży wzrost może nastąpić dopiero po wprowadzeniu przez banki Rekomendacji S, co powinno skutkować wzrostem dostępnych kwot o około 5-7 procent.

 

Czytaj również: Rośnie liczba domków jednorodzinnych budowanych na własną rękę

 

Pierwsze symptomy ożywienia

Program Mieszkanie dla Młodych ma jednak wejść w życie dopiero w przyszłym roku. Z założenia ma wpłynąć na poprawę sytuacji deweloperów poprzez zwiększenie dostępności kredytów na finansowanie nieruchomości na rynku pierwotnym. Jednak nieznaczne ożywienie na rynku kredytów hipotecznych można było zaobserwować już w II kwartale 2013 roku.

 

Pod koniec sierpnia AMRON-SARFiN opublikował swój najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że po najsłabszym od 2009 roku pierwszym kwartale 2013 roku w drugim odnotowano wzrosty sprzedaży kredytów hipotecznych. Wyniki były lepsze nawet od tych z ostatniego kwartału 2012.

 

Czytaj również: Gdańska Galeria Madison na topie

 

Od kwietnia do czerwca bieżącego roku podpisanych zostało 44 079 umów kredytowych na łączną kwotę 9,16 mld złotych. Biorąc pod uwagę liczbę nowych kredytów jest to wynik o 6% lepszy niż w pierwszym kwartale. Nadal jednak jest to o ponad 11% mniej kredytów niż w analogicznym okresie 2012 roku. 

 

Wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych w okresie od początku kwietnia do końca czerwca był spowodowany między innymi poprawą zdolności kredytowej, na którą wpłynęły przede wszystkim obniżki stóp procentowych. Z analizy przeprowadzonej przez DK Notus i MarketMoney.pl wynika jednak, że zdolność kredytowa w ostatnich miesiącach ulega wahaniom. Po spadkach w maju i czerwcu oraz wyraźnym wzroście w lipcu, sierpień znów przyniósł odczuwalne pogorszenie sytuacji.

 

 

Czytaj również: Rośnie podaż biurowa Wrocławia

 

Zdolność kredytowa rodziny

Stopy procentowe od lipca nie uległy zmianom, ustabilizowała się również stawka WIBOR. Zmianom uległa natomiast oferta banków. W przypadku naszej modelowej rodziny marża spadła o 0,1 punktu procentowego. Kredyt dla singla okazał się, tym razem, o 0,15 punktu procentowego droższy. Różnica oprocentowania jest jednak na tyle niewielka, że nie powinna się przyczynić do wzrostu zdolności w przypadku singla, czy spadku w przypadku rodziny.

 

Zmieniło się również średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które przyjmujemy na potrzeby wyliczeń. Jednak wzrost o niewiele ponad 21 zł również nie wywarł większego wpływu na poprawę sytuacji modelowego kredytobiorcy.

 

Czytaj również: Ogród - miejsce spotkań i relaksu

 

Podobnie jak w poprzednim miesiącu zmiana musiała zostać spowodowana polityką banków. W rezultacie modelowa rodzina w sierpniu mogła uzyskać kredyt w wysokości prawie 405 tys. złotych, czyli o ponad 15 tysięcy złotych niższy niż miesiąc wcześniej.

 

Najwyższą kwotę kredytu, ponownie, oferował Bank Millennium. Była ona aż o 29 tysięcy wyższa niż w lipcu i wyniosła 490 tys. złotych (dokładnie tyle, co dwa miesiące wcześniej). Na drugim miejscu znalazła się oferta Banku Pekao S.A. z kredytem w kwocie 456 tys. złotych, a na trzecim mBank z kwotą 425 tys. złotych.

 

 

Zdolność kredytowa singla

Singiel w sierpniu mógł otrzymać kredyt w średniej wysokości 214 tys. złotych, czyli o ponad 6,5 tys. złotych niższy niż w lipcu. Obniżyła się również maksymalna kwota, o jaką mógł się starać. Najwyższą kwotę mógł uzyskać w banku Pekao S. A. tym razem nie dostałby jednak więcej niż 267 tys. złotych (spadek o 4 tys. złotych). Na drugim miejscu znalazła się mBank z kwotą w wysokości 263 tysięcy, a na trzecim kredyt na 230 tys. złotych w Banku BGŻ

 

2013-09-09
Źródło: DK Notus / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19437 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 369

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >