Wady i zalety klimatyzacji w biurze i domu
Klimatyzacja nie jest dziś już tak, jak kiedyś towarem luksusowym – koszty jej montażu, samego urządzenia, czy późniejszej eksploatacji są coraz niższe. Śmiało można zaryzykować stwierdzeniem, że klimatyzatory stają się tak powszechne, jak kaloryfery – dostępne w każdym domu i każdym biurze. Jakie zalety, a jakie wady ma posiadanie tego udogodnienia w biurze, a jakie w domu?
Czytaj dalej
Wady i zalety klimatyzacji w domu
Na początku należy zaznaczyć, że klimatyzatory coraz częściej montuje się nie tylko w domkach jednorodzinnych, ale również w wielomieszkaniowych blokach – technologia tak mocno poszła w tym przypadku do przodu, że nie jest to trudne, ani nie wymaga nadmiernej ingerencji w elewację budynku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby postawić w domu klimatyzator przenośny. Jakie są zalety klimatyzacji w domu?
Przede wszystkim poprawia się nasz komfort życia i przebywania w pomieszczeniu. Klimatyzator usunie ciepłe powietrze i zmniejszy jego wilgotność – będzie nam się lepiej oddychać, lepiej będzie funkcjonował również nasz układ krążenia.
Najtańsze klimatyzatory, w tym wypadku przenośne, które ochłodzą powietrze w domu, kosztują już kilkaset złotych i można je kupić także w hipermarketach budowlanych. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy podczas montażu.
Droższe rozwiązania, montowane na stałe, oprócz funkcji chłodzenia pomieszczenia, oferują również jego ogrzewanie. Przeciwnicy klimatyzacji w domu często bronią się argumentem, że urządzenia te nie wyglądają estetycznie i skutecznie szpecą wnętrze. Nic bardziej mylnego – producenci zadbali o design urządzeń i teraz jednostka chłodząca nie tylko może spełniać swoje podstawowe funkcje, ale przy tym ozdabiać wnętrze.
Jakie wady mają klimatyzatory w domu? To jednak wydatek – od kilkuset, za urządzenia przenośne, do kilku tysięcy za urządzenia montowane na stałe – więcej oczywiście zapłacimy za te, które mają również „wyglądać”. Dodatkowo, w przypadku urządzeń montowanych na stałe, konieczna jest ingerencja w elewację budynku oraz w ścianę wewnątrz pomieszczenia. W blokach montaż może być problematyczny ze względu na brak zgody spółdzielni na takie zmiany. Właściciele klimatyzacji muszą liczyć się również z tym, że wymaga ona konserwacji, przynajmniej dwa razy w roku – z tym wiążą się kolejne koszty.
Czytaj również: Innowacyjne systemy instalacji chłodniczych oraz klimatyzacyjno-wentylacyjnych
Wady i zalety klimatyzacji w biurze
O ile w mieszkaniach klimatyzacja uchodzi jeszcze za luksus, o tyle w biurze, jej brak wywołuje zdziwienie. To już standard w nowoczesnych pomieszczeniach biurowych, często jednak również w biurach nieco starszych, gdzie klimatyzatory dopiero się montuje. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania w miejscu pracy? Zacznijmy od wad.
Po pierwsze koszty, nie tylko montażu i serwisu, ale też eksploatacji. O ile w domu klimatyzator będzie działał przez kilka godzin, o tyle w pracy prawdopodobnie przez co najmniej 8. Pracownicy szybko przyzwyczają się do tego udogodnienia i pracodawca musi liczyć się z tym, że w okresie letnim, koszty związane z włączoną klimatyzacją, to koszty stałe. Po drugie konserwacja, zwykle częstsza niż 2 razy do roku. Głównie ze względu na częstotliwość eksploatacji, ale również dlatego, że klimatyzacja może być obsługiwana przez różne osoby. Nie każdy będzie też zwracał uwagę na to, aby używać jej prawidłowo. Wystarczy otwarte okno, aby działała mniej wydajnie.
Jakie są zalety? Pracodawca musi przestrzegać przepisów BHP – temperatura w biurze nie może być niższa niż 18 stopni, w drugą stronę również istnieją obostrzenia. W tym wypadku klimatyzacja pozwala na przestrzeganie przepisów, ale co najważniejsze, na skuteczniejszą i efektywniejszą pracę.
Czytaj również: Nowa globalna koncepcja technologiczna
Artykuł został przygotowany na podstawie działu: www.profiklima.pl/klimatyzacja-dla-domu.html.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Izolacja dachu skośnego z zastosowaniem wełny mine... Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Szukasz efektywnego sposobu na izolację swojego domu? Wdmuchiwany materiał izolacyjny THERMOFLOC to szybkie i wydajne rozwiązanie! Celuloza, wdmuchana pod ciśni...
- Jak dobrać kolor okien, drzwi i bramy garażowej Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Drzwi stalowe to świetny wybór, ale jeśli chodzi o wnętrza, zdecydowanie polecam drzwi Asilo od Entra. Nowoczesne wykończenie, np. w antracycie, nadaje pomieszc...
- Architekt wnętrz Liczba postów: 37 Grupa: Firmy budow... Bardzo polecam fajnych architektów z firmy www.architetto.pl Korzystałam z ich usług i jestem bardzo zadowolona z efektów tej współpracy. Wykonali oni super pro...
- Folie okienne antywłamaniowe Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Folie elektryczne to doskonała inwestycja dla osób, które cenią sobie prywatność i komfort użytkowania przestrzeni. Dzięki możliwości regulacji przezroczystości...
- Bezpieczne i stylowe okulary ochronne Liczba postów: 78 Grupa: Budowa i re... Dobrze dobrane okulary korekcyjne to kluczowy krok w dbaniu o zdrowie oczu. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących różnorodne modele, które mogą spełnić róż...