Warszawa wciąż na szczycie rynku powierzchni biurowych

Warszawa wciąż na szczycie rynku powierzchni biurowych

Polski rynek nieruchomości komercyjnych prężnie się rozwija. Choć wyraźny wzrost podaży przestrzeni biurowych obserwować możemy m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, czy Trójmieście, na pierwszym miejscu wśród miast najchętniej wybieranych przez inwestorów i najemców wciąż utrzymuje się Warszawa.

 

Dla większości najemców jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze nieruchomości biurowej jest jej lokalizacja na terenie miasta. Szczególnym powodzeniem cieszą się adresy prestiżowe, jedyne w swoim rodzaju, zlokalizowane w wyjątkowym sąsiedztwie. W stolicy, stosując kryterium lokalizacji, wyróżniłbym dwa typy nieruchomości najbardziej pożądanych przez najemców: prestiżowe obiekty w strefach centralnych (Ścisłe Centrum i Centrum) oraz komfortowe biurowce w strefach biznesowych (przede wszystkim Południe Górne).

 

Czytaj również: Jak wyglądają użytki rolne na Dolnym Śląsku?

 

Prestiżowe obiekty w strefach centralnych to ekskluzywne, często stosunkowo niewielkie powierzchniowo biurowce, których sam adres wyraźnie podkreśla wysoką rangę najemców. Budynki tego rodzaju są wykonane z najwyższą dbałością o detale. Elementy elewacji i wystroju wnętrz odznaczają się niebanalnym designem i zwykle wpisują się w kanony klasycznej elegancji. Doskonałym przykładem takiego właśnie obiektu jest Foksal City. Kameralny budynek biurowy mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Traktu Królewskiego. Stonowana architektura oraz inspirowane stylem art déco wnętrza w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi tworzą tu spójną całość, doskonale wpisującą się w zabytkowe otoczenie. Do tej samej kategorii zaliczyłbym kamienicę biurową klasy A – Rakowiecka City. Gruntownie wyremontowany budynek znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie licznych instytucji państwowych i placówek dyplomatycznych.

 

Czytaj również: Dobra koniunktura rynku nieruchomości

 

Komfortowe biurowce zlokalizowane w strefach biznesowych cieszą się zainteresowaniem najemców zatrudniających liczne kadry i stawiających na koncentrację swoich komórek organizacyjnych w jednym miejscu. Dla tych firm niezwykle istotna jest bliskość najważniejszych węzłów komunikacyjnych, lotniska im. Fryderyka Chopina i dworców kolejowych. Najpopularniejszą strefą biznesową poza obszarem centralnym Warszawy jest Służewiec Przemysłowy. To zagłębie komercyjne w południowo-zachodniej części Mokotowa rozwija się w zawrotnym tempie, przez co nawet w jego obrębie można dziś wyszczególnić adresy bardziej i mniej pożądane. Najbardziej cenione są biura w okolicy skrzyżowania ulic Domaniewskiej i Wołoskiej. To w tym miejscu wzniesiono pierwsze inwestycje biurowe biznesowej enklawy. Najemcy poszukują obiektów nowoczesnych, komfortowych, wpisujących się w najwyższe standardy proekologiczne, zlokalizowanych jak najbliżej tego newralgicznego punktu. Dobrym przykładem takiego obiektu będzie inwestycja Domaniewska Office Hub, położona w odległości zaledwie 300 m od wspomnianego skrzyżowania. Nowoczesny, liczący siedem kondygnacji biurowiec, zaprojektowany został z uwzględnieniem najwyższych standardów „zielonej architektury” i już dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem najemców.

 

Czytaj również: Ceny mieszkań w dzielnicach Warszawy

 

Większość powstających obecnie biurowców odznacza się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Już w niedalekiej przyszłości wszystkie budynki komercyjne wpisywać się będą w nurt „zielonego budownictwa”. Tym, co pozwoli odróżnić inwestycje wysokiej klasy od pozostałych ofert będzie przede wszystkim adres – niepowtarzalny parametr obiektu.

2014-02-05
Źródło: On Board Public Relations / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19440 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 113

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >