Warszawski Hotel Europejski po zakończonej renowacji zyskał nowoczesny kształt

Warszawski Hotel Europejski po zakończonej renowacji zyskał nowoczesny kształt

Zabytkowy budynek Hotelu Europejskiego zlokalizowany w Warszawie przy Trakcie Królewskim, dzięki kompleksowej renowacji i rewitalizacji odzyskał swój dawny blask. Obiekt, funkcjonujący obecnie pod nazwą Raffles Europejski Warsaw, to przede wszystkim hotelowa przestrzeń z przeznaczeniem na biura i lokale komercyjne. Dzięki renowacji oraz zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań stał się niekwestionowanym synonimem najwyższych, światowych standardów architektonicznych i częścią żywej, pełnej energii tkanki miejskiej. Czytaj dalej

 

Architekci odpowiedzialni za ten projekt stanęli przed niezwykle trudnym zadaniem, jakim było połączenie w sposób finezyjny budynku neorenesansowego z rozwiązaniami architektonicznymi wpisującymi się w idee charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa. Optymalne rozwiązania szklane, które wpisywały się w założenia inwestora i projektantów, zaproponowała firma Saint–Gobain Building Glass Polska.


HOTEL EUROPEJSKI – HISTORIA W POŁĄCZENIU Z NOWOCZESNYMI PRZESZKLENIAMI

 

Czytaj również: Odrestaurowany, klasycystyczny pałac w Jankowicach


Materiały wykorzystano między innymi do nadbudowy dwóch pięter o szklanych elewacjach, które osłonięto metalowymi żaluzjami. W tym przypadku odpowiednio dobrany rodzaj szkła to gwarancja minimalnej utraty ciepła w okresie jesienno–zimowym, a także ograniczenie przegrzewania się wnętrza w czasie lata. Dzięki temu koszty związane z mechanicznym schładzaniem pomieszczeń zostaną zredukowane. To szczególnie ważny aspekt dla pracowników znajdującej się tu przestrzeni biurowej, którym należało zapewnić odpowiedni komfort podczas codziennej pracy – mówi Monika Naczeńska Marketing Manager z Saint–Gobain Building Glass Polska. – Szkło dostarczone na potrzeby tej inwestycji to tylko kilka z wielu opracowanych przez nas rozwiązań umożliwiających poprawę efektywności energetycznej budynków – dodaje.


Szklenia od strony patio, czyli na elewacji od wewnętrznej strony budynku, wymagało zdecydowanie najwięcej uwagi podczas realizacji tej inwestycji. Wyzwaniem okazał się wzór, który przechodzi płynnie z szyby na szybę, zachowując ciągłość.


Motyw pokrywa wszystkie cztery ściany wewnętrzne budynku i tworzy zamknięty obieg. Wzór jest powtarzalny, jednak należy zauważyć, że każda z wykorzystanych tafli szkła nieco się różni. Założeniem projektu było, aby osoby spoglądające na elewację nie doszukały się miejsc łączenia – podkreśla Adam Księżopolski, Dyrektor Sprzedaży Krajowej i Rozwiązań Specjalnych Glassolutions w Saint-Gobain.


Hotel Europejski po zakończonej renowacji zyskał nowoczesny kształt


Czytaj również: Najnowsza realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej - Dom Polny


Do wykonania elewacji z tym zdobieniem zastosowano szklenie strukturalne z wąską ramą, które pozwoliło uwydatnić wzór. Szybę wyposażono w warstwy, które dbają o odpowiednią gospodarkę cieplną wewnątrz budynku. Sam nadruk jest nieprzezierny, czyli działa jak naturalna żaluzja – nie przepuszcza promieni słonecznych do wnętrz. Wykorzystane szkło refleksyjne twardopowłokowe posiada srebrno-błękitny odcień, aby uwydatnić jego funkcje dekoracyjne.


Goście mogą podziwiać wewnętrzną elewację hotelu z całorocznego patio ze znajdującej się tam pięknej oranżerii zaadaptowanej na przestrzeń eventową. Niezwykły klimat tworzą tu zjawiskowe rośliny, umożliwiające wypoczynek przebywającym w niej gościom. Do wykonania szklanej konstrukcji patio materiały także dostarczyło Saint-Gobain Building Glass Polska.


Cały projekt zrealizowano dzięki współpracy inwestora i właściciela, spółki HESA z burami architektonicznymi pracującymi nad renowacją części zewnętrznej i wewnętrznej budynku. Za projekt hotelowych wnętrz odpowiedzialne były pracownie WWAA oraz APA Wojciechowski. Hiszpańskie studio Lázaro Rosa-Violán podjęło się wykonania projektu części gastronomicznej. Nad wszystkimi pracami projektowymi kompleksowo czuwali architekci z biura SUD Architectes.


Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19414 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 262

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >