Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!

Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!

Zakończyły się prace budowlane przy nowym magazynie zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza na ulicy Trawiastej 29 w Warszawie. Budynek powstał dzięki dotacji z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (4,2 mln zł) oraz dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł). Czytaj dalej

 

Nowo wybudowany budynek przy ulicy Trawiastej 29 w Warszawie zapewnia dodatkowe powierzchnie magazynowe dla zbiorów Muzeum Literatury. Zostaną w nim umieszczone książki, rzeźby, meble, kolekcje medalierstwa i malarstwa. Na parterze, obok części magazynowej, będzie działać pracownia konserwacji. Całkowita powierzchnia budynku to 790 m2, z czego część użytkowa to aż 643 m2. Betonowe elewacje zabezpieczają zbiory przed kradzieżą, ale i szkodliwym dla nich światłem. W budynku zastosowany został nowoczesny system gaszenia gazem. Obiekt nie jest jednak tylko magazynem, odwiedzający będą mogli zobaczyć również wybrane eksponaty.

 

Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!

Fot. Maciek Bociański / Muzeum Literatury

Budynek został zbudowany z poszanowaniem otaczającego go lasu sosnowego. Architekci z Atelier Tektura (autorzy koncepcji) zadbali o zachowanie drzewostanu, w szczególności starszych okazów. Między istniejącym budynkiem a nowo powstałym magazynem stworzono wewnętrzny ogród, dostępny bezpośrednio z ulicy. Z tego miejsca zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania eksponowanych zbiorów przez szklane witryny.

 

Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!Fot. Maciek Bociański / Muzeum Literatury

Czytaj również: Książki z Internetu

 

Wykonawcą inwestycji jest firma HELSEN s.c. Przygotowanie terenu pod budowę rozpoczęto jesienią 2018 roku. Prace budowlane trwały 16 miesięcy. 30 listopada 2020 roku dokonano odbioru końcowego robót.

 

Nowy magazyn na ulicy Trawiastej w sposób wydatny polepszy stan infrastruktury Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i pozwoli relokować znaczną część naszych zbiorów do odpowiednich pomieszczeń, gwarantujących właściwe warunki przechowywania i konserwacji. Nowy budynek magazynowy, połączony z już istniejącym, który otrzymaliśmy
i wyremontowaliśmy dzięki środkom Samorządu Województwa Mazowieckiego kilka lat temu, będzie też pełnił skromne funkcje wystawiennicze, co wzbogaci z pewnością ofertę kulturalną dla okolicznych mieszkańców. Sam w sobie, budynek stanowi niebanalną bryłę architektoniczną, urozmaicającą lokalny pejzaż. W perspektywie czekającego nas remontu siedziby głównej muzeum przy Rynku Starego Miasta magazyn wraz z jego „starą/istniejącą” częścią zapewni konieczny odwód przestrzenny dla pozostałej części zbiorów, relokowanych czasowo w okresie renowacji. Jest to zatem nadzwyczaj ważna inwestycja, zarówno na dziś jak i na przyszłość. Składam serdeczne podziękowania naszym Organizatorom za przychylność
i sfinansowanie przedsięwzięcia.

 

- Jarosław Klejnocki, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza

 

Nowy magazyn to przede wszystkim znaczne powiększenie przestrzeni do bezpiecznego przechowywania bezcennych dóbr kultury. Wybudowany obiekt jest budynkiem dwukondygnacyjnym.


Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!

Fot. Maciek Bociański / Muzeum Literatury

Czytaj również: Jak zaprojektować nowoczesne centrum logistyczne?


Parter to przestrzeń rozładunkowa, która umożliwia bezpieczne przeniesienie obiektów muzealnych do komory przyjęć; przestrzeń magazynowa, przystosowana do przechowywania obiektów na podłożu papierowym (magazyn zbiorów bibliotecznych) oraz przestrzeń ekspozycyjna, która umożliwia czasowe prezentowanie wybranych eksponatów publiczności.


Przestrzeń ekspozycyjna jest dostępna wyłącznie z zewnątrz budynku, co przy zagospodarowaniu terenu podwórka – alejki, trawnik, ławki – daje możliwość prowadzenia działań kulturalnych na otwartej przestrzeni. Włączenie obiektu do prowadzenia działańo charakterze kulturalnym i edukacyjnym było punktem wyjścia budowy nowego obiektu.


Kondygnację pierwszego piętra, z wyjątkiem pomieszczeń technicznych oraz pakowalni obiektów, zajmuje magazyn przeznaczony na zbiory Działu Sztuki, takie jak: malarstwo, meble, rzeźby.

Obie kondygnacje łączy dźwig towarowy, bezpośrednio przylegający do komory przyjęć obiektów muzealnych. Cały budynek jest wyposażony w technologie kontroli dostępu oraz nowoczesnych rozwiązań gaszenia gazem. Wentylacja obiektu zapewnia stałą temperaturę i wilgotność dla przechowywanych obiektów muzealnych.


Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!Fot. Maciek Bociański / Muzeum Literatury

Nowy budynek został połączony z istniejącym, dając możliwość kontrolowanego transportu obiektów.


Magazyn książek dysponuje nowoczesnym systemem szaf przesuwnych, ułatwiających dostęp do obiektów. Elewacja budynku jest betonowa, zaprojektowana w stylu industrialnym, jednakże przy zastosowaniu wysokiej jakości materiałów daje efekt doskonale wpisującej się
w krajobraz bryły.


- Jakub Makowski, wicedyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza


To jedna z największych inwestycji w marszałkowskich instytucjach kultury, jakie prowadziliśmy w ubiegłym roku. Nowy obiekt nie tylko rozwiąże dotychczasowe trudności muzeum z właściwym przechowywaniem zbiorów, ale też da muzealnikom niedużą, ale na pewno interesującą przestrzeń wystawienniczą – podkreśla Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego– Już na etapie projektowania budynek zapowiadał się bardzo ciekawie. Obiekt, który powstał zachwyca elegancją bryły i szlachetnością wykonania – dodaje marszałek.


Prace budowlane sfinansowane zostały ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego (4,2 mln zł) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1 mln zł). Uroczyste otwarcie budynku po doposażeniu wnętrz planowane jest na początku roku 2021 i jest warunkowane przez sytuację pandemiczną.

 

Warszawski magazyn zbiorów Muzeum Literatury wybudowany!

 

Projekt architektoniczny: Atelier Tektura
Wykonanie: Helsen s.c.
Finansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Źródło: Muzeum Literatury / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator zużycia materiałów do budowy sufitów podwieszanych

Społeczność budnet.pl ma już 19415 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 139

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >