Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis)
Popularnie zwany jest liściem laurowym. To aromatyczne zioło należy do rodziny wawrzynowatych i pochodzi z terenów śródziemnomorskich oraz Azji. Charakterystyczny smak wawrzynu znajdziemy w wielu potrawach zarówno polskich, jak i orientalnych. Związki zawarte w liściach, wspomagają trawienie i łagodzą wzdęcia.
Czytaj dalej
Najczęściej można spotkać wawrzyn w postaci drzewka na niskim pniu z zaokrągloną, niewielką koroną. W takiej formie jest funkcjonalną rośliną pojemnikową nie zajmującą wiele przestrzeni. Liście tego zimozielonego krzewu są ciemnozielone, lancetowate i skórzaste. Mają one słodkawy aromat i stosowane są (świeże lub suszone) jako dodatek do wielu potraw, sosów i zup.
Uprawa
Zwykle liść laurowy kojarzy się nam z wysuszonym zielem, ale z powodzeniem możemy go wyhodować samodzielnie, i mieć dzięki temu możliwość porównania smaków rośliny suszonej i świeżej. Jeśli tylko zapewnimy wawrzynom odpowiednie warunki, nie powinny nam przysporzyć wielu kłopotów.
Dla laurów musimy przeznaczyć bardzo widne i ciepłe miejsce uprawy. Pochodzą bowiem z rejonów, gdzie słońca i ciepła w czasie wegetacji nie brakuje. Lubią też regularne zraszanie liści. Nie należy podlewać jej natomiast, kiedy temperatura otoczenia, w którym przebywa, wyższa jest niż 7st.C.Wawrzyn sadzimy w donicach lub pojemnikach w zasobnym, przepuszczalnym podłożu. Krzewy w formie drzewka formujemy i przycinamy wiosną, aby zachowały kulisty kształt korony. Należy pamiętać o usuwaniu odrostów pojawiających się u nasady pnia.
Szkodnikami i chorobami raczej nie musimy sie martwić, gdyż to dość odporna roślina. Mogą jej natomiast zaszkodzić nasze błędy uprawowe, czyli zalanie, brak dostatecznej ilości światła lub nadmierne wychłodzenie. Wtedy będzie cierpiała na choroby natury fizjologicznej, jak opadanie liści czy zagniwanie korzeni.
Czytaj również: Tropizmy i nastie roślin - co to takiego?
Zastosowanie
Legenda głosi, że wróżka o imieniu Delphi wdychała opary palących się liści laurowych w celu wprowadzenia się w trans wizjonerski. Roślina ta znana była w starożytnej Grecji i Rzymie gdzie cesarze, poeci i bohaterowie nosili wieńce z liści laurowych.
W ziołolecznictwie liść laurowy wykorzystuje się jako środek na bóle głowy, ponieważ zawiera związki zwane partenolidami, które są przydatne w leczeniu migreny. Liść laurowy wykazuje również działanie obniżające poziom cukru we krwi, pomaga utrzymać prawidłowy poziom stężenia insuliny. Może także pomóc w chorobie wrzodowej żołądka. Liść laurowy zawiera eugenol, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Może być także pomocny w leczeniu reumatyzmu, braku miesiączkowania oraz kolki.
Czytaj również: Najpopularniejsze gatunki roślin cebulowych do ogrodu
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Meble ogrodowe i tarasowe jak do salonu. Liczba postów: 14 Grupa: Ogród i dzi... Jeśli marzycie o stylowym ogrodzie lub tarasie, to koniecznie zajrzyjcie na stronę Di Volio https://tiny.pl/qw4pp-sw Ich meble ogrodowe to klasa sama w sobie wy...
- Wytrzymałe ogrodzenie betonowe Liczba postów: 11 Grupa: Ogród i dzi...
- Donice dekoracyjne w stylu śródziemnomorskim Liczba postów: 6 Grupa: Ogród i dzi...
- Na własnym balkonie przyjemnie, jak na Miami Beach... Liczba postów: 9 Grupa: Ogród i dzi... Szanowny Panie, do zabezpieczenia drewnianej posadzki na balkonie można zastosować Olej do Drewna Vidaron. Olej skutecznie chroni drewno przed działaniem niekor...
- Siłownia zewnętrzna czyli sport na świeżym powietr... Liczba postów: 36 Grupa: Ogród i dzi...