We Wrocławiu otwarto pierwszą w Polsce farmę akwaponiczną

We Wrocławiu otwarto pierwszą w Polsce farmę akwaponiczną

Wrocławska AquaFarma wpisuje się w ideę Agrihood, jednego na najnowszych trendów w urbanistyce, czyli projektowania osiedli wokół farm, które będą dostarczać świeżą i zdrową żywność okolicznym mieszkańcom, a jednocześnie będą integrować lokalną społeczność wokół zielonej przestrzeni. To element szerszego trendu, związanego z projektowaniem samowystarczalnych, zrównoważonych przestrzeni miejskich (Sustainable Urban Neighbourhood). Czytaj dalej

 

 

Rozwój miejskich farm akwaponicznych pozwoli też ograniczyć potrzebę transportu żywności dla mieszkańców miast, których liczba będzie systematycznie rosnąć wraz ze wzrastającą populacją ludzi na świecie. Artykuły spożywcze, które kupujemy w sklepach pokonują obecnie olbrzymie odległości, co przekłada się na większą emisję spalin i zanieczyszczenie środowiska. Skupienie produkcji w ramach społeczności lokalnych pozwoli zmniejszyć skalę problemu.


We Wrocławiu otwarto pierwszą w Polsce farmę akwaponiczną

 

Takie instalacje jak AquaFarma umiejscowione w zielonej tkance miasta stanowią także odpowiedź na wyzwania współczesności związane ze zmianami klimatu, potrzebę ograniczenia emisji zanieczyszczeń i bardziej oszczędnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie pokazały, że już dziś powinniśmy powyższe cele przełożyć na konkretne działania związane dążeniem do bezpieczeństwa żywnościowego i ulepszeniem gospodarki zasobami naturalnymi, w tym wody. Bezglebowa forma uprawy, która jest stosowana na farmach akwaponicznych dąży do minimalizacji zużycia wody nawet o 90%. Dodatkowo Miejska AquaFarma będzie częściowo zasilana wodą opadową i roztopową oczyszczaną w naturalny sposób dzięki konstrukcji zielonego dachu.

 

Samowystarczalności wodna i żywnościowa, a także niezależność energetyczna, dzięki planowanym instalacjom pompy ciepła i fotowoltaiki, oto idee, które przyświecają AquaFarmie.


We Wrocławiu otwarto pierwszą w Polsce farmę akwaponiczną

 

Czytaj również: Już w krótce otwarcie pierwszego CitySpace w Łodzi

 

AquaFarma doskonale wpisuje się w strategię Komisji Europejskiej „Od pola do stołu” będącej jednym  kluczowych działań w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia ma przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., a jednocześnie zmienić obecny system żywnościowy w model bardziej zrównoważony, którego priorytetem jest bezpieczeństwo żywnościowe, a także zmniejszenie o połowę korzystania z pestycydów i nawozów oraz sprzedaży środków antydrobnoustrojowych.

 

„Farmy akwaponiczne, w których hoduje się zarówno zwierzęta jak i rośliny, przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, będą obiecującą alternatywą do zrównoważonej produkcji żywności, szczególnie w mieście. Dodatkową wartością dla takich farm jest zastosowanie systemu oczyszczania wody deszczowej. Dzięki temu będzie możliwa produkcja żywności zdrowej, bez dodatków antybiotyków i herbicydów, z ograniczeniem zużycia wody oraz z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko” twierdzi dr Katarzyna Pala, Prezeska Water Science and Technology Institute - H2O SciTech będącego liderem pilotażowego projektu, w ramach którego wybudowano instalacje akwaponiczne we Wrocławiu i Oslo.

 

Obecnie AquaFarmie uprawiane są:

mizuna, burak liściowy, rukiew wodna, pak choi

 

W basenach AquaFarmy pływają raki.

 

W zależności od potrzeb, a także wyników prowadzonych doświadczeń we wrocławskiej AquaFarma planuje włączyć do uprawy inne rośliny, a także ryby i skorupiaki.

 

Na AquaFarmie nie stosujemy sztucznych nawozów!

Nasza żywność jest naturalna, ma wysokie walory smakowe i odżywcze.

 

Przyszłość nowoczesnego rolnictwa związana jest z zieloną transformacją miast i rozwojem upraw akwaponicznych w warunkach zamkniętych.

 

„Projektowanie farmy akwaponicznej było dla mnie wyjątkowym wyzwaniem, gdyż w ten sposób wytyczamy nowy kierunek w podejściu do produkcji żywności na terenach miejskich. To namacalnie pokazuje, że uprawa roślin jadalnych, a nawet hodowla zwierząt w mieście jest możliwa, i co więcej nie jest to jakaś nieprzyjazna technologiczna instalacja tylko miejsce mogące stać się lokalny punktem spotkań. To krok w stronę bardziej samowystarczalnych miast – co staje się szczególnie istotne w dobie kryzysu klimatycznego” przekonuje Paweł Pedrycz, urbanista i badacz morfologii na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

 

Zalety systemu akwaponicznego na AquaFarmie:

  1. Produkcja czystej żywności bogatej w wartości odżywcze
  2. Uprawa trwa przez cały rok bez względu na warunki atmosferyczne
  3. Oszczędność wody nawet o 90% w stosunku do upraw w rolnictwie tradycyjnym
  4. Zmniejszenie obszarów potrzebnych do hodowli roślin w stosunku do rolnictwa konwencjonalnego
  5. Redukcja odpadów trafiających do środowiska, gdyż większość składników jest wykorzystywana w systemie zamkniętym
  6. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych z zielonego dachu

 

We Wrocławiu otwarto pierwszą w Polsce farmę akwaponiczną

 

Czytaj również: Budnex - największa firma deweloperska działająca w województwie lubuskim

 

AquaFarma powstała w ramach polsko-norweskiego projektu USAGE sfinansowanego w ramach Funduszy Norweskich, którego celem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni ekologicznej hodowli zwierząt i roślin, uwzględniającej oszczędność wody w dwóch miastach: we Wrocławiu oraz w Oslo

 

Partnerzy projektu to: Water Science and Technology Institute - H2O SciTech, CASE – Centrum Analiz Społeczno – Ekonomicznych, Fundacja Fridtjofa Nansena w Polhøgda, Norweski Instytut Badań Wodnych, Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

 


Źródło: CASE / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19416 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 558

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >