Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Co lepiej sprawdzi się zimą

Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Co lepiej sprawdzi się zimą

Powietrze jest człowiekowi niezbędne do życia – to oczywiste. Do komfortowego życia potrzebuje on jednak powietrza świeżego. Z tego powodu każde mieszkanie wymaga prawidłowo działającego systemu wentylacji mechanicznej lub grawitacyjnej, który zadba o wymianę zużytego powietrza i tym samym zapobiegnie pojawieniu się grzyba lub pleśni. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy często mamy do czynienia z przesadnym uszczelnianiem pomieszczeń i gromadzeniem się w nich dużej ilości wilgoci oraz zarazków. Czytaj dalej

Zimą bardzo łatwo jest o zawilgocenie mieszkanie, gdyż w tym okresie, bojąc się wyziębienia budynku, często do przesady uszczelniamy okna oraz inne elementy budynku, a nawet zaklejamy kratki wywiewne. Tymczasem działania tego typu nie tylko prowadzą do osłabienia wentylacji w mieszkaniu, ale bywają wręcz potencjalnie niebezpieczne dla życia, szczególnie w mieszkaniach, w których spala się gaz lub znajdują się kominki.

 

Jaką wentylację wybrać?

Zbyt wysoki poziom wilgotności sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów w pomieszczeniach. Oczywiście najprostszym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem tego problemu jest otwieranie okien w celu wpuszczenia świeżego powietrza. Zimą powoduje to jednak utratę ogromnej ilości ciepła, a ponadto przez otwarte okna może napadać śnieg, powodując niszczenie ścian, a czasem nawet podłóg. Dlatego lepiej i bezpieczniej zainwestować w odpowiedni system wentylacji.

Można rozróżnić kilka rodzajów wentylacji. W Polsce najczęściej spotyka się wentylację naturalną, zwaną też grawitacyjną. Działa ona na zasadzie różnic temperatur powietrza i z tego powodu najbardziej wydajna jest zimą, słabnie wiosną i jesienią, a w okresie letnim w ogóle się nie sprawdza. Co prawda wentylacja tego typu zapewnia stały dopływ powietrza bez potrzeby zużywania energii oraz układania przewodów, ale nie mamy na nią praktycznie żadnego wpływu, a jej działanie uzależnione jest głównie od aktualnej pory roku, temperatury powietrza oraz siły wiatru.

 

Czytaj również: Prostokątne i owalne kanały wentylacyjne – kiedy warto zastosować?

 

wentylacja mechaniczna w mieszkaniu

 

Wentylacja mechaniczna lekiem na całe zło?

O wiele sensowniejszym pomysłem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która działa tak samo skutecznie przez cały rok, a poza tym można ją regulować według własnego uznania i potrzeb. Świeże powietrze zostaje zassane z zewnątrz, przefiltrowane z nieczystości, ogrzane, a następnie rozprowadzone do pomieszczeń. Wentylacja mechaniczna może być również wyposażona w system odzysku ciepła, które polega na tym, że świeże powietrze napływające do wnętrza jest ogrzewane ciepłem powietrza usuwanego.

Stała wymiana świeżego powietrza niezależnie od warunków pogodowych to niewątpliwy plus wentylacji mechanicznej, ale posiada ona również swoje wady. Przede wszystkim wymaga ona poniesienia większych nakładów inwestycyjnych, a do tego do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej oraz systematycznej wymiany filtrów. Przeciwnicy wentylacji mechanicznej zwracają również uwagę na towarzyszący jej hałas, ale ten można znacząco zmniejszyć – wystarczy poprawnie wykonać instalację oraz umieścić urządzenie z dala od pomieszczeń użytkowych.

 

W trosce o jakość życia

Prawidłowa wymiana powietrza w pomieszczeniach jest niezbędna dla naszego komfortu i bezpieczeństwa, gdyż jakość powietrza bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację oraz zdrowie. Skuteczna wentylacja mechaniczna zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii, chorób układu oddechowego oraz częstych bóli głowy, a ponadto pozwala zapobiec niszczeniu ścian.


 

Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.

 

 


Czytaj również: Innowacyjna domowa instalacja pomoże w walce ze smogiem


Źródło: STG Viessmann_Poznań / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19406 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 177

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >