Wentylacja mechaniczna - zadbaj o czyste powietrze

Wentylacja mechaniczna - zadbaj o czyste powietrze

Stale ocieplający się klimat, coraz wyższe temperatury latem i coraz niższa wilgotność, powodują, że nasze codzienne funkcjonowanie staje się mniej komfortowe. Podczas wyjątkowo ciepłych i suchych dni ciężko skupić się czymkolwiek, a co dopiero wykonywać różne zadania w domu czy pracy. Dlatego z pomocą przychodzą nam takie rozwiązania jak klimatyzacja czy wentylacja. Czytaj dalej

 

Wentylacja – jak działa

Wentylacja pomieszczeń odbywa się w sposób tradycyjny lub mechaniczny. W każdym z tych przypadków wymiana powietrza przebiega w inny sposób. Tradycyjny, czyli grawitacyjny to instalacja z wykorzystaniem kominów, zaś mechaniczny polega na wykorzystaniu urządzeń do przepływu powietrza. Oba systemy mają za zadanie poprawić komfort naszego funkcjonowania w życiu codziennym. Jednak mechaniczny system ma sporą przewagę.

 

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna to najprostszy możliwy system wentylacji mieszkań, wykorzystujący różnicę ciśnień. Podczas budowy stawia się kominy wentylacyjne, w których montowane są kratki wentylacyjne, zaś w oknach nawiewniki. W przypadku tego systemu należy zadbać o szczelność okien i pilnować, aby nawiewniki okienne były ustawione we właściwej pozycji. Chociaż ten system świetnie sprawdza się zimą, to latem jej działanie znacznie jest osłabione. Wentylacja grawitacyjna działa bowiem w oparciu o prawa fizyki – wymiana powietrza odbywa się wtedy, gdy temperatura wewnątrz budynku jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Z tego powodu wentylacja grawitacyjna jest mniej wydajna niż mechaniczna.

 

Zalety wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna pokonuje wentylację grawitacyjną w starciu o lepszą wydajność. Polega ona na wymianie zużytego powietrza. Innymi słowy, zużyte powietrze z wewnątrz wyciągane jest na zewnątrz za pomocą wentylatorów, które z kolei wdmuchują świeże powietrze do pomieszczeń. Taki system doskonale sprawdza się o każdej porze roku w budynkach różnej wielkości i przeznaczenia. Tego typu wentylacja doskonale oczyszcza powietrze, usuwa kurz i wyciąga opary substancji chemicznych. Ponadto wentylację mechaniczną można wzbogacić o wymiennik ciepła (rekuperator), który odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza do ogrzewania budynku zimą. Jakie inne zalety mają mechaniczne systemy wentylacyjne?

 

Wentylacja mechaniczna - zadbaj o czyste powietrze

 

Czytaj również: Jak działa rekuperacja w domu w okresie jesienno-zimowym?

 

Dzięki wentylacji mechanicznej pomieszczeń:

  • korzystasz z oczyszczonego powietrza, pozbawionego kurzu i substancji szkodliwych
  • zapobiegasz przegrzewaniu się pomieszczeń
  • unikasz zawilgocenia ścian i powstawaniu pleśni
  • ograniczasz dostawanie się do wewnątrz insektów

 

Wentylacja mechaniczna — montaż

O ile kanały wentylacyjne do wentylacji grawitacyjnej powstają na etapie budowy, tak montaż instalacji mechanicznej może odbyć się w niemal każdym momencie. Poza tym tego typu instalację można wykonać zarówno w domu jednorodzinnym, jak i we wnętrzach budynków biurowych. Mechaniczne systemy wentylacyjne świetnie sprawdzają się w obecnych czasach, gdy zanieczyszczenie powietrza jest na wysokim poziomie. Wentylację mechaniczną należy docenić za wiele zalet. Przede wszystkim jednak za intensywny przepływ powietrza. Dzięki temu zapewniasz sobie większy komfort funkcjonowania.

 

Jak wykonać montaż wentylacji

Sam montaż wentylacji to nie wszystko przyda się jej odpowiedni serwis. Dlatego te zadania warto powierzyć specjalistom z doświadczeniem. Celtron - wentylacja, to firma z siedzibą we Wrocławiu od lat zajmuje się wyposażaniem obiektów w systemy wentylacji mechanicznej i jej późniejszą obsługą. Dzięki ich umiejętnością i wykorzystywaniu najwyższej jakości urządzeń możesz cieszyć się przyjemnym powietrzem wewnątrz. Jeśli masz więcej pytań w sprawie wentylacji, odpowiedzi udzieli Ci ten artykuł.

 

Czytaj również: Zastosowanie wentylatorów wysokotemperaturowych – gdzie się sprawdzają?

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19468 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 211

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >