Więcej nowych mieszkań w Warszawie, także z dopłatą

Więcej nowych mieszkań w Warszawie, także z dopłatą

W drugiej połowie tego roku stołeczny rynek pierwotny wzbogacić się ma o ok. 8 tys. nowych mieszkań. Jeśli firmy zrealizują swoje plany, podaż nowych lokali na warszawskim rynku może osiągnąć pod koniec roku poziom 18 tys., obliczają analitycy. Czytaj dalej

 

Jeszcze w tym roku na warszawskim rynku deweloperskim pojawi się w sprzedaży kilka tysięcy mieszkań. Przybędzie też ofert z dopłatą    

   
Słupki sprzedaży rosną więc inwestorzy nie boją się rozpoczynać nowych projektów, także tych które czekały z realizacją na lepsze lata. Choć trzeba przyznać, że większość inwestycji wciąż powstaje etapami, bo deweloperzy dalej ograniczają ryzyko inwestycyjne. I nadal przeważają projekty oferujące mieszkania w standardzie podstawowym.    W tym roku statystyki GUS pokazują znacznie większą liczbę uzyskanych przez deweloperów pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów niż w roku ubiegłym.    

 

W Warszawie oferta nowych mieszkań najbardziej zwiększy się na Woli (rejon ul. Jana Kazimierza), na Mokotowie (Służewiec Przemysłowy) i na Białołęce. Według analizy portalu nieruchomości Dompress.pl, te najszybciej rozbudowujące się stołeczne dzielnice, nadal będą w czołówce  pod względem największej liczby oferowanych mieszkań deweloperskich.   Do zakupu mieszkań zachęcają najniższe w historii stopy procentowe, a tym samym nisko oprocentowane kredyty mieszkaniowe. Motywatorem, zarówno do nabywania mieszkań, jak i do wprowadzania na rynek nowych projektów jest też zwiększenie od października br. limitów cen metra kwadratowego mieszkań, przy zakupie których można dostać dopłatę do kredytu w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Przed zwiększeniem limitu tylko na ok. 10 proc. mieszkań z oferty deweloperów w Warszawie  można było ubiegać się o państwowe  dofinansowanie. Teraz po dopłaty będzie można sięgnąć kupując mieszkania w różnych dzielnicach miasta, nie tylko jak dotąd na Białołęce, która oferowała 90 proc. stołecznych mieszkań w MdM.  Niemniej dzielnica nadal będzie wiodła prym pod względem dostępności ofert z dopłatą. Teraz w części inwestycji powstających na terenie Białołęki wszystkie mieszkania będą kwalifikowały się do dopłat. Przykładem może być położone w bezpośrednim sąsiedztwie lasu - osiedle Tarasy Dionizosa, które firma Barc Warszawa SA. realizuje przy ul. Winorośli. W tej inwestycji wszystkie lokale, budowane w podwyższonym standardzie, które obecnie są w sprzedaży można kupić w ramach programu MdM ( pow. od  36 mkw. do 73 mkw.), także w gotowym budynku.      

 

 

Czytaj również: Jeszcze większa Świerkowa Polana

 

Limit cenowy w programie dopłat do kredytów wzrósł w Warszawie od początku października br. o ponad 456 zł  - do kwoty 6583 zł za metr kw. W prawdzie według danych Związku Banków Polskich, na stołecznym rynku nieruchomości obowiązuje obecnie wyższa cena transakcyjna, która wynosi ponad 7,2 tys. zł/mkw., ale po zwyżce limitu pula mieszkań, które obejmować będzie program dopłat znacznie się zwiększy. Obserwatorzy rynku obliczają, że dwukrotnie.  Poza Białołęką, w Warszawie łatwiej będzie znaleźć mieszkanie, na które można dostać rządową subwencję w takich dzielnicach jak Bemowo, Ursus, Włochy, Praga Południe oraz Wilanów. Nie będzie też dużego problemu z wyszukaniem lokalu z dopłatą w Wawrze, Rembertowie i Wesołej, jednych z najtańszych stołecznych dzielnic, w których jednak nie buduje się zbyt wiele mieszkań. Niestety limit nie wzrósł na tyle, by takie dzielnice jak Ochota, Żoliborz, Bielany, Mokotów, Ursynów i oczywiście Śródmieście oferowały mieszkania z dopłatą.

 

 

Czytaj również: Słynny warszawski biurowiec - sprzedany

 

W nich stawki są wyższe. W cenie do 6583 zł/mkw. znajdziemy nieliczne mieszkania na warszawskiej Woli, ale będą to najczęściej lokale większe metrażowo, o powierzchni bliskiej limitu wyznaczonego w programie dopłat, tj. 75 mkw. (albo 85 mkw. dla rodzin z trójką dzieci). Tymczasem okazuje się, że nabywcy wybierają zwykle znacznie mniejsze mieszkania. W ostatnim raporcie Związku Banków Polskich czytamy, że w II kw. br. największe zmiany, jakie zostały odnotowane w Warszawie w strukturze zakupu dotyczyły mieszkań o powierzchni od 35 do 45 mkw. W porównaniu z poprzednim, I kwartałem bieżącego roku, wyraźnie wzrosła ilość kupowanych lokali o tej wielkości. Niemal co piąty nabywca w stolicy decyduje się na zakup mieszkania w takim metrażu.  

Źródło: prestigepr / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19426 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 203

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >