Większość dopłat MdM trafia do wojewódzkich stolic

Większość dopłat MdM trafia do wojewódzkich stolic

Przybywa chętnych po kredyty z programu Mieszkanie dla Młodych. Po tym jak w styczniu i lutym Polacy złożyli 2680 wniosków o kredyt z dopłatą, w marcu przybyło 1715 nowych wniosków. Najlepiej wykorzystanie programu idzie na Pomorzu i Mazowszu, najsłabiej na Podkarpaciu i Śląsku.

 

Po trzech miesiącach wartość oczekiwanych dopłat zbliżyła się do 100 mln zł, co oznacza, że wykorzystanych zostało już blisko 15 proc. z tegorocznej puli dofinansowania (600 mln zł) oraz niecałe 2 proc. z kwoty zaplanowanej na przyszły rok (715 mln zł). To na który rok zarezerwowana jest dopłata, zależy od terminu oddania nieruchomości. Przeciętna wartość pomocy wynosi 22 421 zł.

 

 

Łącznie po pierwszym kwartale klienci złożyli 4395 wniosków z czego 2082 kredytów już otrzymali. Patronujący programowi Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie przyznanych ponad 2 tys. kredytów pokusił się o pierwsze podsumowania i analizy. Wynika z nich, że Polacy za uruchomione kredyty kupili 112,5 tys. m2 mieszkań i domów. Średnia powierzchnia lokalu jest jednak mniej imponująca, wynosi niecałe 54 m2, a domu 83 m2. Domów skredytowano na razie zaledwie 22, ale można się spodziewać, że z czasem ich udział w programie wzrośnie. Limity cenowe wyznaczone dla metra kwadratowego akceptowanego w MdM, które mogą się wydawać zbyt niskie przy poszukiwaniach mieszkania, w przypadku budowy domu wypadają korzystnie. W wielu miejscach kraju nie ma też po prostu nowych inwestycji, gdzie można kupić nowe mieszkanie i pozostaje jedynie budowa.

 

 

czytaj więcej...

2014-04-17
Źródło: Gazeta Prawna

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator izolacji ścian

Społeczność budnet.pl ma już 19469 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 318

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >