Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

Z raportu PKO Banku Polskiego wynika, że mieszkania z wielkiej płyty dominują wśród transakcji na rynku wtórnym. Duże zainteresowanie tymi lokalami najlepiej świadczy o tym, że nie są one pozbawione atutów. Jeżeli poszukujesz mieszkania, zobacz, dlaczego nie należy skreślać mieszkań z wielkiej płyty.

 

Czym jest "wielka płyta" i dlaczego jej popularność rośnie?

Terminem "wielka płyta" określa się bloki mieszkalne, które budowane były w okresie PRL. Mimo że mieszkania te miały być rozwiązaniem tymczasowym (ich użytkowanie było obliczone na 50-70 lat), to dziś z powodzeniem konkurują z nowymi lokalami oferowanymi przez deweloperów. Duże zainteresowanie mieszkaniami zbudowanymi w technologii wielkopłytowej potwierdzają różne raporty, w tym ten przygotowany przez PKO Bank Polski – „Puls Nieruchomości”.

 

Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

 

Czytaj również: Dlaczego osiedla zamknięte powoli odchodzą do lamusa?

 

Dlaczego mieszkania z wielkiej płyty cieszą się popularnością wśród osób poszukujących lokalu na własne potrzeby lub w celach inwestycyjnych? Jedną z przyczyn jest duży wybór lokali wybudowanych w tej technologii, szczególnie w aglomeracjach. Przykładem może być aglomeracja łódzka. Jak podaje PKO Bank Polski, ponad 60 proc. transakcji na rynku wtórnym dotyczy mieszkań z wielkiej płyty.

 

Blok z wielkiej płyty – tu kupisz mieszkanie w przystępnej cenie

Jednym z atutów mieszkań w wielkiej płycie jest ich atrakcyjna cena – często niższa niż na nowych osiedlach, które budują deweloperzy. Ma to związek z niższym komfortem mieszkania. Kupując lokal w budynku z wielkiej płyty, musisz być przygotowany na wyższe koszty jego utrzymania, co ma związek choćby z mało wydajną wentylacją i występowaniem mostków termicznych. Problemem może być też słaba izolacja akustyczna.

 

Niedogodności niweluje jednak nie tylko niska cena, ale również lokalizacja. Wokół bloków z wielkiej płyty znajduje się rozbudowana infrastruktura. Kupując mieszkanie na takim osiedlu, możesz liczyć na to, że w pobliżu będą znajdować się liczne punkty usługowo-handlowe, przychodnia czy szkoła. Bardzo dobra komunikacja to jeden z największych atutów mieszkań w wielkiej płycie.

 

Jakie jeszcze zalety mają mieszkania w blokach z wielkiej płyty?

Szukasz kawalerki na sprzedaż na Bemowie? Jeżeli priorytetem jest dla Ciebie lokalizacja, to podczas poszukiwań powinieneś uwzględnić budownictwo z wielkiej płyty. Dogodne położenie to jednak nie wszystkie atuty PRL-owskich bloków. Do innych korzyści należy zaliczyć:

 

  • Duże możliwości aranżacyjne – szczególnie w systemie otwartym, który charakteryzuje się mniejszą liczbą ścian nośnych. Kupując mieszkanie wybudowane w tym systemie, będziesz mógł zmienić jego układ zgodnie z indywidualnymi preferencjami.
  • Zielone otoczenie. Wokół bloków z wielkiej płyty nie brak terenów rekreacyjnych, w tym zielonych parków.
  • Dobry stan techniczny. Mimo że bloki z wielkiej płyty miały być rozwiązaniem tymczasowym, to z przeprowadzonych badań wynika, że będą one służyły jeszcze przez wiele dekad. W ostatnich latach większość tych budynków została gruntownie odświeżona, w tym przede wszystkim ocieplona styropianem.

 

Czytaj również: W czasach pandemii kupujących mieszkania nie ubywa

 

Gdy uwzględnisz wszystkie zalety mieszkań z wielkiej płyty, mogą one być ciekawą alternatywą dla innych nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym. Jeżeli nie rażą Cię mankamenty tego budownictwa, to lokalami z okresu PRL warto zainteresować się choćby z uwagi na ich cenę.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl
Apartamenty w Kołobrzegu
Sprzedaż apartamentów nad morzem.
Baltic Plaza **** to miejsce niezwykłe,
to Twój elegacki apartament
www.sea-development.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator wydajności inwestycji

Społeczność budnet.pl ma już 19436 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 411

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >