Wiosenna pielęgnacja mebli
Mycie okien, malowanie ścian czy zmiana dekoracji – to tylko niektóre czynności wykonywane wraz z pojawieniem się wiosennych promieni słońca. Odświeżenie nie powinno ominąć także drewnianych mebli, najważniejszego elementu wyposażenia wnętrz. Jak wydobyć ich piękno, nie niszcząc ich powierzchni?
Czytaj dalej
Wiosenna odsłona drewnianych mebli - jak własnoręcznie podkreślić ich piękno?
(Nie)jednolite drewno
- Zima, a właściwie okres grzewczy powoduje, że drewniane meble narażone są na zniszczenia i zabrudzenia. Z łatwością osadza się na nich także kurz - mówi Gabriela Zych z firmy Meble Zych. Nadejście wiosny jest więc idealnym momentem, aby zadbać o nie, tak jak na to zasługują.
Przystępując do pielęgnacji mebli, należy pamiętać o wyborze odpowiedniej metody. W zależności od tego, czy są to meble lakierowane, olejowane czy woskowane, należy użyć innych środków.
Do mycia mebli lakierowanych najlepiej wybrać szmatkę lekko nasączoną wodą z mydłem. Wodoodporną i gładką powierzchnię takich powierzchni można wyczyścić także amoniakiem.
Z kolei drewno woskowane należy najpierw odkurzyć, a następnie nawoskować. Dopiero kiedy wyschnie, można je wypolerować.
Olejowanie dobre na wiosnę
Stosunkowo łatwe w konserwacji są meble olejowane. – Olejobejca zabezpiecza drewno przed nasiąkaniem wilgoci, nadając wyrobom dużą odporność na zabrudzenia – wyjaśnia przedstawicielka sklepu meblezych.pl.
Najodpowiedniejszym do pielęgnacji tego rodzaju mebli będzie specjalny środek do czyszczenia, dzięki któremu można usunąć brudne warstwy oleju. Nowe substancje warto wypróbować najpierw w niewidocznym miejscu.
Wyczyszczenie mebli to także dobry moment, aby wykonać olejowanie. Takie zabiegi wykonywane systematycznie pozwolą zachować niezmieniony wygląd mebli przez lata.
Czytaj również: Pudrowe wnętrza na wiosnę
Nadmiar wody szkodzi
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z meblami olejowanymi, lakierowanymi czy woskowanymi, należy pamiętać, że nadmiar wody może zniszczyć każdy rodzaj powierzchni drewnianej. Woda zniekształca strukturę drewna i niszczy to, co najpiękniejsze, czyli słoje.
Kiepskim pomysłem jest używanie szorstkich ściereczek, które mogą zostawić ślady. Należy unikać także niesprawdzonych detergentów, ponieważ wiąże się to z ryzykiem odbarwień.
Przynieś wiosnę do domu
- Drewno to szlachetny, naturalny materiał, który doskonale komponuje się z wieloma elementami dekoracyjnymi – mówi Gabriela Zych. - Po wiosennym odświeżeniu warto udekorować meble nowymi dodatkami – podkreśla.
Na stół można postawić wazon ze świeżymi kwiatami, a komodę ozdobić rodzinnymi z niedzielnego spaceru. Nowe elementy w połączeniu z odświeżonymi meblami z pewnością sprawią, że wnętrze nabierze wiosennego charakteru.
Czytaj również: Specjalnie wyprofilowany fotel
Autor: Patrycja Grzybowska
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Komfortowa jadalnia w małym mieszkaniu Liczba postów: 14 Grupa: Wnętrza Jeśli marzysz o eleganckiej i komfortowej jadalni, to oprócz stołu warto również zwrócić więcej uwagi na odpowiednie krzesła i takie znajdziesz w ofercie BIHome...
- jakie prezenty zrobić? Liczba postów: 19 Grupa: Porady i op... Świąteczna choinka pełna pralin z mlecznej czekolady to doskonały pomysł na słodki upominek dla bliskich. Dostępna na https://smaczajama.pl/pl/p/-Lindt-Lindor -S...
- jaką firmę w Poznaniu wynająć do przeprowadzki Liczba postów: 185 Grupa: Porady i op... Większość osób, przynajmniej raz w życiu, czeka przeprowadzka. Nie jest to nic przyjemnego, ale takie zadanie można skutecznie ułatwić. Kiedy do przetransportow...
- Przeprowadzka - Kraków Liczba postów: 26 Grupa: Porady i op... Moim zdaniem przeprowadzka może być stresującym i przytłaczającym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli próbujesz zrobić to wszystko na własną rękę. Dlatego warto wzi...
- Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Liczba postów: 47 Grupa: Wnętrza Sprawna przeprowadzka - krok po kroku Przeprowadzka może być stresującym doświadczeniem, ale odpowiednie planowanie i organizacja mogą uczynić ten proces znacz...